З початку повномасштабного вторгнення РФ активно використовує крилаті ракети повітряного базування Х-55 для обстрілів українських міст. Саме ці ракети 23 роки тому Київ віддав Москві.
Про це йдеться у розслідуванні журналістів "Схеми".
Загалом Україна віддала Російській Федерації 575 ракет, разом з 11 важкими бомбардувальниками.
Журналісти розшукали у державних архівах угоду, яку в 1999 році підписали прем’єр-міністри України та Росії – Валерій Пустовойтенко та Володимир Путін. Та знайшли в додатках до угоди перелік серійних номерів крилатих ракет, переданих Кремлю в обмін на погашення газових боргів.
"Схеми" співставили ці серійні номери з тими ракетами Х-55, які армія РФ запускала проти України з початку повномасштабної війни. І вже виявили щонайменше з десяток збігів.
У квітні 2023 року українські сили протиповітряної оборони збили на Київщині ракету Х-55. Видання "Військовий кур’єр" опублікувало її фото. На ньому видно номер з тринадцяти цифр. Її під порядковим номером 298 журналісти виявили у списку з номерами ракет, які Київ передав Москві майже чверть століття тому.
В архіві "Схеми" розшукали угоду про передачу стратегічних бомбардувальників Ту-160, Ту-95МС і крилатих ракет, яку уряди України та РФ підписали у 1999-му, з яким йшов список з номерами. Це стало наочним доказом – Кремль обстрілює українців ракетами, які офіційний Київ раніше передав Москві.
Ці ракети влучили на грядки приватної садиби Києва, впала в озеро на Київщині та ще одна влучила у житловий будинок столиці, де загинула жінка.
Поступово журналісти вирахували більше десятка ракет з того самого списку, переданого Росії. Один із останніх прикладів – у червні 2023 року на Хмельниччині сили української ППО збили ракету Х-55. Доступ до уламків отримав журналіст Саймон Островський і поділився зі «Схемами» фото та відео.
Хоча цим ракетам близько тридцяти років, Росія почала запускати їх по території України під час повномасштабного вторгнення. І часто вони не несуть вибухової частини. У Генштабі ЗСУ раніше наголошували, що Росія "виснажує українську систему протиповітряної оборони ракетами Х-55, які не несуть вибухонебезпечної бойової частини". Ці ракети, стверджують у відомстві, попри те, що не оснащені вибуховою речовиною, є небезпечними "через свою кінетичну енергію і залишки палива, що вибухають".
Передача ракет та іншого озброєння РФ Україною
8 жовтня 1999 року тодішні прем’єр-міністри України Валерій Пустовойтенко та Росії Володимир Путін підписали угоду – на суму 275 мільйонів доларів.
Відповідно до неї Україна передала за газові борги Росії вісім бомбардувальників Ту-160, три Ту-95МС і 575 ракет Х-55. Також Україна зобов’язалась передати сотні одиниць обладнання для літаків і ще 24 двигуни різних типів.
Своєю чергою Росія, відповідно до угоди, зобов’язалась компенсувати загальну вартість переданого "у рахунок платежів по заборгованості "Нафтогазу України" перед "Газпромом".
У документах згадується, що українська сторона під час перемовин з Росією наполягала на тому, щоб розрахунок за ракети та літаки був не в рублях, як просили в РФ, а в доларах.
"Схеми" зазначають, що українській еліті наприкінці 1990-х не вдалося повною мірою скористатися можливостями ядерного роззброєння. А договір про дружбу з Росією, де були запевнення у дотриманні територіальної цілісності України і який ліг в основу угоди про передачу крилатих ракет та бомбардувальників, не допоміг громадянам України. Він був порушений у 2014-му, з окупацією Криму Росією.
Вже 2022 році Кремль почав використовувати передані Києвом ракети проти України і її громадян. Результат недалекоглядного рішення тодішньої української влади, яке спиралося більше на фінансову складову, а не загрозу незалежності країни.