Сили оборони звільнили Роботине. Чим це селище важливе для подальшого контрнаступу на півдні

Сили оборони звільнили Роботине. Чим це селище важливе для подальшого контрнаступу на півдні

встановлений український прапор у селі Роботине
Стопкадр з відеозйомки дрона, яку раніше оприлюднив генерал Валерій Залужний. На відео видно встановлений український прапор у селі Роботине на Запорізькому напрямку. Нині Міноборони офіційно підтвердили звільнення села. Скрін з відео зі встановленим українським прапором у селі Роботине, фото: Telegram Головнокомандувача ЗСУ Залужного

28 серпня в Міноборони підтвердили, що українські військові звільнили Роботине на Запоріжжі. 23 серпня на даху місцевої школи Сили оборони вивісили український прапор. Ще раніше — почали евакуйовувати місцевих, які залишались у селищі. Як українське військо просувалося до Роботиного та чим воно важливе для подальшого наступу на цьому напрямку — розповідає Суспільне.

Просування до Роботиного

Роботине — село на півдні України, в Запорізькій області. Від обласного центру воно розташоване за 70 км, від тимчасово окупованих Токмака та Мелітополя — за 25 км та за 80 км відповідно.

Бої за село активізувались з середини червня, разом із початком літнього українського контрнаступу. Вперше про них заступниця міністра оборони Ганна Маляр згадала 13 червня: "Тривають бої в районах Мала Токмачка, Новоданилівка". Це — сусідні з Роботиним села.

Згідно з даними онлайн карти DeepState, українські війська понад два місяці просувалися вглиб окупованої території в цьому районі — від Новоданилівки до Роботиного. Це відстань приблизно в шість кілометрів.

просування Сил оборони на Запоріжжі Роботине
Графіка: Суспільне

Перша лінія оборони росіян

За час окупації росіяни встигли побудувати на цьому напрямку три лінії оборони. Роботине перебуває на першій. Співзасновник проєкту DeepState Руслан Микула каже, поблизу села є велика кількість інженерно-фортифікаційних споруд та мінних полів.

"Міни встановлювались як відповідно до нормативних документів, так і просто були розкидані по дорозі, біля посадки, по полю. Позиції дуже підготовлені. Прямо максимально", — розповідає сапер на позивний "Кеп". Він — командир інженерно-саперної роти 47-ї окремої механізованої бригади, яка евакуйовувала з Роботиного місцевих.

Про щільне мінування на південних напрямках говорять і керівництво країни, і військові. Міністр оборони Резніков заявляв, що на деяких ділянках фронту є до п'яти мін на квадратний метр.

"Міна може бути закопана на глибину 70 см, на неї поставлене поліно. Машина наїжджає на нього, воно притискає детонатор міни й та спрацьовує. Або під цією міною може бути авіабомба, авіаснаряд", — говорить “Кеп” та додає, що на одному напрямку атаки може бути п’ять-шість таких мінних полів.

Російській обороні у цьому районі сприяє також і рельєф. На зайнятих висотах вони розташовують кулемети, що прикривають мінні поля. "Як тільки нас знаходять, відразу починають працювати. Дві-три хвилини й починають "насипати", — говорить "Кеп".

Чому Роботине важливе для просування Сил оборони

Звільнивши село, українська армія прорвала першу лінію оборони РФ, наступна лінія може бути менш захищеною, що дозволить Силам оборони легше просуватись, припускає аналітикиня Інституту вивчення війни Катерина Степаненко. Окрім цього, звільнення Роботиного наближає українські війська до Токмака, який є одним з опорних пунктів російської армії на цьому напрямку, додає вона.

Та попри це перебільшувати вплив деокупації селища не варто, говорить полковник запасу та координатор групи Інформаційний спротив Костянтин Машовець, — Роботине має тактичне значення і дозволяє українським військовим створити плацдарм для подальшого просування.

"Східніше Роботиного є населений пункт Вербове. У тому місці ЗСУ вийшли до головного рубежу оборони. Зараз завдання: чи вдасться ЗСУ розширити це місце дотику, адже це буде впливати на подальші дії, на здатність подолання головного рубежу противника", — говорить Машовець.

24 серпня в українському Генштабі повідомили, що Сили оборони мали успіх у напрямку Новопрокопівки та закріплюються на нових рубежах. Новопрокопівка знаходиться південніше Роботиного.

Аналітики ISW фіксують створення додаткових оборонних укріплень росіян, зокрема поблизу Червоноселівки в Запорізькій області, що за 38 км на південний захід від Великої Новосілки й за 27 км від нинішньої лінії фронту в Запорізькій області. Також з'явились додаткові укріплення і на Перекопському перешийку. Аналітики ISW вважають, що російські війська "дедалі більше стурбовані останнім українським просуванням на південному фронті".

На початок