Денис Малюська: "Ліпші та гірші камери існували завжди, але раніше вони діставалися за хабар"

Денис Малюська: "Ліпші та гірші камери існували завжди, але раніше вони діставалися за хабар"

Денис Малюська: "Ліпші та гірші камери існували завжди, але раніше вони діставалися за хабар" Уніан

Міністерство юстиції України оголосило про великий розпродаж СІЗО, колоній і в’язниць. Так планують заробити на будівництво сучасних слідчих ізоляторів. Паралельно мін’юст продає “подарункові сертифікати” в камери СІЗО. Суспільне поговорило з міністром юстиції Денисом Малюською про стан і розпродаж виправних установ, корупцію та дотримання прав людини у в’язницях. Інтерв'ю Олени Блізнякової.

Як з’явилась ідея великого розпродажу в’язниць і чому їх треба продавати?

Ідея лежить на поверхні. У нас дуже велика кількість "заморожених тюрем", які ми не використовуємо і на утримання яких ми витрачаємо дуже великі ресурси. Ідеться про не менше десятка мільйонів на кожну "заморожену" в’язницю. Це наш бюджет, кошти платників податків. Другий аспект – неналежний стан інших функціонуючих в’язниць. Ми виплачуємо вже сотні тисяч євро компенсацій тим засудженим, які звертаються до Європейського суду з прав людини і вимагають компенсації за неналежні умови утримання. Відповідно, держава й тут зазнає величезних збитків. І третє – до нас надходило багато побажань від мерів міст з тим, щоб прибрати в’язниці, слідчі ізолятори з центрів міст.

Коли плануєте стартувати з аукціоном і чи будуть ще якісь об’єкти одразу виставлені на продаж, окрім Ірпінського виправного центру?

Оголошення про продаж і умови продажу, включаючи стартову ціну, дату онлайн-аукціону, ми опублікуємо у цьому місці. Сам аукціон, я не певен, що ми встигнемо в кінці серпня, дата онлайн-аукціону буде вереснева. Це буде перший пробний продаж. Є інші об’єкти, вони так само готові для продажу, вони заморожені, ми їх поступово оголошуємо, щоб привернути увагу потенційних інвесторів. Те, що ми оголосили – це 51-ша установа у місті Одеса (Південна виправна колонія №51 в Одесі – ред.).

Денис Малюська: “Дискримінація існує всюди, на цьому побудований сучасний ліберальний світ"Уніан

Ірпінський виправний центр

Хто саме може купувати ці об’єкти і чи є обмеження?

Загальні обмеження встановлені законом про приватизацію, нічого специфічного ми не встановлюємо. Ідеться про те, що покупець буде оперувати тюрмою. Це буде якесь інше цільове призначення, інша забудова – житло, ТРЦ, що заманеться новому власнику і що буде вписуватись в межі генерального плану.

Є ситуація з переповненістю в слідчих ізоляторах, це останні моніторинги Офісу уповноваженої з прав людини. Чи не доцільніше було б замість будувати нові установи, перебудувати старі, щоб розселити людей зі слідчих ізоляторів, яких там дуже багато?

Щодо переповненості – це застаріла інформація, немає нині переповненості в СІЗО. Ми цю проблему вирішили майже повністю, ще залишився Херсонський СІЗО, де було 150% переповненості. Думаю, що до кінця року стан і Херсонського СІЗО прийде до ладу. В інших СІЗО проблема була, зараз її немає, є вільні камери й це дало нам змогу зробити ремонти, запровадити платні камери та коштом запровадження платних камер робити ремонти в безоплатних камерах.

Читайте також: "У Чернігівському СІЗО голодують в’язні. Омбудсман під час візиту виявила численні порушення"

Які є механізми для поліпшення умов у слідчих ізоляторах, у в’язницях? Я говорю саме про стан будівель, про доступ до питної води та до світла.

Є короткострокові плани, є довгострокові. Довгострокові – це будівництво нових слідчих ізоляторів коштом продажів старої, замороженої інфраструктури. Короткострокова перспектива – в нас є хоч і невелике, але фінансування з держбюджету. Найбільші ляпи, найбільші проблеми можна якимось чином перекривати, щоб хоча б стан не погіршувався. Щодо істотних поліпшень – єдиним джерелом для більш-менш відчутного обсягу поточних ремонтів є платні камери. Платні камери, які зараз приносять непоганий дохід і коштом яких ми можемо дійсно забезпечувати нормальний, за європейськими стандартами, рівень у відремонтованих камерах слідчих ізоляторів.

Непоганий дохід – це який?

Кілька днів тому було близько 450 тисяч. Зараз це, думаю, вже пів мільйона.

Що за ці пів мільйона зроблено? Куди вони пішли?

Це кошти, які має на своїх рахунках кожний СІЗО, який заробив. Найбільше заробив Київський слідчий ізолятор – там понад 300 тисяч зароблено. Він їх вкладає в будівельні матеріали та оплату праці людей, які там працюють на ремонтах. Собівартість ремонту однієї невеликої камери, приведення у європейський стан, виходить дуже мала – близько 25 тисяч гривень. Ремонт дешевий, і за ці кошти ми можемо зробити багато. Вже відремонтовано 2 маленьких, одна велика камера на 12 осіб. Тривають роботи ще в 2 камерах.

Скільки натепер є цих платних камер? У яких містах вони функціонують?

21 місто покрито послугами платних камер. Це, як правило, одна камера в обласному центрі. В Одесі – дві камери, а Києві – чотири. У Запоріжжі запускаємо другу камеру, бо людина викупила всі місця.

Денис Малюська: “Дискримінація існує всюди, на цьому побудований сучасний ліберальний світ"Уніан

Денис Малюська

Правозахисники неодноразово говорили, що такі платні камери – це порушення прав людини. Хтось може купити собі місце краще, а хтось сидить в загальній камері на купу людей. Чи це не вважаєте це порушенням?

Нам закидають дискримінацію – що от за кошти можна, а безкоштовно – ні, відповідно це дискримінація за майновим станом. Але така дискримінація існує всюди, на цьому побудований сучасний ліберальний капіталістичний світ.

Ми не побудували комунізм, де все безкоштовно для усіх. Вас пустять у тролейбус безкоштовно? Ні. Чи це дискримінація за майновим станом? З такої точки зору, тоді все довкола – це дискримінація. Бо майже нічого безоплатного немає. Завдання держави – забезпечити безкоштовний, критично важливий, мінімум, наприклад, в охороні здоров’я. Приміром, якийсь пакет послуг вам забезпечить держава безкоштовно, але це мінімально і те, що покриває держава повністю. Надлишок ви будете платити за свої кошти. Якщо ви хочете скористатися приватною клінікою, приватним стоматологом, ви також за це заплатите. За дорогу операцію, навіть якщо вона буде проводитися в комунальному закладі, ви все одно заплатите офіційно. Це принцип, який полягає в тому, що державний бюджет не є безмежним. Усі забаганки чи потреби людини не можна покрити тому, що їх ніколи не вистачить.

Денис Малюська: “Дискримінація існує всюди, на цьому побудований сучасний ліберальний світ"Уніан

Денис Малюська на території Ірпінського виправного центру під час заходу, присвяченому початку великого розпродажу в'язниць

Але у слідчих ізоляторах сидять люди, чию провину не доведено.

Коли ви хворієте, у вас теж ніякої провини у цьому немає. Ви можете мати серйозну хворобу, і на серйозну, вкрай дорогу операцію, вам доведеться збирати гроші. Так само люди не обирають бути в слідчому ізоляторі. Але це життя. Тому держава забезпечує в СІЗО мінімум, а максимум дозволити не може.

Ситуація у Запоріжжі, де одна людина викупає собі всі місця у платній камері й сидить?

Чудово. Я таке саме пропонував би в Києві. Давайте, купуйте камери якомога більше, платіть в державний бюджет якомога більше коштів, а ми їх витратимо на ремонти безкоштовних камер.

Ліпші та гірші камери існували завжди, але якщо зараз їх можна отримати, заплативши в держбюджет, то раніше вони через хабар діставалися.

І третє – нам треба показати європейській спільноті, експертам, що у нас є нормальні камери в СІЗО. Тому що наших "vip-злочинців", які переховуються за кордоном, до нас вкрай рідко екстрадують з того мотиву, що ми не можемо забезпечити нормальні умови утримання в СІЗО.

Хто придумав "подарункові сертифікати"?

Я вітав колись свого знайомого, колишнього чиновника, жартував з приводу сертифіката на послуги адвоката, бо всім колишнім чиновникам він може знадобитися. Це був жарт, але жарт переріс у реальну послугу. Тому що тоді ще закралась думка – у нас є послуга, чому б не забезпечити можливість обороту подарункових сертифікатів на цю послугу? Бо послуга не потребувала жодних ресурсів. Це оплата за платну камеру, там лише два поля прибрали в механізмі оплати – строки й ім’я. Ось уже й послуга.

Ну, і ще сертифікатик гарненький намалювали.

Денис Малюська: “Дискримінація існує всюди, на цьому побудований сучасний ліберальний світ"Уніан

Платна камера з підвищеним комфортом в Запорізькому СІЗО

Який попит?

Станом на початок тижня (10 серпня – ред.) 17 сертифікатів. І дорогі купували – за 12 тисяч, – і дешеві. Там можна обрати СІЗО та період, за який здійснюється оплата. Будь ласка, можна обрати СІЗО, строк і комусь подарувати. Ця послуга розрахована на людей з почуттям гумору.

Ви говорите про почуття гумору. Ви маєте багато знайомих, які посміялися, коли б отримали таке?

Так, а ще більше тих, хто б подарував. Цинічний гумор – він же не тільки на обдарованому, але й на тому, хто дарує. У нас часто люди когось не люблять, комусь хочуть щось неприємне зробити. Це неприємне – можна комусь скло в кабінеті розбити, кинути яйцем, зеленкою облити – у нас це часто роблять. Це погано, це порушує порядок, порушує законодавство, а негативну енергію кудись треба викидувати. Будь ласка, хочете випустили пару – купуйте комусь, хто вам не подобається, сертифікати.

Читайте також: "Тюрми на продаж: куди підуть гроші та як це вплине на безпеку"

Ви заявляли, що ваша зарплата 37 тисяч – це мало. Ви не думаєте про звільнення через низьку заробітну плату?

Люди звільняються через низьку заробітну плату. Я теж колись через це звільнюсь.

Це буде основною причиною?

Ні, можливо, мене звільнять раніше, або я звільнюсь раніше і до цього часу не допрацюю, але в будь-якому випадку є якась фінальна точка, коли гроші закінчуються, або коли нерви здають раніше, коли я все витрачу, або у дружини здадуть нерви.

У квітні через поширення коронавірусу точилися розмови, що утримуваних у слідчих ізоляторах можуть випускати. Чи були такі прецеденти?

У багатьох країнах, практично усюди, де розгорнулися значні цифри епідемії, людей масово випускали з в’язниць. Були й бунти. У нас цього не трапилося – система повністю під контролем. Епідемії, якогось її значного поширення, не відбулось поки що. Цифри, на жаль, по всій країні ростуть.

Скільки людей, хворих на коронавірус, утримуються зараз в об’єктах пенітенціарної служби?

Їх кількість не перевищувала 10 осіб в жодний період. І в жоден період не було мови про тяжкий перебіг захворювання. У нас є один випадок смерті, але про те, що це був COVID-19, з’ясувалося вже перед смертю. Більше того, людину возили на тести, тест був негативним, і лікували, в неї було безліч інших хвороб.

10 осіб на одну установу?

На всю країну. З працівниками ситуація гірша, працівники хворіють частіше. По працівниках – два-три десятки на всю систему.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди