"Не мостами одними": як довго на Запоріжжі будують об'єкти інфраструктури

"Не мостами одними": як довго на Запоріжжі будують об'єкти інфраструктури

"Не мостами одними": як довго на Запоріжжі будують об'єкти інфраструктури Суспільне Запоріжжя

Поняття "довгобуд" зазвичай асоціюється з мостовими переходами через Дніпро. Проте в області проблема затягування будівництва інших об'єктів інфраструктури не менш нагальна. Серед недобудов за період 2017-2019 років – сільські амбулаторії, міські басейни та селищний дитячий садок. Масштаби будівництва менші від запорізьких мостів, проте історії також показові.

Будівництво та реконструкція басейнів у Запоріжжі

У 2017 році на замовлення Департаменту капітального будівництва Запорізької ОДА до переліку об'єктів будівництва були внесені плавальний басейн Школи вищої спортивної майстерності на вулиці Перемоги, 68 (реконструкція) та басейн на території Хортицької навчально-реабілітаційної академії за адресою Наукове містечко, 59 (будівництво). Обидва проєкти мали побудувати на умовах співфінансування з обласного бюджету і Державного фонду реконструкції та розвитку.

Тендер на будівництво і ремонт на суму 103,3 мільйона гривень профільний департамент підписав із компанією «Рубікон-Моноліт» у червні 2018 року. Підрядник мав побудувати басейн для Хортицької національної навчально-реабілітаційної академії за 70,8 мільйона гривень до кінця 2021 року. Ще 32,5 мільйона витратити на реконструкцію басейну КУ «Запорізька обласна школа вищої спортивної майстерності». Завершитись реконструкція мала у грудні 2020 року.

"Не одними мостами" або як довго будують на Запоріжжі інші об'єкти інфраструктуриreporter-ua.com

План реконструкції плавального басейну ШВСМ на вул. Перемоги, 68. Фото: reporter-ua.com

У травні 2019 року робоча група депутатів облради, що опікується питаннями діяльності дитячо-спортивних юнацьких шкіл навідалась з візитом на об'єкти. З'ясувалося, що ступінь будівельної готовності басейну ШВСМ на травень 2019 року складав 10%, басейну в Хортицькій національній академії – 15%. Тодішній директор департаменту капбудівництва ОДА Сергій Бєлєвцов пояснив повільний темп робіт недоліками під час проєктування об’єктів.

"Не одними мостами" або як довго будують на Запоріжжі інші об'єкти інфраструктури1news.zp.ua

Стан реконструкції басейну ШВСМ на травень 2019 року. Фото: 1news.zp.ua

За рік, у травні 2020 року, заступник голови ОДА Володимир Тарасенко відзвітував, що змонтували каркас будівлі, залита монолитна плита на першому поверсі та завершені підготовчі роботи для заливки монолітної плити перекриття на другому поверсі. Своєю чергою, підрядна організація відзвітувала, що планує завершити роботи у визначені строки. Однак у липні 2020 року стало відомо, що новий голова Запорізької ОДА Віталій Боговін відсторонив від реконструкції басейну ШВСМ фірму-підрядника. А прокуратура Запорізької області звернулась до суду з вимогою стягнути з «Рубікон-Моноліт» 8,5 млн грн заборгованості та штрафів за невиконання робіт із будівництва басейну «Хортицької національної навчально-реабілітаційної академії». Після отримання авансу, підрядник так і не розпочав роботи на об'єкті.

Довідка: Серед засновників дніпровського «Рубікон-моноліт» – Григорій Козинський, який впроваджував будівельні проекти, зокрема будівництво єврейського центру «Менора» в Дніпрі. Загальна сума бюджетних коштів підрядів, які виграла фірма, складає більше 1 млрд грн.

Будівництво амбулаторій у Пологівському районі

У 2018-му до переліку об'єктів будівництва, що фінансуються коштом державної субвенції, потрапили дві амбулаторії у Пологівському районі. У селі Інженерне мали звести амбулаторію монопрактики, а у Пологах – амбулаторію групової практики. Проєкт передбачав 90% фінансування від держави. 10% мали покрити районні бюджети.

Замовником робіт виступив Департамент капітального будівництва Запорізької ОДА, виконавцем було обрано підрядну організацію “Укрбудремонттехнологія”. Як повідомила Суспільному головна лікарка Пологівського Центру первинної медико-санітарної допомоги Ганна Дуб, у 2019 році будівництво розпочалось, але"з 9-го вересня 2019 року у нас зупинилося будівництво в с. Інженерне. На селі Пологи там трохи більший об'єкт і вони покинули його 10-го жовтня 2019 року. Після цього жодної інформації від замовника, від виконавця, від будь-яких осіб у мене не було. На телефонні дзвінки вони не відповідають, на контакт вони і тоді не дуже йшли".

"Не одними мостами" або як довго будують на Запоріжжі інші об'єкти інфраструктуриСуспільне Запоріжжя

Стан будівництва амбулаторій на липень 2020 року. Фото: Суспільне Запоріжжя

За результатами аудитуАудиту ефективності використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров'я у сільській місцевості. 2019 року встановлено, що на місцях, зокрема у Запорізькій області, не здійснюється належний авторський і технічний нагляд за будівництвом амбулаторій.

На початку червня 2020 року Нацполіція повідомила про викриття схеми привласнення державних коштів, виділених на будівництво амбулаторій. За інформацією правоохоронців, ідеться про посадовців одного з міністерств, обласних адміністрацій та комерційних структур. На території шести областей, зокрема і Запорізької, працівники слідчих підрозділів, теруправлінь стратегічних розслідувань та прокуратури провели обшуки. Кримінальне провадження відкрито за ч. 5 ст. 191 (привласнення майна шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах) та ч. 2 ст. 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу України.

На сьогодні проведений повторний тендер та визначений переможець на будівництво амбулаторії у с. Інженерне. Щодо амбулаторії у Пологах – проведення тендеру на завершальній стадії.

Дитсадок у селищі Балабине Запорізького району

У 2016 році на замовлення Департаменту капітального будівництва Запорізької ОДА почали розширення дитячого садочку в селищі Балабине. У червні 2016 року під час виїзної зустрічі посадовців облради на місце майбутньої прибудови дитсадка, голова Балабинської селищної ради Володимир Сосуновський повідомив, що тендер вже відбувся:

Ми сподіваємося, що на весь процес, від моменту проведення тендера до завершення будівництва пройде не більше ніж півроку,” – зазначив він на зустрічі з обласними посадовцями.

За результатами тендеру перемогла підрядна організація ТОВ “Комунтех”. Вона мала провести реконструкцію дитячого садка на 140 місць по вул. Шкільна, 45 вартістю 3,29 млн грн. Стартували роботи у серпні 2016 року, а завершитись мали у грудні 2018-го. До кінця 2016 року сторони підписали акти виконаних робіт на 3 млн грн і фірма отримала кошти. Проте у встановлений строк роботи підрядником виконані не були.

У березні 2018 року на будівництво навідалися голова ОДА Костянтин Бриль, голова облради Григорій Самардак та начальник поліції області Олег Золотоноша. Бриль пояснив, що матеріали для будівництва на 100% закуплені, але не були виконані роботи з коригування проєкту. Необхідність його коригування, за словами тодішнього голови ОДА, виникла через нові норми пожежно-технічної безпеки при реконструкції дитячих закладів, після пожежі в серпні 2017 року в ДОЦ у Одесі. Тож проєкт відправили на доопрацювання, після чого він “здорожчав” на 2 млн грн.

"Не одними мостами" або як довго будують на Запоріжжі інші об'єкти інфраструктуриfacebook.com/Олег Золотоноша

Реконструкція дитячого садка на 140 місць по вул. Шкільна, 45 у смт. Балабине Запорізького району вартістю 3,29 млн грн, 2018 рік. Фото: facebook.com/Олег Золотоноша

У грудні 2018 року після проведення коригування виконаних робіт, виявилося, що “Комунтех” виконав робіт на 1,6 млн грн. Відносно решти грошей у 1,1 млн грн Департамент у березні 2019 року направив претензією до фірми з вимогою їх повернути. ТОВ “Комунтех” відповіді на претензію не надіслало, підписаний акт звіряння або заперечень щодо нього не надало. Тож департамент звернувся до суду.

"Не одними мостами" або як довго будують на Запоріжжі інші об'єкти інфраструктури1news.zp.ua

Стан реконструкції на території дитсадка у селищі Балабине на травень 2019 року. Фото: 1news.zp.ua

У 2019 році Господарський суд Запорізької області рішенням від 3 вересня стягнув з ТОВ “Комунтех” 1,1 млн грн за незавершену реконструкцію дитсадка у смт. Балабино на вимогу Департаменту ЗОДА. Водночас, правоохоронцями також було відкрите кримінальне провадження щодо завдання ТОВ “Комунтех” та службовцями Запорізької ОДА шкоди на 1,5 млн грн при будівництві вказаного дитсадка. Про це Олег Золотоноша повідомив на своїй сторінці у Facebook.

Фігуранти у справі – вже колишній головний спеціаліст відділу розвитку інженерної інфраструктури Департаменту ЖКГ Запорізької ОДА Олександр Ігнатенко, начальник управління організації капітального будівництва Департаменту капітального будівництва Запорізької ОДА Андрій Гафаров та керівник ТОВ “Комунтех” Сергій Венедіктов.

Добудовувати садок у вересні 2018 року підрядили нову фірму – ТОВ “Архітектурно-будівельна компанія “Градобудівник” з вартістю робіт 2,6 млн грн. Однак вже у березні 2019 року Департамент в односторонньому порядку цей договір розірвав (причини не вказувалися). Про плани проведення нових тендерів на реконструкцію поки невідомо.

Довідка: ТОВ “Комунтех” належить Вадиму Слюсаренко та Сергію Венедиктову. Останній балотувався у 2014 році у нардепи за №82 одномандатним округом.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди