Як відкрити і закрити ФОП: коротко та зрозуміло

Як відкрити і закрити ФОП: коротко та зрозуміло

У чому суть

Будь-який громадянин України може створити успішний бізнес та збагатити себе і державу. Ми розповідаємо про те, як фізичній особі-підприємцю здійснити державну реєстрацію: в чому переваги, навіщо це потрібно, скільки треба платити податків і чи можна зробити все це онлайн.

Важливо! Міністерство юстиції планує запустити новий Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Про це повідомив на своїй Facebook-сторінці міністр юстиції Денис Малюська. Таким чином, поки дані зі старого реєстру будуть переноситись на новий, із 7 по 16 серпня 2020-го року доступ до ЄДР буде відсутнім.

Саме тому варто або швидше скористатись нашими порадами з цього тексту (подати заяву на реєстрацію ФОП до 5 серпня), або піти у відпустку і зробити це вже після 16 серпня, скориставшись новим реєстром.

Читайте також: "Рада легалізувала гральний бізнес. Як він працюватиме"

Навіщо це потрібно

Якщо ви реєструєте свою діяльність, ви починаєте існувати в юридично-правовій площині. Ви чітко можете відповісти, хто ви та чим займаєтесь — і надати документальне підтвердження. До того ж, банк не буде раптово блокувати ваші платежі та ставити зайві питання про походження ваших коштів (якщо все легально та задекларовано). За законом про моніторинг платежі ФОПів, як і звичайних громадян, звісно, перевіряються.

З ФОП ви автоматично викликаєте більше довіри. І можете спокійно співпрацювати з великими компаніями. Бо ФОП це трохи солідніше, ніж "скиньте мені на картку номер ХХХ". Великі гонорари "в білу" — тільки через ФОП.

Це вільне ведення діяльності. Ви можете "розширюватись": спокійно наймати людей без зайвої паперової документації та складнощів, укладати будь-які договори, будь-яким зручним способом виводити власний прибуток.

З ФОП на вас чекає набагато легше кредитування в банках, отримання віз для подорожей і будь-яких інших документів.

Як обрати свою групу ФОП та скільки вони платять податків

1-ша група не має права наймати співробітників та може співпрацювати тільки з фізичними особами. Сумарний дохід ФОПів 1-ої групи — до 1 мільйона гривень на рік. Види діяльності: дрібні послуги або торгівля у роздріб. Ставка податку в 2019 році: до 10% прожиткового мінімуму (~192,10 грн), у 2020-му — не більше 210,20 грн на місяць.

2-га група може працювати з фізичними та юридичними особами на єдиному податку, займатися виробництвом, торгівлею, ресторанною справою. Їй дозволяється наймати до 10 співробітників. Сумарний дохід за рік — не більше 5 мільйонів гривень. Податки: до 20% мінімальної заробітної плати (~834,60 грн), у 2020 році — не більше 944,60 грн на місяць.

3-й групі дозволяється займатися будь-якими видами діяльності, крім заборонених для ФОПа на єдиному податку. Вона може наймати стільки людей, скільки їй захочеться. Дозволяється співпраця з фізичними і юридичними особами, в тому числі закордонними. Сумарний дохід становить до 7 мільйонів гривень на рік. Податки: 3-5% від доходу (залежно від того, чи є суб'єкт платником ПДВ).

Що таке КВЕД

Розшифровується як "класифікатор видів економічної діяльності". З ним стикається будь-який суб’єкт, що вирішив вести господарську діяльність, тобто оминути його неможливо. Це фіксування напрямку вашої діяльності (займаєтесь ви ресторанним бізнесом чи видобуваєте нафту — це необхідно вказати). Якщо говорити про макрорівень, то КВЕД потрібен для аналізу економічних процесів в державі. За допомогою нього проводиться статистичний облік підприємств, організацій тощо за видами економічної діяльності й аналіз цієї інформації на державному рівні, порівнюється національна та міжнародна інформація.

Кожна нова юридична особа при реєстрації отримує код за актуальним КВЕД. У заповненій картці, що подається державному реєстратору, є спеціальний розділ про види економічної діяльності із зазначенням коду КВЕД та назви майбутньої діяльності. Чому при виборі важливо правильно й точно вказати КВЕД і як це зробити?

Якщо ви неточно або хибно вказали свій КВЕД — тобто, в якийсь момент почнете здійснювати підприємницьку діяльність за іншим напрямом — це накличе на вас штрафи. Є такі поширені КВЕД-помилки:

— невірне трактування діяльності (це коли ви, скажімо, вказали, чим саме ви торгуєте, але не зазначили, де це робите — у спеціалізованому магазині чи онлайн);

— нерозуміння різниці між оптовою та роздрібною торгівлею (є виробник; є посередник — опт; а є роздріб і кінцевий споживач);

— не вказані важливі КВЕДи (ви друкуєте чек, в якому є ціна за товар та послуги доставки, але КВЕД із транспортування при реєстрації не вказали — так не треба робити).

Повний список КВЕДів.

Як визначитись із системою оподаткування

В Україні їх дві: загальна та спрощена. Якщо при реєстрації підприємницької діяльності ви не подали заяви про застосування спрощеної системи, буде застосовуватись загальна. У ній чистий оподатковуваний дохід визначається як різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручки у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю підприємця. При цьому від доходу обчислюються: ПДФО (податок на доходи фізичних осіб; військовий збір; сплата ЄСВ (єдиного соціального внеску).

Спрощена система оподаткування — це особливий механізм справляння податків і зборів, який замінює сплату окремих податків і зборів на сплату єдиного податку з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Платники єдиного податку та підприємці на загальній системі оподаткування мають обов’язково вести Книгу обліку доходів.

Чи можу я зробити все це онлайн

Так, нині є можливість відкрити ФОП, не виходячи з дому. Для цього треба обов’язково мати ЄЦП (єдиний цифровий підпис) — і тоді процедура подачі заявки не забере у вас понад 10 хвилин. ЄЦП можна отримати в Акредитованому центрі сертифікації ключів.

Коли у вас є цифровий підпис, вам необхідно зареєструватись на сайті "Дія", що надає державні послуги онлайн.

Заповнити онлайн-форму на отримання відповідної послуги.

Заповнену заяву на реєстрацію ФОП автоматично надішлють до реєстратора за місцем вашої реєстрації або за місцем реєстрації, що вказано в довідці переселенця.

Статус заяви можна перевірити у кабінеті громадянина. Повідомлення про реєстрацію чи відмову також з’явиться у кабінеті й буде надіслано електронною поштою. Коли запис про реєстрацію вашого ФОПу з’явиться в Єдиному державному реєстрі, в кабінеті громадянина можна отримати витяг з реєстру. Витяг має юридичну силу – його можна видрукувати й користуватися як будь-яким іншим документом. Далі лишається тільки зареєструвати Книгу обліку доходів у податковій службі.

Як закрити ФОП

Є низка обов’язкових дій, які вам доведеться зробити. Варто зазначити, що це доволі серйозна справа. Ви припиняєте підприємницьку діяльність — тому варто зробити абсолютно все, не залишивши деякі пункти невиконаними.

— підготовка: перевірка наявності податкового боргу/ЄСВ, з’ясування, чи є переплата з податків; планування подальших дій;

— звільнення працівників (якщо вони є) і розрахунок з ними;

— подання державному реєстратору заяви за формою 12 та останньої звітності: декларації про майновий стан і доходи, податкової декларації з єдиного податку;

— сплата всіх податків та ЄСВ; у випадку переплати повернути кошти;

— закриття рахунків в банках та отримання довідки про рух коштів за останні роки;

— скасування реєстрації касового апарату, якщо він є;

— проведення ревізії укладених комерційних договорів та їх розірвання, якщо треба;

— перевірка наявності статусу "припинено" через базу ЄДР на сайті Мін’юсту.

На початок