Перейти до основного змісту
Близько 40 тисяч українців щодня перетинають кордон з Польщею — Гродецький

Близько 40 тисяч українців щодня перетинають кордон з Польщею — Гродецький

Ексклюзивно
Близько 40 тисяч українців щодня перетинають кордон з Польщею — Гродецький
Бартош Гродецький (по центру). Фото: Суспільне

Скільки офіційно українців працевлаштовані у Польщі та скільки громадян України перетинають кордон зі східним сусідом щодня, розповів Суспільному заступник міністра внутрішніх справ та адміністрації Бартош Гродецький.

За його словами, в перші дні повномасштабного вторгнення РФ в Україну були складними для Польщі. Біля кордону були сотні тисяч людей.

"Після того, як українська держава дала дозвіл на виїзд жінок, дітей, людей похилого віку, до нас почало напливати у великій кількості громадяни України. Вони збільшувались із кожним днем. У пікові дні до Польщі прибувало на кордон з Україною близько 100 тисяч людей", — сказав посадовець.

Нині тенденція перетину кордону та приїзду українців у Польщу знизилася. Бартош Гродецький розповідає, що люди приїжджають, відвідують свої родини, повертаються.

"Кожного дня ми на кордоні реєструємо 20 тисяч людей, які в'їжджають і 20 тисяч людей, які виїжджають. Загалом, кожного дня через кордон переміщаються близько 40 тисяч людей", — каже заступник міністра.

Згідно з офіційною статистикою, 92% людей, які приїхали до Польщі після повномасштабного вторгнення – це жінки і діти.

"Для тимчасового захисту громадян України, які до нас приїхали, в рамках домовленостей в ЄС ми використовуємо ваш застосунок Дія, щоб підтверджувати особу тут, в Польщі. Ми мусили діяти і ефективно, і прагматично", — розповідає Бартош Гродецький.

Він підкреслює, що після такого великого напливу громадян України до Польщі, видавати документи було б неможливо. На пунктах пропуску польські прикордонники повинні були перевіряти достовірні документи і застосунок Дія чудово для цього підходив. Після прибуття до Польщі, українцям видавали Pesel.

"Pesel – це не документ, а ідентифікаційний номер для тимчасового захисту громадян України, які до нас приїхали. В рамках домовленостей з ЄС ми використовуємо ваш застосунок Дія, щоб підтверджувати особу тут, в Польщі", — зазначає посадовець.

Працевлаштування українців у Польщі

За словами заступника міністра внутрішніх справ і адміністрацій Польщі Бартоша Гродецького, близько півтора мільйона українців є зареєстрованими в системі Pesel. Ці люди можуть бути частиною польської адміністративної системи. Тобто, мати доступ до системи охорони здоровʼя, ринку праці, освітньої системи та до всіх соціальних питань.

Посадовець зазначає, що близько 600 тисяч українців самі знайшли собі роботу, працевлаштувалися і працюють.

"Вони не чекають допомоги держави. Самі організовують собі життя працевлаштовуючись у Польщі. Вони є активні на ринку праці", — зазначає він.

За словами заступника міністра, в центрах проживання, які організовані державною адміністрацією Польщі, лишилося 30 тисяч громадян України. Всі інші вже самостійно функціонують в Польщі.

Він зазначає, що в цих центрах можуть прийняти й людей із Херсона та області, якщо буде така потреба.

"Є 20 тисяч місць, які ми можемо негайно збільшити. Якби була потреба, то ми можемо розбудовувати до необхідних масштабів", — заявляє Бартош Гродецький.

Топ дня

Вибір редакції

На початок