Компенсації від держави жертвам злочинів: хто і за яких умов їх отримуватиме

Компенсації від держави жертвам злочинів: хто і за яких умов їх отримуватиме

Ексклюзивно
Компенсації від держави жертвам злочинів: хто і за яких умов їх отримуватиме Ілюстративне фото: unsplash

Міністерство юстиції ініціювало законопроект, згідно з яким постраждалим від насильницького злочину передбачена компенсація від держави, однак правниця Валентина Теличенко стверджує, що у новому законі не передбачається зміни системи.

"Я у цьому не бачу жодної зміни системи. У представленому законопроекті немає нічого нового. Цивільний кодекс давно містить статті про те, що держава, у разі якщо завдано злочином шкоду здоров'ю або життю потерпілого не може компенсувати злочинець або якщо злочинця не встановлено, зобов'язана відшкодувати цю шкоду. Проблема лише була у тому, у порядку встановленому законом держава повинна була це робити. Тобто додатково до Цивільного кодексу мав бути закон, який би чітко фіксував, на якому етапі потерпілий чи його спадкоємці або утриманці можуть звертатися до держави тощо. Закону не було. Відтак застосування цих статей було неможливим", — розповіла в ефірі Українського радіо Теличенко.

Правниця зауважила, що "у законі основне — не створення фонду для виплати компенсацій, а чи будуть механізми призначення компенсацій такими, щоб потерпілим ними можна було скористатися".

"Зважаючи на бюджет держави, то створення фонду, в який би злочинці робили певні внески, частково вирішує проблему з браком коштів. Але якщо ми подивимось, скільки заробляють засуджені, то там немає що вираховувати. І як чиновники оцінювали перспективу наповнення такого — загадка. Реалістично буде здобути компенсацію від держави лише у тому разі, якщо у державний бюджет будуть призначені відповідні кошти. Жоден оптиміст не розраховував на те, що фонду буде все компенсувати держава", — сказала вона.

За її словами, якщо злочинця не встановлено, то держава замість нього має заплатити компенсацію. Держава може отримати ці кошти з податків громадян до державного бюджету або частково щось збере з інших злочинців, які до цього злочину жодним чином не причетні.

"Коли ми говоримо по інших злочинців, то за словами міністра юстиції, всі засуджені за кримінальні злочини будуть зобов'язані сплачувати щось додатково. Це дуже сумнівна теза", — додала експертка.

Виплату погодили вже з Міністерством фінансів. Кабмін погодив документ. Компенсації зможуть отримати люди, які мають важкі тілесні ушкодження, завдані злочином, жертви статевих злочинів, родичі і члени сімей тих, хто помер (йдеться про вбивство), а також неповнолітні діти, яким завдане психологічне або фізичне насилля. За словами міністра юстиції Дмитра Малюська, у законі встановлена невелика гарантована сума, яка буде виплачуватися у будь-якому випадку потерпілим автоматично, – це понад 900 гривень.

Що відомо

  • 4 липня президент Володимир Зеленський поставив завдання генпрокурорці Ірині Венедіктовій та міністру внутрішніх справ Арсену Авакову забезпечити ефективну координацію роботи з недопущення ескалації насильства на вулицях країни.
  • Кабінет міністрів підтримав законопроєкт про відшкодування потерпілим від насильницьких кримінальних правопорушень. Мінімальна запланована компенсація складе 875,6 гривень.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди