Гадяцьку вишиванку із Полтавщини внесли до Нацпереліку елементів нематеріальної культспадщини

Гадяцьку вишиванку із Полтавщини внесли до Нацпереліку елементів нематеріальної культспадщини

Гадяцька вишиванка
Гадяцька вишиванка. Фото: Катерина Москалюк

Традицію і технологію вишивки жіночої сорочки у Гадячі внесли до національного переліку нематеріальної культурної спадщини України. Відповідне рішення 12 липня підписав міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко. Про це повідомляють у Telegram-каналі Мінкульту.

Що означає таке рішення

За словами начальниці відділу культури і туризму Гадяцької міськради Лариса Труш, те що гадяцьку сорочку внесли до переліку – дуже важливо. Зокрема, це дозволить на міжнародному рівні популяризувати техніку вишивки з Гадяча.

"Це нам допоможе розповідати туристам із України та світу про унікальність нашої сорочки. Також ми зможемо проводити фестивалі та майстер-класи з вишивання. Наші майстри зможуть навчати. Також будемо брати участь у міжнародних грандах та проєктах", - додала Лариса Труш.

Які особливості гадяцької вишиванки

За словами керівниці відділу культури і туризму Гадяцької міськради, основна особливість такої вишивки – у кольорі.

"На відміну від інших вишивок, гадяцька вишиванка була виконана синіми нитками, через це вирізнялась з-поміж інших. Ці нитки разом продавались на базарах Гадяча євреями, які через свої торгові зв’язки імпортували їх з Індії. Колір «індиго» був недоступний через фарбування натуральними барвниками, фарбник був достатньо коштовний, адже не вирощувався в Україні. А отримати такий колір за допомогою європейських фарбників було неможливо. Ці сорочки унікальні, особливі, високоенергетичні, є візитівкою Гадяцького краю", - каже Лариса Труш. Гадяцьку вишиванку внесли до обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини 2020-го, додала Труш.

Що таке Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини

Такий перелік ведеться на виконання статті 12 Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини, яку Україна ратифікувала 2008-го. Ведення переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України започаткували 2012-го.

Станом на 14 липня 2023-го до нього внесли 69 нематеріальних цінностей.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок