Помер Нобелівський лауреат та автор мирної угоди щодо Північної Ірландії

Помер Нобелівський лауреат та автор мирної угоди щодо Північної Ірландії

Помер Нобелівський лауреат та автор мирної угоди щодо Північної Ірландії АР

Ірландський політик, лауреат Нобелівської премії миру та співавтор мирної угоди між Ірландією і Великою Британією Джон Х'юм помер на 83 році життя.

"Нобелівський лауреат і колишній лідер СДЛП Джон Хʼюм помер вчора ввечері. Ми всі живемо в тій Ірландії, яку він собі уявляв, — в мирі та вільні вирішувати свою власну долю", — повідомила у Twitter Соціал-демократична та лейбористська партія Північної Ірландії (СДЛП), одним із засновників якої був Х’юм.

Джон Х'юм отримав Нобелівську премію миру у 1998 році. Разом з ним нагороду вручили іншому ірландському політику Девіду Трімблу. Вони вдвох стали головними авторами Белфастської угоди — мирного договору між Британією та Ірландією щодо врегулювання збройного конфлікту на території Північної Ірландії, за що й отримали Нобелівську премію.

Х'юм став незалежним депутатом до парламенту Північної Ірландії у 1969 році. У 1971-му — заснував Соціал-демократичну та лейбористську партію Північної Ірландії та очолював її з 1979 по 2001 рік.

У 1973-1974 працював в Асамблеї Північної ІрландіїОднопалатний законодавчий орган Північної Ірландії. До її компетенції входять питання охорони здоров'я, освіти, місцевого управління, житлового будівництва, економічного розвитку, охорони навколишнього середовища, сільського та лісового господарства, спорту і мистецтв

У 1983-2005 роках — був депутатом Палати общин. У 1990-х брав участь у багатосторонніх переговорах головних учасників конфлікту в Північній Ірландії.

Під час опитування державної телерадіокомпанії Ірландії Raidió Teilifís Éireann у 2010 році був визнаний найвидатнішим ірландцем в історії.

Що відомо

  • Конфлікт у Північній Ірландії тривав з кінця 1960-х до 1998 року на релігійному та національному ґрунтів між центральною владою Великої Британії та її прихильниками серед місцевих протестантів та ірландськими націоналістами, у тому числі з Ірландської республіканської армії. За час збройного протистояння загинули близько 3500, половина з яких — мирні жителі. Основним способом боротьби були теракти та бойові дії на вулицях міст.
  • Більшість громадян Ірландії та Північної Ірландії підтримали Белфастську мирну угоду. За нею Ірландія відмовлялася від претензій на територію, а Північна Ірландія отримала право на самовизначення і можливість створювати власні органи влади.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди