У селі на Черкащині жителі проти побудови вежі мобільного зв'язку

У селі на Черкащині жителі проти побудови вежі мобільного зв'язку

Доповнено
У селі на Черкащині жителі проти побудови вежі мобільного зв'язку
Суспільне: Черкаси

У селі Чорна Кам'янка на Уманщині місцеві жителі проти побудови вежі мобільного зв'язку на території населеного пункту.

Місцева жителька Ніна Міхельсон у коментарі Суспільному розповіла: на території села вже є одна вежа, тож потреби ставити ще одну — немає:

"Багато людей проти, дуже багато людей проти цієї вежі. В нас немає потреби в ній, тим більше в центрі села. Ми надіслали запит до старости про пояснення ситуації, надіслали запит до голови ОТГ. Голова ОТГ нам повідомила про те, що оператор мобільного зв'язку поки не надав їй дозвільних документів. Якщо представники оператора приїдуть монтувати цю вежу... Вони вже намагалися монтували її, ми викликали поліцію", — розповіла пані Ніна.

Додала: у поліції відповіли, що на приватну територію заходити не мають права.

"Поліція не має права йти на приватну територію, так нам там сказали. То й зупинення монтажу не відбулося, хоча голова ОТГ повідомила нам, якщо приїдуть і будуть продовжувати монтувати, то звертатися і телефонувати їй, бо голова ОТГ нічого не знала по цій події", — пояснила Ніна Міхельсон.

вежу мобільного зв'язку хочуть змонтувати у селі на Черкащині
Суспільне: Черкаси

Голова ОТГ Леся Поліщук телефоном розповіла:

"Я зв’язувалась з представниками мобільного оператора. Я їх попросила видати мені дозвільні документи. Частину документів мені надали, але частини ще немає. Моя вимога була така: на сьогодні вони не мають права розпочинати будь-які роботи до того моменту, поки не нададуть мені дозвільні документи. Вони не мають права розпочинати ці роботи. Я дію відповідно до чинного законодавства, оскільки мені потрібно діяти як голові громади.

Леся Поліщук розповіла також, що зв’язалась з представником, аби той надав документи:

"Я зв'язалася з представником і вимагала документи. І сказала, щоб не починали будь-які роботи. Ті документи, які мені надали на сьогодні – мені їх не достатньо. Представник мобільного зв'язку мене запевнив, що вони не будуть розпочинати роботу", — додала голова громади.

Утім пані Ніна зауважила, що монтажні роботи ведуть у приватному подвір'ї вечорами:

"Вони монтують вечорами. Ми зібралися з місцевими жителями, попідписували всі звернення — до екологічної обласної служби, до головного управління Держспоживслужби області. Для того, щоб вони приїхали і зробили заміри цих електромагнітних хвиль".

З її слів, місцеві жителі вже неодноразово проводили збори, утім декого попередили, що такі дії матимуть наслідки:

"Ми збиралися, дуже багато людей отримали попередження і не прийшли на збори, бо люди бояться втратити роботу. Така "совкова" у людей традиція. Хай краще я вмиратиму під вежею, зате з роботою".

Пані Ніна додала — роботи з монтування вежі проводять на подвір'ї у старости громади:

"Староста наш чомусь знайшов такий спосіб заробити своїм службовим становищем. Бо це ж треба було знайти цього оператора. У нас кругом повно пустирів, є трансформатори, можна ставить не в центрі ж села. Він вирішив поставити на приватній території цю вежу".

Староста села Чорна Кам'янка Леонід Гуртовий телефоном розповів:

"Я проста людина, вони (мобільний оператор - ред.) їздили шукали місце. Я їх вивозив по всіх точках, яких тільки можна було. А вони їхали зі мною в центрі і питають чи можна в когось тут взяти земельну ділянку в оренду. Проїжджали біля батьків моїх. Вони спитали хто там живе. Я відповів, що батьки мої. Вони попросили спитати чи не проти. Я зайшов спитав. Батьки проти не були".

Староста додав: пояснює громаді, що ця вежа не шкодить навколишньому середовищу:

"Ніякої шкоди для суспільства ця вежа не несе і забудовник має відповідні документи. Мені сказали, що в них є документи. І надіслали документи, що ця вежа дійсно не несе шкоди суспільству, бо вона знаходиться на висоті 40 метрів. Тож батьки здали в оренду свою приватну власність. Я звідти не маю користі. І Леся Миколаївна (голова ОТГ - ред.) сказала, якщо є документи, то ми нічого проти не маємо, а якщо документів немає, то ви нічого строїти не будете. Вони (мобільний оператор - ред.) привезли обладнання, воно лежить в дворі".

Всі мобільні мережі — як в Україні, так і за кордоном працюють на частоті від декількох сотень до декількох тисяч МГц. Електромагнітне випромінювання на таких частотах належить до неіонізуючого, тому безпосередньої шкоди на організм воно не робить, розповів у коментарі Суспільному кандидат біологічних наук Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Олександр Ілюха.

"Численні дослідження впливу випромінювання встановлених веж мобільного зв’язку на організм людини не підтвердили наявність шкоди. Проте вчені поки не винесли остаточного вердикту. Оскільки минуло занадто мало, щоб робити чіткі висновки".

За словами науковця, у всіх країнах є норми щодо допустимого розміщення станцій мобільного зв’язку.

"До слова сказати, в нашій країні такі норми одні з найжорсткіших у світі. Проте навіть з такими жорсткими нормами для мобільних станцій є санітарна зона. Зазвичай вона становить від кількох до десятків метрів безпосередньо перед антеною мобільного зв’язку. З впевненістю можна сказати, що за врахування всіх вимог до встановлення веж мобільного зв’язку, підтверджень негативного впливу на здоров’я населення немає. Негативний вплив може спостерігатись лише при знаходженні людини безпосередньо перед екраном випромінювача тривалий час", — пояснив Олександр Ілюха.

Від представника мобільного оператора в Черкаській області Суспільне отримало відповідь на інформаційний запит: "ТОВ «лайфселл» є національним оператором зв’язку що забезпечує надання телекомунікаційних послуг під торговою маркою «lifecell», виключно у правовому полі та на чітко визначених законодавством підставах. Головною метою діяльності компанії є надання високоякісних та доступних телекомунікаційних послуг. З цією метою постійно здійснюється розширення телекомунікаційної мережі «lifecell», яка забезпечує максимальне покриття та високу якість послуг, зокрема завдяки будівництва додаткових веж, розміщення сучасного обладнання на будинках та спорудах різних установ, підприємств, організацій. Водночас оператор виконує взяті на себе зобов’язання в рамках Меморандуму від 29.10.2019 року, підписаного між урядом та мобільними операторами, про будівництво 4G-мереж у загальнонаціональному масштабі для подолання цифрового розриву. Розширюючи покриття, компанія lifecell неухильно виконує всі вимоги законодавця щодо встановлення телекомунікаційного обладнання та дотримується санітарних норм щодо розміщення базових станцій, в тому числі і по розміщенню телекомунікаційного обладнання в селі Чорна Кам’янка Уманського району Черкаської області".

Маєте новину про події з життя на Черкащині? Надсилайте сюди

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

На початок