У перетвореному на мечеть соборі Святої Софії провели першу молитву

У перетвореному на мечеть соборі Святої Софії провели першу молитву

У перетвореному на мечеть соборі Святої Софії провели першу молитву
AP

24 липня у будівлі собору Айя-Софія у Стамбулі, перетвореного на мечеть за рішенням президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, пройшов перший за останні 86 років намаз.

Собор відкрили для мусульман від 10:00 ранку. Напередодні влада перекрила 11 вулиць та провулків Стамбула, які ведуть до району розташування храму, повідомляють турецькі ЗМІ. Для участі у молитві до собору прибував президент Ердоган.

Служіння розпочалося із читання Корану. Імам прочитав один із джуз Корану, після чого перейшов до сур Аль-Кахф, Мар’ям, Йа Сін, Аль-Фатх, також прочитавши сури Аль-Іхлас, Аль-Фаляк та Ан-Нас.

Для того, щоб запобігти утворенню великого натовпу, двір собору розділили на спеціальні молитовні зони, а навколо будівлі встановили 11 контрольних пункти, де учасники намазу пройшли перевірку.

Також поруч із собором чергували понад сто карет "швидкої" та санітарний гелікоптер.

Як підкреслив губернатор Стамбула Алі Ерлікая, ті, хто прагнув взяти участь у п’ятничній молитві, повинні були мати із собою "маски для обличчя, молитовний килимок, терпіння та розуміння.

Що відомо

  • 10 липня Туреччина оголосила Айя-Софію мечеттю. Президент країни Реджеп Тайїп Ердоган заявив про відновлення мусульманських богослужінь у цьому храмі з 24 липня.
  • За його словами, коли собор стане мечеттю, він все одно залишиться доступним для туристів і при цьому вхід буде безкоштовним.
  • Ердоган закликав з повагою поставитися до відновлення статусу мечеті Айя-Софії, а незгодних з цим рішенням можуть звинуватити у порушенні турецького суверенітету.
  • Проти такого рішення президента Туреччини виступив Вселенський Патріарх Варфоломій, а також предстоятелі православних церков інших країн світу. Вони наголошували, що Свята Софія - це християнська церква. Також є загроза, що під час перетворення на мечеть туристи зі всього світу більше не зможуть побачити історичні фрески, які є всередині храму.
  • Країни Європейського Союзу, офіційне представництво ЄС і США засудили рішення президента Туреччини Реджепа Ердогана щодо надання собору Айя-Софія у Стамбулі статусу мечеті.
  • Раніше Папа Римський заявив, що засмучений від рішення Туреччини перетворити на мечеть стамбульський музей Святої Софії.
  • Християнські мозаїки та фрески у соборі Святої Софії у Стамбулі, який перетворили на мечеть, пропонують затемняти під час мусульманських молитов.

На початок