2D-кодування ліків: МОЗ уклало Меморандум про співпрацю з учасниками фармацевтичного ринку

2D-кодування ліків: МОЗ уклало Меморандум про співпрацю з учасниками фармацевтичного ринку

фальсифіковані ліки
Фальсифіковані ліки для онкохворих. Фото: Київська міська прокуратура/Facebook

Міністерство охорони здоров’я уклало Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю з учасниками фармацевтичного ринку стосовно впровадження національної системи перевірки лікарських засобів. Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

Йдеться про представників суб’єктів фармацевтичного ринку, їх об’єднання, а також інші професійні об’єднання та організації, що здійснюють діяльність у сфері обігу лікарських засобів.

МОЗ щодо та учасники фармацевтичного ринку співпрацюватимуть над імплементацією положень статті 57 Закону України “Про лікарські засоби”, направлених на боротьбу з фальсифікацією лікарських засобів.

“Співпраця передбачатиме забезпечення комплексного підходу до створення системи та національної організації з верифікації лікарських засобів відповідно до вимог чинного законодавства України та з урахуванням регулювання і практики Європейського Союзу”, — зазначили у МОЗ.

Це забезпечуватиме впровадження в Україні системи верифікації ліків з 2D-кодуванням, додали у МОЗ. Виробники зобов’язані будуть маркувати упаковку лікарських засобів кодом, що включатиме унікальний ідентифікатор.

“Ми підписували не конкретно з суб’єктами виробниками або дистриб’юторами лікарських засобів, а з асоціаціями, які їх представляють. На даний момент, ми врахували, здається, побажання всіх учасників ринку і запросили всі асоціації”, — розповів журналістам міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Він додав, що цей меморандум чітко прописав відповідальності сторін, а також  що буде робитися в Україні, щоб запустилося  2D-кодування.

Так, український бізнес, а також представники європейського і світового бізнесу, які є в Україні, зобов’язуються створити окрему незалежну організацію, яка буде представляти інтереси всіх на території України і  буде провайдером системи по 2D-кодуванню.

“Ми як держава зобов’язуємося зробити ІТ-рішення, прописати чіткі правила роботи у відповідній постанові  Кабміну і інтегрувати цю систему до європей ської системи через євро хаб”, — сказав міністр.

За словами Ляшка, додатковие кодування, яке вводиться на упаковках, буде досить важко, майже неможливо, підробити. Буквально кожен код нестиме характеристику конкретного препарату, його виробництва з конкретної лінії і відслідковуватиметься по всьому ланцюжку постачання до кінцевого споживача. По ньому можна буде перепровірити належним обладнанням, що це за препарат, чи він офіційно є на ринку в Україні.

“Це дозволяє запобігти підробкам, перепродажам. Така система — це черговий наш крок до євроінтеграції”, — пояснив Ляшко.

Відповідаючи на запитання щодо кількості фальсифікованих ліків в Україні, міністр відзначив, що важко сказати у відсотках, але вони є, бо правоохоронні органи вилучають такі препарати.

На початок