Слов’янська окружна прокуратура відкрила кримінальне провадження через можливе втручання журналістів Радіо Свобода в діяльність судді Донецького окружного адміністративного суду Людмили Арестової, у якої журналісти "Схем" (проєкт Радіо Свобода та телеканалу UA:Перший) знайшли російське громадянство.
В Офісі Генпрокурора Суспільному повідомили, що провадження щодо журналіста "Схем" закрили за відсутності складу злочину.
Журналіст "Схем" Георгій Шабаєв у коментарі Суспільному повідомив, що його запросили до поліції Слов'янська на допит, а після публічного розголосу йому повідомили, що провадження закрили.
Що відомо про відкриття кримінального провадження щодо журналіста "Схем"
Як повідомляє Радіо Свобода, провадження відкрили після повідомлення судді Арестової про "втручання у здійснення правосуддя з метою її дискредитації", яке вона надіслала до Вищої ради правосуддя і Офіс генпрокурора.
Як повідомив у відповіді на запит виконувач обов’язків керівника Слов’янської окружної прокуратури Дмитро Левічев, 27 червня 2023 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за ч. 1 ст. 376Стаття 376. Втручання в діяльність судових органів. Санкція статті передбачає штраф до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або арешт на строк до шести місяців. КК України за фактом втручання в діяльність судді при здійсненні правосуддя.
У своєму зверненні до ВРП та ОГП Арестова заявила, що журналіст "Схем" Георгій Шабаєв з метою "дискредитації" її як судді "під час війни з РФ активно співпрацює з країною агресором", "передає зібрану інформацію до спеціальних служб РФ" та "здійснює незаконне стеження".
Авторка і ведуча "Схем" Наталія Седлецька на своїй сторінці у Facebook зазначила, що про кримінальне провадження журналісти дізналися через місяць після його відкриття.
"Про це ми дізнались лише вчора, тобто виходить вже місяць українські слідчі розслідують діяльність нашого медіа, яке, зокрема вишукує громадян РФ в українській владі, наявність яких там порушує як українські закони, так і логіку самозбереження держави під час війни", — написала вона.
Журналіст "Схем" Георгій Шабаєв повідомив, що його викликають на допит у справі про "втручання в діяльність судді".
"Сьогодні о 10-ій ранку я отримав телефонний дзвінок від слідчої четвертого відділу поліції Слов’янська Юлії Сазоненко про виклик мене на допит у вказаній кримінальній справі", – повідомив він.
У поліції журналістові уточнили, що наразі він немає процесуального статусу, а допит потрібен "для з’ясування обставин".
Як зазначила Седлецька, тепер Шабаєв "мусить ходити на допити, бо виходить слідство всерйоз побачило можливі злочинні мотиви в діях журналістів".
"Бо якщо б не побачили, справу б не відкрили — так зазвичай це працює. Для вчинення злочину мають бути злочинні мотиви, і не за кожною заявою реєструється кримінальне провадження, прості українці без суддівського мандату про це дуже добре знають", — написала вона у соцмережі.
Журналістка назвала відкриття провадження проти журналістів "Схем" "охолоджувальним ефектом для медіа".
"Як думаєте, чи захочуть після цього інші журналісти розслідувати діяльність українських суддів? Особливо на місцях, в регіонах, де їх майже нема кому захистити? Це називається "охолоджувальний ефект для медіа", шановна прокуратуро. Явище, яке жорстко засуджується в демократичному світі, куди ми такими важкими зусиллями прагнемо", — написала Седлецька.
Закриття провадження щодо журналіста "Схем"
В Офісі Генпрокурора Суспільному повідомили, що провадження щодо журналіста "Схем" закрили за відсутності складу злочину.
Журналіст "Схем" Георгій Шабаєв у коментарі Суспільному повідомив, що сьогодні вранці отримав дзвінок від слідчого поліції Слов'янська, який запросив його на допит до "Слов'янська чи десь у Києві можна було б допитати".
"Звісно що ми одразу вийшли з цим публічно і через близько 4-5 годин ми отримали інформацію що цю справу закрили і вже я на допит не потрапляю. Я так розумію хотіли дізнатися чи дійсно я працюю журналістом Радіо Свобода, чи дійсно я ставив питання судді з приводу наявності в неї російського громадянства, чи, як вона пише у своїй заяві, співпрацюю я з ФСБ РФ, чи стежу я за нею", — сказав він.
За словами журналіста, поліція взяла в неї свідчення як у потерпілої, а вже сьогодні "зателефонували мені і їй для того, щоб ми прибули для допиту".
Що відомо про російський паспорт судді Людмили Арестової
Як повідомили"Схеми", суддя Донецького окружного адміністративного суду Людмила Арестова, відповідно до витягу з автоматизованої системи "Роспаспорт", є громадянкою РФ. Витяг вказує, що російський паспорт Арестова отримала на підставі "договору про прийняття Криму до складу Росії" у 2014-му році, згідно з яким громадяни України та особи без громадянства, які на той момент постійно проживали на півострові, визнавались громадянами РФ.
Журналістам за допомогою сайту Податкової служби РФ також вдалось встановити індивідуальний податковий номер платника податків в Росії Людмили Арестової, прив’язаний до її паспорта громадянки РФ.
Крім того, журналісти знайшли інші докази використання суддею Арестовою свого російського паспорта. Йдеться про купівлю авіаквитків з Криму до Москви у 2014 році після анексії півострова. Ім'я Арестової також знайшли у витоках із баз даних про клієнтів медичних організацій Росії. Суддя проходила тест на коронавірус і вказувала дані російського паспорта.
Журналісти також з’ясували, що у період з 2018-го по січень 2022-го року Арестова щонайменше 19 разів відвідувала окупований Крим і загалом провела на півострові 255 днів. З останньої подорожі до Криму, яка тривала 31 день, суддя повернулася за місяць до вторгнення – у січні 2022 року.
На сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів є анкети судді Арестової. Перша 2018 року, коли вона проходила кваліфікаційне оцінювання і на запитання, чи має громадянство іншої держави, Арестова відповіла: "Ні, не маю".
У 2019 році Арестова заповнювала аналогічну анкету, коли подавалася на посаду судді Окружного адміністративного суду Києва. Тоді вона знову не повідомила про російський документ.
Сама суддя у коментарі "Схемам" заявила, що "не має російського громадянства", але припустила, що паспорт їй "можливо, дійсно був виданий", як і решті зареєстрованих мешканців Криму після анексії. Свої поїздки до окупованого Криму Арестова пояснила необхідністю відвідувати батьків.
Також Арестова заявила, що начебто питання наявності в неї російського громадянства вже перевіряло Державне бюро розслідувань.
"Схеми" надіслали запит в ДБР із проханням повідомити, чи фігурує суддя Арестова у кримінальних провадженнях відомства, і якщо так, то за якими статтями. У Бюро підтвердили, що проводиться досудове розслідування, в рамках якого перевіряється "можливе внесення Арестовою Л.В. організації неправдивих відомостей до автоматизованої системи документообігу суду".
"На даний час не встановлено достатніх даних та доказів для підозри судді Донецького окружного адміністративного суду Арестової Л.В. у вчиненні вищевказаних кримінальних правопорушень", – зазначили у ДБР.
Після розмови Арестової з журналістом до редакції Радіо Свобода надійшли адвокатські запити чоловіка судді – Сергія Васильєва – з вимогою надати інформацію про журналістів, які проводять розслідування щодо судді.
Згодом Арестова направила окремий запит до видання із запитаннями, яким саме обсягом інформації про неї володіють журналісти, і вимогою "знищити персональну інформацію судді", яка є у "Схем".
Журналісти направили запит до голови ВРП Григорія Усика з проханням повідомити, чи відомо йому або членам ВРП про наявність у судді російського громадянства і чи може це впливати на доброчесність судді. У відповідь ВРП повідомила, що звернулася до Служби безпеки України, щоб встановити, чи дійсно суддя Арестова має російське громадянство.