Будівлі у стилі модерн у Полтаві: як зберегти та експлуатувати

Будівлі у стилі модерн у Полтаві: як зберегти та експлуатувати

Будинок в Полтаві. Стиль модерн
Стрітенська,49. Будинок у стилі модерн у Полтаві. Стара Полтава

Стан будинків в історичному центрі Полтави, що були зведені на початку ХХ-го століття, належним чином не зберігають. Про це в інтерв’ю Українському радіо «Полтава» розповіла архітекторка, членкиня ГО «Збережемо Полтаву» Оксана Бєлявська.

За своїм первісним призначенням ці архітектурні об’єкти використовували як прибуткові будинки. Це – багатоквартирні споруди для здачі у найм, пояснює Оксана Бєлявська. Їх у середмісті близько десятка. Нині тут мешкають полтавці, які на власний розсуд і свої фінансові можливості ремонтують або перебудовують помешкання.

Це величезна проблема. І вирішити її дуже складно через обмеженість людських ресурсів органу, що відповідає за збереження культурної спадщини, відповідно міської ради і обласної адміністрації . Тобто людей фізично не вистачає, щоб контролювати усе місто. А власники квартир у цих будинках, зазвичай, не знають, що живуть у пам’ятці архітектури, для якої застосовують особливий режим використання.
Будинок Самуїла Когана. Полтава
Дохідний будинок Когана. Котляревського, 30. Полтава. Стара Полтава

За словами Бєлявської, орган охорони культурної спадщини не може визначити, з ким укладати охоронний договір – чи то з кожним власником окремої квартири, чи з балансоутримувачем або власником всього будинку.

Отакі юридичні моменти не дають можливості нормально будинок експлуатувати, контролювати і робити вчасні реставрації. Тобто важко знайти відповідального. Тож і зникають з фасадів цих історичних будинків автентичні деталі декорування, характерні для модерну зелений і синій кольори в оздобленні. Суттєвих змін зазнає і внутрішнє оздоблення.

Досвіду зі збереження історичних архітектурних об’єктів, що є житловими будинками, в Україні немає. У світі і у Європі, зокрема, подібна практика є.

Наприклад, у Чехії неможливо будь-яку роботу виконати на історичному будинку. Тому мешканці живуть з дерев’яними вікнами, з фурнітурою, якій по 100-200 років, з таким же сантехнічним обладнанням. Самовільно це робити заборонено.

Більше слухайте в інтерв’ю Українському радіо «Полтава» кандидатки архітектури, членкині ГО «Збережемо Полтаву» Оксани Бєлявської.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок