Росія обстрілює Україну ракетами, які 23 роки тому Київ віддав Москві

Росія обстрілює Україну ракетами, які 23 роки тому Київ віддав Москві

Росія обстрілює Україну ракетами, які 23 роки тому Київ віддав Москві
Поліцейські оглядають збиту ракету Х-55 під час масованого удару РФ по Україні 26 січня. Фото: Андрій Нєбитов/Telegram

З початку повномасштабного вторгнення РФ активно використовує крилаті ракети повітряного базування Х-55 для обстрілів українських міст. Саме ці ракети 23 роки тому Київ віддав Москві.

Про це йдеться у розслідуванні журналістів "Схеми".

Загалом Україна віддала Російській Федерації 575 ракет, разом з 11 важкими бомбардувальниками.

Журналісти розшукали у державних архівах угоду, яку в 1999 році підписали прем’єр-міністри України та Росії – Валерій Пустовойтенко та Володимир Путін. Та знайшли в додатках до угоди перелік серійних номерів крилатих ракет, переданих Кремлю в обмін на погашення газових боргів.

"Схеми" співставили ці серійні номери з тими ракетами Х-55, які армія РФ запускала проти України з початку повномасштабної війни. І вже виявили щонайменше з десяток збігів.

У квітні 2023 року українські сили протиповітряної оборони збили на Київщині ракету Х-55. Видання "Військовий кур’єр" опублікувало її фото. На ньому видно номер з тринадцяти цифр. Її під порядковим номером 298 журналісти виявили у списку з номерами ракет, які Київ передав Москві майже чверть століття тому.

В архіві "Схеми" розшукали угоду про передачу стратегічних бомбардувальників Ту-160, Ту-95МС і крилатих ракет, яку уряди України та РФ підписали у 1999-му, з яким йшов список з номерами. Це стало наочним доказом – Кремль обстрілює українців ракетами, які офіційний Київ раніше передав Москві.

Ці ракети влучили на грядки приватної садиби Києва, впала в озеро на Київщині та ще одна влучила у житловий будинок столиці, де загинула жінка.

Поступово журналісти вирахували більше десятка ракет з того самого списку, переданого Росії. Один із останніх прикладів – у червні 2023 року на Хмельниччині сили української ППО збили ракету Х-55. Доступ до уламків отримав журналіст Саймон Островський і поділився зі «Схемами» фото та відео.

Хоча цим ракетам близько тридцяти років, Росія почала запускати їх по території України під час повномасштабного вторгнення. І часто вони не несуть вибухової частини. У Генштабі ЗСУ раніше наголошували, що Росія "виснажує українську систему протиповітряної оборони ракетами Х-55, які не несуть вибухонебезпечної бойової частини". Ці ракети, стверджують у відомстві, попри те, що не оснащені вибуховою речовиною, є небезпечними "через свою кінетичну енергію і залишки палива, що вибухають".

Передача ракет та іншого озброєння РФ Україною

8 жовтня 1999 року тодішні прем’єр-міністри України Валерій Пустовойтенко та Росії Володимир Путін підписали угоду – на суму 275 мільйонів доларів.

Відповідно до неї Україна передала за газові борги Росії вісім бомбардувальників Ту-160, три Ту-95МС і 575 ракет Х-55. Також Україна зобов’язалась передати сотні одиниць обладнання для літаків і ще 24 двигуни різних типів.

Своєю чергою Росія, відповідно до угоди, зобов’язалась компенсувати загальну вартість переданого "у рахунок платежів по заборгованості "Нафтогазу України" перед "Газпромом".

У документах згадується, що українська сторона під час перемовин з Росією наполягала на тому, щоб розрахунок за ракети та літаки був не в рублях, як просили в РФ, а в доларах.

"Схеми" зазначають, що українській еліті наприкінці 1990-х не вдалося повною мірою скористатися можливостями ядерного роззброєння. А договір про дружбу з Росією, де були запевнення у дотриманні територіальної цілісності України і який ліг в основу угоди про передачу крилатих ракет та бомбардувальників, не допоміг громадянам України. Він був порушений у 2014-му, з окупацією Криму Росією.

Вже 2022 році Кремль почав використовувати передані Києвом ракети проти України і її громадян. Результат недалекоглядного рішення тодішньої української влади, яке спиралося більше на фінансову складову, а не загрозу незалежності країни.

На початок