Чим займатимуться помічники ветеранів: пояснює міністерка

Чим займатимуться помічники ветеранів: пояснює міністерка

Лапутіна
Міністерка у справах ветеранів України Юлія Лапутіна. Фото: Львівська ОВА

В Україні планують створити інститут помічників для ветеранів. Міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна пояснила, в чому полягатиме робота помічників, у скількох регіонах запустять пілотний проєкт і коли інститут запрацює по всій Україні.

Про це вона розповіла в етері телемарафону "Єдині новини".

За словами міністерки є люди, які повертаються із війни, демобілізуються у звʼязку із пораненням, а після закінчення війни буде масова демобілізація і ці люди потребуватимуть відповідного супроводу та підтримки.

"Людина, яка повертається до свого населеного пункту після участі у бойових діях, може стикнутись із ситуацією, що її підприємство, наприклад, закрито, родина знаходиться за кордоном, житло може бути зруйнованим і хтось має допомогти. Звісно, прямо на автостанції або на залізничній станції має прийти до цього ветерана його помічник, супроводити його, надати тимчасове місце проживання, поки він знайде собі житло або отримає, розкаже якими послугами він може скористатись, куди іти, по які довідки", — пояснила Лапутіна.

За її словами, помічник також буде супроводжувати ветерана по всіх установах, де він буде отримувати сервіси.

"Ми зараз маємо розмови із великим бізнесом, які мають багато мобілізованих людей і дехто все після поранення та реабілітації повертається на місце роботи попереднє. До нас звертаються HR-менеджери і кажуть, що важко людям відразу інтегруватися до цивільного життя. Ми допомагаємо, зокрема, таким компаніям із тренінгами персоналу, як комунікувати із тими, хто досвід участі у бойових діях", — сказала міністерка.

Лапутіна наголосила, що буде створюватися інститут підтримки, який діятиме на рівні громад, ці помічники будуть працювати саме в громадах. На рівні районів буде створено або змінено профіль комунальної установи, де вони будуть працевлаштовані.

"Пріоритет є у виборі або у формуванні цих помічників ветеранів є те, щоб ці помічники були саме з-поміж ветеранів, щоб працював принцип "рівний-рівному". Тобто, тільки той, хто пройшов війну, пройшов такі випробування, розуміє людей, які вже зараз повертаються з фронту. Або це мають бути члени родин, які зустрічали раніше, за попередніх років своїх рідних із фронту і знають, як важко адаптуватися до цивільного життя і готові допомагати іншим родинам проходити цей шлях", — сказала вона.

Ще один із пріоритетів, за словами міністерки, те що помічником може стати член родини загиблого захисника або захисниці: "У нас дуже багато таких практик, де люди, які втратили на війні своїх родичів, обирають для себе служіння та допомагати іншим в адаптації до цивільного життя".

Лапутіна зазначила, що пілотний проєкт помічників ветеранів запрацює у чотирьох областях. Загалом чисельність помічників у цьому пілотному проєкті буде 400 людей.

"Наш сервіс Є-ветеран формує відповідний застосунок, щоб люди могли подати заявку. Звісно, що такі помічники будуть проходити автоматично тестування, а потім комісію з представників місцевої влади, обласної влади і Мінветеранів, будуть обиратися і їм буде запропоновано ще навчання у центрах ветеранського розвитку. У Дніпрі ми створили і відкрили перший центр на базі Академії митної справи. Який буде орієнтований саме на підготовку і навчання таких помічників", — розповіла вона.

За словами міністерки, пілотний проєкт триватиме шість місяців, а після цього у Мінветеранів проаналізують його роботу, удосконалять всі моменти, які потрібно удосконалити і наступного року поширять його на всю країну.

Лапутіна зазначила, що міністерство радилося з іноземними партнерами, щодо створення інституції помічника ветерана.

"Ми плануємо, що масштабування цього проєкту дозволить сформувати таку екосистему загальнодержавну, від рівня громади до рівня органів державної влади, і інфраструктуру, де ветеран, де б він не перебував, у нього була своя точка входу для отримання необхідних сервісів. Тобто, якщо він проживає у сільській місцевості, до нього приходить помічник ветерана, він йому допомагає отримати інформацію яким чином можна пройти відповідну реабілітацію, перенавчитися на цивільну спеціальність, здійснити перехід із військової служби на цивільне життя", — пояснила міністерка.

На рівні району, за її словами, це можуть бути ЦНАПи, куди також помічник може скерувати ветерана.

"У нас також є вже позитивні приклади, ми підписали меморандум з Асоціацією ЦНАПів і зараз активно відкриваємо ветеранські вікна. Наразі у Кривому Розі відкрито 5 ветеранських вікон, де фахівці надають інформацію", — сказала Лапутіна.

На початок