Новий голова ТКГ Леонід Кравчук: "Є два можливі компроміси щодо Донбасу"

Новий голова ТКГ Леонід Кравчук: "Є два можливі компроміси щодо Донбасу"

Ексклюзивно
Новий голова ТКГ Леонід Кравчук: "Є два можливі компроміси щодо Донбасу"
Перший президент України Леонід Кравчук Фото: УНІАН

30 липня президент Володимир Зеленський призначив першого президента України Леоніда Кравчука головою української делегації в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі. На цій посаді Кравчук замінив Леоніда Кучму, який входив до складу ТКГ майже п'ять років. В першому після призначення інтерв'ю Суспільному Кравчук розповів про нову стратегію України в Мінську та умови проведення виборів на Донбасі.

Які зараз перед вами стоять завдання?

Завдання - встановити мир на Донбасі. Добитися, щоб був мир. Я думаю, що іншого завдання немає і не може бути. Але, щоб цього досягти, треба навчитися це робити. Треба не боятися компромісів. Зараз говорять "не треба з Путіним зустрічатися - він вас обдурить". Якщо ми ставимо таку установку, ми що - дурники і що нас кожен може обдурити?

Ми маємо йти на перемовини, відстоювати національні стратегічні інтереси України, робити поступки взаємні, але не поступатися суверенітетом і незалежністю. Все. Це питання не обговорюється. Але шукати вихід, спілкуватися, думати, як краще вирішити, збирати думки з усієї України.

Наша делегація професійно підготовлена. Ми повинні, вся делегація, не чекати, щоб над нами хтось брав верх. Ми маємо позицію і будемо її відстоювати. Якщо хтось подумає, що можна брати верх, то ми тоді дамо відповідь, пояснення. Не треба нікого боятися, треба діяти. Ми хочемо припинити кровопролиття - це моє найголовніше завдання. Тому що це завдання всіх нас - і президента Зеленського, і Верховної ради, хоч там є різні політичні сили, які сперечаються. Сперечатися можна, коли є хоча б спроби мати єдину платформу.

На які компроміси ви готові йти?

Ну, скажімо, особливий статус Донбасу. Я це не сприймаю, тому що мені незрозуміло, що це таке. Але я можу сприйняти не "особливий статус", а "особливу систему управління" в цих регіонах. Це вже компроміс. Управління, але не статус. Значить, уже компроміс, ми вже шукаємо реальні підходи, аби вирішити питання.

Наступне. Я колись був президентом, я підписав тоді закон про вільну економічну зону в цих районах. Це міг би бути один із кроків, для того, щоб люди почали діяти, і розв'язувати складні питання, залучивши туди інвестиції, щоб порівняно швидко відновити життя і дати людям шанс працювати, заробляти та жити нормально.

От я назвав два можливі компроміси. Вони не торкаються суверенітету. А щодо питання особливого статусу, то це вже якась окрема держава буде, з якимись особливими політичними повноваженнями. Можемо договоритися, що вони можуть мати свою поліцію, свої внутрішні силові структури, може дійти вже до війська, до прикордонників. Тоді це вже не буде територія в складі України.

Чи варто проводити на Донбасі вибори й на яких умовах?

Варто проводити, коли будуть відповідні умови: коли ми скажемо, що в цьому регіоні хоч якісь краплинки української влади, українського життя вже є. Коли люди захочуть обирати владу у законний спосіб, коли буде встановлено наш контроль на кордоні, тоді про це можна говорити. А просто так, коли немає жодного впливу, я не бачу як можна зробити.

А в чому тоді полягає "особливий статус управління"?

Росія на це не погоджується, але ми маємо виписати що таке "особливий статус управління регіонами". Як я це бачу: треба, щоб вони мали не менше прав і свобод, ніж мають інші регіони України. Тому що повернути їх в такому стані, як було раніше - це вже не так просто. Тому треба запропонувати більше прав, більше можливостей, але в рамках Конституції України і законів України. Йдеться тільки про систему місцевого самоуправління.

Раніше Андрій Єрмак сказав, що стратегія України на переговорах у Мінську буде жорсткішою. В чому полягатиме ця жорсткість?

У принциповості. Ми не просто не будемо погоджуватися з тим, що не відповідає національним стратегічним інтересам України. Будемо доводити, переконувати. Якщо ми будемо бачити, що нас хочуть використати, то ми будемо жорстко давати відсіч таким спробам. Жорсткість не означає грубість. Це означає дотримання міжнародного права, міжнародних правил спілкування. І вимоги наші не будуть виходити за межі усталених міжнародних норм.

Але ж позиція України такою була і раніше?

Так, але вона не була компромісна. Ми маємо поєднати це з принциповістю. Ми маємо шукати компроміси, взаємні поступки. Наші українські питання мають вирішуватися не за рахунок російських, але і російські не можуть вирішуватися за рахунок України. Ми маємо домовлятися, щоб це було взаємно потрібними домовленостями і нікому не спало на думку взяти верх над кимось.

30 липня заступник адміністрації президента Росії Дмитро Козак, який входить до складу ТКГ, заявив про "безглуздість" мінського і нормандського форматів. Чи матиме це наслідки для України?

Я не знаю, чи має право Козак, як і Кравчук, як і Єрмак, говорити за всю Росію чи за всю Україну. Якщо це скаже Путін, або Зеленський, це вже рішення держави. Тому Козак може в демократичній країні говорити свою думку. Але він покликаний для того, щоб на основі рішень мінського формату формулювати якісь пропозиції і подати їх російській владі. Якщо влада з цим погодитися і прийме таке рішення, і оголосить його - це вже буде рішення влади. Рішення Козака - це пропозиція, а не рішення.

На початок