Як захиститися від шахрайства з платіжними картками. Експерт назвав 7 правил

Як захиститися від шахрайства з платіжними картками. Експерт назвав 7 правил

Ексклюзивно
Як захиститися від шахрайства з платіжними картками. Експерт назвав 7 правил
pixabay

Директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Національного банку Олексій Шабан заявив, у 2020 році через карантин українці стали обирати безготівкові платежі, розрахунки, купівлю онлайн. Відповідно, у шахраїв з’явилися нові "сценарії": під виглядом різних організацій вони нібито пропонують грошову допомогу і виманюють інформацію про платіжні картки. У Нацбанку сформували 7 правил, які допоможуть вберегти себе від шахрайства з платіжними картками.

"Намагаються заволодіти інформацією, яка надасть їм доступ або до однієї картки чи може й до усіх рахунків. Можливі ситуації, коли ці дзвінки і подальші розмови з шахраями будуть використані ними для звернення до операторів зв’язку, для перевипуску вашої сім-картки вже на їхнє ім’я", — заявив Шабан в ефірі Українського радіо.

За його словами, найчастіше шахраї розпитують у людини інформацію, яка надасть їм доступ до картки, або інтернетбанкінгу — паролі, терміни дії, останні суми платежів, надходжень чи коди підтвердження проведеної операції.

"Цей код ними буде використано для крадіжки коштів. Їх цікавлять не ті повідомлення, коли ви самі зробили платіж і підтверджуєте цю інформацію. Їх цікавлять коди по операціям, які проводять самі шахраї і про які вони вже знають інформацію частково — дата платежу, час чи сума, або шахраї вже підготувалися зняти кошти з вашої картки і їм треба тільки підтвердити цю операцію кодом. Цей код вони можуть називати як завгодно — код підтвердження доставки товару, кодом активації-розблокування грошової операції. Тільки ви комусь передали цей код, вважайте, що гроші вже переведено з вашої картки”, — каже директор департаменту.

Читайте також: "Як захистити свої гроші. Список найпоширеніших схем кібершахраїв"

Також Шабан визначив головні правила безпечного користування карткою:

1. “Максимум, який можна називати, це – 16 цифр на лицьовій стороні картки. Сам по собі номер картки у публічному доступі – безпечний. Шахраї можуть намагатися дізнатися строк дії картки, коди тощо.

2. Ніколи і нікому не можна повідомляти ваші персональні дані: номер паспорту, дату народження, пін-коди до карток, три цифри на звороті картки, строк її дії, смс-коди від банків та мобільних операторів, будь-яку іншу інформацію стосовно рахунків. Також рекомендується не відповідати на підозрілі телефонні дзвінки, і, якщо є якісь сумніви, — звертатися до відділень банку, який випустив цю картку, або за телефоном, за яким можна спілкуватися з установою.

3. Справжнім працівникам банку не потрібен номер вашого паспорту, ідентифікаційний номер, строк дії картки і її код. Ці дані ви можете вносити на захищеному сайті. Той код, який нанесено на зворотній стороні картки, не знають навіть працівники банку.

4. Коли на телефон приходять повідомлення, головна небезпека в тому, що шахраї таким чином створюють відчуття небезпеки та обмеження в часі. Вони намагаються створити відчуття, що вони – співробітники банку, служба безпеки банку і вони бажають саме вам допомогти. Не можна дзвонити за номерами по телефонах, які вказані в підозрілих повідомленнях, або переходити за посиланням, яке може міститися у них. Експерт радить не реагувати на такі повідомленні, дзвінки і жодним чином не вступати у діалог.

5. Якщо вам будь-хто телефонує і запитує пароль від інтернетбанкінгу, це – шахраї. Все залежить від того, який пароль використовується. Прості паролі — це дата народження та ім’я у різних варіаціях. Експерт рекомендує використовувати паролі мінімум із 8 цифрами, бажано, різними, використовувати літери, як великі, так і малі, і мати різні паролі до різних послуг: один — до пошти, другий — до картки, третій — для сайтів.

6. Пін-код від картки є секретним і його маєте знати лише ви, його не знає жоден оператор банку. Коли ви вводите пін-код в терміналі чи банкоматі, не соромтесь і прикривайте другою рукою клавіатуру, щоби унеможливити його перегляд сторонніми особами.

7. Зняття якимось пристроями грошей з картки PayPass без вашого відома є фейковим. Особливо якщо картка знаходиться в нагрудній кишені чи гаманці. Щільний контакт апарату і картки є необхідною умовою для зняття коштів.

На початок