Народжуваність в Україні зменшилась на 28% — співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень

Народжуваність в Україні зменшилась на 28% — співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень

Ексклюзивно
Народжуваність в Україні зменшилась на 28%
Ілюстративне фото: Getty Images

Провідна наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. Птухи Національної академії наук України Світлана Аксьонова заявила, що народжуваність в Україні у цьому році року скоротилась на 28%, якщо порівнювати з 2021 роком.

Про це Світлана Аксьонова сказала в ефірі телемарафону "Єдині новини".

"Коли ми говоримо про 28%, то саме на стільки скоротилася народжуваність порівняно з 2021 роком. Якщо порівнювати перше півріччя 2023 року з 2021 роком, то справді там відбулося зниження на 28%. Якщо ми порівняємо 2023 рік з 2022-м, то зниження народжуваності відбулося лише на 9%. Загалом у 2023 році буде найбільш обвальне падіння народжуваності", — сказала Аксьонова.

Зокрема на показники народжуваності вплинув від'їзд населення з України, спричинений початком повномасштабної війни.

"Саме зараз ми з'ясовуємо, наприклад, куди зараховувати українських дітей, які за цей час народилися за кордоном, в яку статистику вони входять. Але у нас падіння народжуваності відбувається з 2013 року, то 2022 рік відповідає цій тенденції. І чинників, крім війни, дуже велика низка", — сказала Світлана Аксьонова.

За її словами, це насамперед економічна криза та її наслідки.

"Це невирішеність багатьох питань, пов'язаних з житловою проблемою, з політичною напруженістю, яку відчувало суспільство і яка посилювалася з 2013 року. А 2020-2021 роки — це була вкрай несприятлива епідеміологічна ситуація. І багато народжень якраз було відкладено на період більш безпечний для народження дитини період", — пояснила Аксьонова.

Вона додала, що у 2021 році багато українців померли через коронавірусну інфекцію і тому багато молодих сімей вирішили відкласти народження дитини, щоб дочекатися більш безпечного періоду.

"І якраз 2022 рік найбільше і відобразив цю ситуацію, тому що вплив війни ще не міг бути настільки великим. Адже, щоб народити дитину, потрібно 9 місяців, тому рішення про її народження мали бути прийняті ще у 2021 році. І тут настільки велика сукупність усіх факторів, які впливають, що часто вони дають потужний синергетичний ефект, і ми якраз і бачимо таке обвальне падіння народжуваності", — констатувала співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. Птухи.

Раніше повідомлялось, що в Україні з січня по липень 2023 року народилося 96 755 дітей, що на 28% менше порівняно з відповідним періодом у 2021 році, коли на світ з'явилося 135 079 немовлят.

На початок