Маковія: у Черкасах святкове богослужіння відбудеться традиційно

Маковія: у Черкасах святкове богослужіння відбудеться традиційно

Маковія: у Черкасах святкове богослужіння відбудеться традиційно
Суспільне: Черкаси

Маковія цьогоріч у Черкасах ще святкуватимуть як і раніше, 14 серпня, адже перехід на новоюліанський календар відбудеться з 1 вересня 2023 року.

Про це Суспільному розповів митрополит Черкаський і Чигиринський владика Іоан.

У Свято-Троїцькому кафедральному соборі в Черкасах святкове богослужіння розпочнеться у понеділок, 14 серпня, о 8:00, розповів митрополит. Освячення триватиме протягом усього дня.

Як святкують Маковія у церкві

"Напередодні свята із вівтаря виносять хрест, уквітчують його і розташовують посередині храму. Наступного дня служать божественну літургію і традиційно освячують воду, трави, квіти та мед, хоча раніше його освячували на свято Преображення. Взагалі ці традиції за останні десятиліття дуже переплутались", — розповів владика Іоан.

З його слів не існує Спаса ні Медового, ні Яблучного, оскільки є лише один спаситель — Господь. А традиція носити фрукти до церкви — лише прояв подяки Богові. До того ж така традиція існує лише в Україні:

"Це суто українська традиція — у практиці візантійських церков її немає. Очевидно, так називали, тому що саме в цей час дозрівали різні плоди. Через неправильні тлумачення різних етнографів, почали називати один Спас Медовим, інший Яблучним, ще якісь незрозумілі назви з'явились. Насправді немає Спаса ні медового, ні яблучного, є наш Спаситель – Христос Господь. Освячення плодів ніяк до нього не прив'язується. Це лише вияв нашої подяки Богові за те, що він дає нам можливість жити у його творінні і користуватися усім собі на користь і задоволення".

У цей день віряни в церкві освячують мед воду та лікарські трави, які потім можна використати для оздоровлення — використати для приготування лікувальних чаїв, наприклад, додав митрополит:

"Також в цей день освячують мак — і не тому, що Маккавеї і мак мають спільні корені слова. Мак в українців ріс завжди. Освяченими зернятами маку посипали оселі і господарства, тому що вважалося, що мак через свою дрібність проникає у всі шпаринки і відганяє злу і нечисту силу. Нерідко на освячення приносять традиційні макові солодощі та коржі".

Додав, є й речі, які не можна святити цього дня:

"Ні в якому разі не можна приносити алкоголь. Буває також, що приносять на освячення плоди, але ми, звісно ж, не змушуємо їх викладати із кошиків, як алкоголь. Через плутанину потім і на Преображення, коли навпаки потрібно освячувати плоди, люди несуть мед або трави. Але це несуттєво, бо в цьому дійстві головне не те що приносять, а вдячність Богові за ті дари, які він нам посилає".

Маєте новину про події з життя на Черкащині? Надсилайте сюди

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

На початок