Помер останній активіст проти режиму апартеїду, якого судили разом з Нельсоном Манделою

Помер останній активіст проти режиму апартеїду, якого судили разом з Нельсоном Манделою

Помер останній активіст проти режиму апартеїду, якого судили разом з Нельсоном Манделою
African News Agency

Останній вцілілий активіст проти апартеїдуОфіційна політика расової дискримінації, сегрегації та гноблення, яку впродовж 1948—1991 рр. проводили правлячі кола Південно-Африканської Республіки проти місцевого чорношкірого населення, а також переселенців з Азії. Ендрю Млангені, який був засуджений разом з правозахисником і політиком Нельсоном Манделою на суді в Ривонії у Південній Африці, помер у віці 95 років.

Як пише BBC, Млангені помер після шпиталізації до військового шпиталю столиці Південної Африки Преторії через скаргу на черевну порожнину.

"Його смерть означає кінець історичного покоління та покладає наше майбутнє прямо до наших рук", — сказав президент ПАР Кирил Рамафоса.

У 2017 році вийшла автобіографія Мангені "The Backroom Boy", де він розповідає, що Нельсон Мандела запропонував йому приєднатися до п'яти інших чоловіків у першій групі південноафриканських активістів проти апартеїду, яких відправили до Китаю на навчання, що враховувало заняття з виготовлення бомб, пасток із завитками та секретних технік спілкування.

Він повернувся до ПАР у 1963 році і став членом вищого командування збройним рухом "Умхонто ми Сизве". Мангені пише, як маскувався під священика і їздив по Південної Африки, набираючи молодих людей, щоб виїхати за кордон на навчання бійців, поки його не заарештували і не віддали під суд у справі за державну зраду в Рівонії.

Ендрю Млангені і Нельсон Мандела
Ендрю Млангені і Нельсон Мандела.

Активіст відбув 26 років ув'язнення, більшу частину якого перебував у тюрмі на острові Роббен, поряд з Манделою. Після звільнення в 1989 році він був членом парламенту і до смерті жив у поселенні Совето. Млангені описував себе як людину, яка не прагне політичної слави, а "працює за лаштунками, допомагаючи створити нову Південну Африку". Він вважав, що для того, аби більшість південноафриканців були вільними, людям, подібним до нього, потрібно відстоювати мир замість помсти.

Судовий процес у Рівонії, який тривав з жовтня 1963 по червень 1964 року, вважається ключовим моментом у боротьбі проти уряду білої меншини в Південній Африці та приніс Нельсону Манделі світову славу. У своїй відомій промові з лави підсудних Мандела сказав: "свобода і рівність — ідеал, за який я готовий померти". Ці слова стали гаслом темношкірих людей режиму апартеїду.

Мандела та Млангені були засуджені разом із ще шістьма активістами під час суду у передмісті Йоганнесбурга, деякі з них були заарештовані. Вони відбували довгі терміни ув’язнення: найдовший у 27 років належав Манделі, його звільнили у 1990 році. Мандела помер у 2013 році і також у віці 95 років.

На початок