Масований ракетний удар по Одесі. Як реагують у світі

Масований ракетний удар по Одесі. Як реагують у світі

Одеса, ракетний удар 23 липня
Наслідки ракетного удару по Одесі 23 липня 2023 року. Фото: Associated Press

Російські війська у ніч на 23 липня завдали ракетного удару по Одесі. Унаслідок атаки зруйновані шість житлових будинків, пошкоджені дві пам'ятки архітектури та Спасо-Преображенський собор. У багатьох будинках в історичному центрі міста вибиті вікна й пошкоджені фасади. Пошкоджена портова інфраструктура. Поранено 22 людини, з них – 4 дитини. Одна людина загинула.

Дипломати та світові лідери відреагували на ракетний удар і зазначили, що Росія вбиває людей, нищить культурну спадщину та провокує продовольчу кризу.

Що кажуть у світі про ракетний удар по Одесі

Пані посол США Бріджит Брінк заявила, що Росія продовжує невпинні напади на "мешканців та інфраструктуру Одеси, об’єкт всесвітньої спадщини та порт, життєво важливий для глобальної продовольчої безпеки".

"Тут невиправдана війна проти України та її народу спричиняє жахливі наслідки. Зруйнований собор, зруйновані будинки та спалені зернові силоси знову мають дати зрозуміти, що це має значення всюди", — написала вона у Твіттер.

Пані посол Великої Британії Мелінда Сіммонс також відреагувала на атаку: "Центр Одеси був розбомблений Росією. Жодних військових об'єктів. Просто прекрасне українське місто зі списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, яке руйнують через розміщення портів, які експортують життєво важливі харчові продукти по всьому світу".

Представник ЄС в Україні Матті Маасікас заявив, що Росія провокує глобальну продовольчу кризу.

"Припинивши співпрацю у Чорноморській зерновій ініціативі, Росія послідовно атакує українські порти, зокрема Одеський. Вбиті мирні жителі, знищені культурна спадщина, а також зерносховища. Провокує глобальну продовольчу небезпеку та ще більше підкреслює важливість шляхів солідарності ЄС для експорту українського зерна", — написав він у Твіттер.

Міністерка закордонних справ Франції Катрін Колонна: "Оскільки Росія продовжує свої удари по Одесі і руйнує собор, ми не повинні втомлюватися повторювати, що навмисне націлювання на цивільні об'єкти є воєнним злочином згідно з міжнародним правом".

Президентка Молдови Мая Санду засудила улари Росії по Одесі.

"Боляче спостерігати за сценами руйнування Одеси, міста, яке дороге багатьом молдаванам. Ми засуджуємо продовження авіаційних ударів Росії по мирних містах, житлових районах і збережених історичних центрах ЮНЕСКО. Наші серця і думки з Україною", — написала вона у Твіттер.

Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель заявив, що масований ракетний удар по Одесі, який знищив захищені ЮНЕСКО пам’ятки культури, є ще одним воєнним злочином РФ. "Безперервний російський ракетний терор проти захищеної UNESCO Одеси, який знищив також головний православний собор – об'єкт всесвітньої спадщини, є ще одним воєнним злочином Кремля. Росія вже пошкодила сотні культурних об’єктів, намагаючись знищити Україну", – зазначив Боррель.

Уряд Італії засудив удар по Одесі, заявивши, що готовий долучитися до реставрації Спасо-Преображенського собору.

"Атаки в Одесі, загибель невинних людей, руйнування Спасо-Преображенського собору глибоко ранять нас. Російські агресори руйнують зерносховища, позбавляючи мільйони голодних людей їжі. Вони нищать нашу європейську цивілізацію, її священні символи. Вільний народ не буде заляканий, варварство не переможе. Італія, з її унікальним досвідом реставрації, готова долучитися до відбудови Одеського собору та інших скарбів мистецької спадщини України", — зазначається в заяві.

Організація Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) засудила ракетний удар, який завдали російські війська по Одесі, зокрема, середмістю, де знаходиться об'єкт Всесвітньої спадщини "Історичний центр Одеси".

"Цей акт ворожості відбувся лише через кілька днів після інших нападів, які торкнулися багатьох об'єктів культурної спадщини на територіях, що охороняються Конвенцією про всесвітню спадщину, у Львові та Одесі", — зауважили в ЮНЕСКО.

Гендиректорка організації Одре Азуле наголосила, що дії Росії порушують міжнародні зобов’язання про захист культурної спадщини.

"Це обурливе руйнування знаменує собою ескалацію насильства щодо культурної спадщини України. Я рішуче засуджую цей напад на культуру і закликаю Російську Федерацію вжити конструктивних дій для виконання своїх зобов'язань з міжнародного права, включаючи Гаазьку конвенцію 1954 року про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту та Конвенцію про всесвітню спадщину 1972 року", — заявила вона.

В ЮНЕСКО нагадали, що умисне знищення культурних об'єктів може бути прирівняне до воєнного злочину, що також визнано Радою Безпеки Організації Об'єднаних Націй, постійним членом якої є Російська Федерація, у Резолюції 2347.

Ракетна атака на Одесу 23 липня

За інформацією Повітряних сил, Росія в ніч на 23 липня випустили по Одеській області 19 ракет різних типів, зокрема і балістичні. Сили ППО збили 9 з них.

Речниця ОК "Південь" Наталя Гуменюк повідомила, що російські ракети поцілили портову інфраструктуру, але "враховуючи, наприклад, похибку ракети типу Х-22, постраждали райони міста, які прилягають до порту".

Президент Володимир Зеленський заявив, що Росія відповість за ракетний удар по Одесі.

У січні 2023 року історичний центр Одеси включили до Основного списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

На початок