"Використаємо досвід спецпризначенців". Новий командувач Нацгвардії — про перші кроки на посаді

"Використаємо досвід спецпризначенців". Новий командувач Нацгвардії — про перші кроки на посаді

Ексклюзивно
Олександр Півненко, новий командувач Нацгвардії
. Олександр Півненко, новий командувач Нацгвардії. Фото: прес-служба Східного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України

Завершити формування бригад для "Гвардії наступу", покращити комплектування та бойові навички бійців, взявши за основу модель підготовки спецпризначенців — такі першочергові плани на новій посаді має Олександр Півненко.

Командувачем Національної гвардії України президент Володимир Зеленський призначив 37-річного полковника Олександра Півненка 8 липня. До цього Півненко очолював Східне територіальне управління Нацгвардії, відбивав у російських окупантів околиці Харкова та утримував Бахмут, має звання Героя України.

Як відреагував на призначення, які задачі отримав від президента та які поставив собі сам — Олександр Півненко розповів у коментарі Суспільне Харків.

"Ми військові. Де сказали, там і будеш служити": реакція Олександра Півненка на призначення

У Національній гвардії України Олександр Півненко служить понад 18 років. Коли напередодні отримав пропозицію очолити формування, каже, що погодився без роздумів.

"Ми військові. Де сказали, там і будеш служити. Йде війна. Якби я став командувачем до повномасштабного вторгнення, я б дуже радів. Вважав би, що це феєричний успіх. А зараз розумію, що це необхідність, щоб швидше виконати ту роботу, яка була поставлена. Війна все змінює, керівництво шукає кращих, щоб швидко діяти", — говорить Півненко.

Новий очільник Нацгвардії Олександр Півненко у Бахмуті у 2023 році
Олександр Півненко. Бахмут 2023 рік. Фото: прес-служба Східного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України

Нову посаду полковник сприймає, як визнання ефективності роботи своїх підрозділів під час оборони Бахмута. 3 бригада оперативного призначення НГУ, якою командував Півненко, серед інших підрозділів Сил оборони утримувала місто три місяці — взимку і навесні 2023 року.

"Це велика відповідальність, доведеться багато працювати. В мене за останні два роки — три призначення. Я вже не знаю чого далі чекати, розумієте", — сміється полковник.
Олександр Півненко став командиром Нацгвардії
Олександр Півненко. Бахмут 2023 рік. Фото: прес-служба Східного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України

"Мотивує на виконання завдань, на розвиток Національної гвардії України. Надалі впливати безпосередньо на виконання бойових завдань на фронті", – коментує Півненко своє призначення.

"За місяць результату не буде". Півненко про задачі

Остаточно сформувати бригади для "Гвардії наступу" — основне завдання, яке отримав від президента: "Щоб воювали в повному обсязі".

Гвардія наступу тренується на Харківщині
Бійці "Гвардії наступу" проходять тренування на полігоні на Харківщині. Червень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

Більше деталей Півненко не розкриває. Сам собі ставить за мету покращити комплектування та підготовку гвардійців.

"Бойова підготовка, це комплексно — тактична, фізична, медична. Змінити самі підходи роботи. Я все життя прослужив у підрозділах спеціального призначення. Ми будемо використовувати досвід підрозділів спеціального призначення для підготовки особового складу. Тобто, модель підготовки спецназівців ми поширимо і на звичайних бійців Національної гвардії", — каже Олександр Півненко.

Тренування Гвардії наступу на Харківщині
На Харківщині бійці "Гвардії наступу" тренуються у стрільбі. Червень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

Полковник говорить, називати строки, коли вдасться якісно змінити підготовку гвардійців нині важко через бойові — особовий склад залучений у боях.

"За місяць результату не буде. Від трьох до шести місяців треба. Це перші паростки", — каже командувач.

На питання, чи існує у Нацгвардії нестача людей, Півненко говорить, що має ідеї, де шукати досвідчених бійців для підрозділів: "Якщо пошукати — можна знайти. Треба бути гнучкими під час комплектування і виконання завдань. Особовий склад — це найголовніше. Його вивченість, підготовка".

Що відомо про Олександра Півненка

Олександр Півненко закінчив Криворізький ліцей з посиленою фізичною підготовкою, Військовий інститут танкових військ НТУ "ХПІ" та Національний університет оборони України.

Служив в Окремому загоні спеціального призначення «Омега» Національної гвардії України в Києві. З 2018 року — проходив службу в окремому загоні спецпризначення Східного територіального управління Нацгвардії.

Олександр Півненко Нацгвардія
Олександр Півненко під час представлення його начальником Східного управління НГУ. 24 березня 2023 року. Фото: прес-служба Східного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України

У 2022 році очолив 3 бригаду оперативного призначення Нацгвардії, що базується у Харкові.

Під командуванням Півненка, разом з іншими підрозділами Сил оборони, бригада стримувала російські війська на підступах до Харкова. Зокрема, у перші дні повномасштабного вторгнення його бійці знищили кілька колон російської техніки на кільцевій, а 6 березня 2022 року збили над містом літак, одного з пілотів якого взяли в полон.

Також бригада брала участь у звільнені Малої Рогані, Циркунів, Кутузівки, Дементіївки, Руської Лозової. Пізніше гвардійці виконували завдання у Соледарі. Взимку 2023 року Півненко зі своїм підрозділом утримував місто Бахмут на Донеччині.

Олександр Півненко під час призначення його очільником Нацгвардії у Львові
Олександр Півненко під час призначення його очільником Нацгвардії у Львові (перший зліва). 8 липня 2023 року. Фото: president.gov.ua

“Обстановка стабільно тяжка, але контрольована. Тримаємось. Тактика ворога — це тактика малих груп. Малі групи по чотири-п’ять осіб просочуються через хати, перебігають, за ними дуже важко спостерігати, і вони намагаються наносити нам ураження. Вони знають наші передові позиції, ми знаємо, де їхні. Працюємо артилерією і розвідкою. Виявляємо і знищуємо. Чим більше ми цього зробимо, тим менше у них буде шансів проникнути в місто і нанести ураження по наших позиціях”, — говорив Півненко в інтерв’ю, яке прес-служба НГУ відписала на позиціях гвардійців у Бахмуті в січні 2023 року.

Півненко має "Ордени за мужність" II та III ступенів, 24 березня 2023 року отримав звання Герой України. Тоді ж його призначили очільником Східного управління НГУ.

Спортивні досягнення Півненка

Олександр Півненко — син військового. У Нацгвардії служить майже 20 років. Окрім служби захоплюється сучасними технологіями, 3D-моделюванням, багато часу приділяє спорту.

Олександр Півненко
Олександр Півненко, новий командувач Нацгвардії. Фото: прес-служба Східного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України

"Коли я вступав до Криворізького ліцею з посиленою фізичною підготовкою, я не був надто сильним. Худий, погано підтягувався, не дуже добре бігав. Але викладачі та вихователі допомогли знайти себе — я почав бігати. Легка атлетика стала тим тригером, який з кволого підлітка зробив мене спортсменом. Перший свій рекорд я встановив у Харківському інституті танкових військ, коли вирішив побити багаторічний рекорд іншого курсанта 200 підйомів-переворотів. Я детально вивчив правильну техніку виконання вправи, і виступив під час травневої спартакіади в інституті. За 55 хвилин я здійснив 301 підйом-переворот. Це стало новим рекордом інституту та важливою інвестицією у мою репутацію, як військового, і пізніше зіграло позитивну роль при вступі до київської "Омеги", — розповідав Півненко в інтерв’ю у січні 2022 року.

Тоді ж командир окремого загону спеціального призначення Півненко виконав вправу на прес 1756 разів без перепочинку протягом години.

У 2019 році Олександр Півненко склав іспит на право носити берет з відзнакою.

Щоб отримати його, бійці виконують нормативи з тактичної, вогневої, військово-медичної підготовки, вирішують низку завдань на логіку, метають гранати на дальність, долають психологічні виклики, виконують силові вправи в умовах, наближених до бойових дій. У фіналі претенденти виходять на ринг, де мають протистояти професійним кікбоксерам, майстрам з рукопашного бою, бойового самбо, дзюдо. Відбувається іспит раз на рік.

Нацгвардію очолив спортсмен і Герой України Олександр Півненко
Олександр Півненко, новий командувач Нацгвардії. Фото: прес-служба Східного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України

За берет з відзнакою Півненко вперше почав змагатися у 2009-му і отримав його з шостої спроби.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок