Сьогодні, 3 червня, Голосіївський суд Києва обрав запобіжний захід підозрюваним у справі про закрите укриття у поліклініці, біля якої вночі 1 червня загинули троє людей у Деснянському районі столиці.
Як повідомляє кореспондент Суспільного із зали суду, керівника поліклініки, його заступника та посадовицю РДА відправили на цілодобовий домашній арешт. Охоронцю медзакладу суд обрав запобіжний захід — тримання під вартою.
Перший підозрюваний у справі — керівник поліклініки Олег Шугалевич. Прокурори вимагали цілодобовий домашній арешт. На їх думку є ризики переховування, тиску на свідків та знищення документів або доказів, які слідчі ще не вилучили. Керівнику поліклініки загрожує до 5 років позбавлення волі.
Адвокат сказав, що обвинувачення необґрунтоване і попросив призначити нічний домашній арешт. За словами захисника Шугалевич є ветераном війни в Афганістані та має проблеми зі здоров‘ям.
Сам підозрюваний свою провину заперечив. Він сказав, що укриття "завжди було відкрите", але вхід до нього розташований всередині поліклініки, яку не відчинив охоронець.
"Вхід в укриття, він розташований всередині приміщення, тобто з холу. Вхід в укриття з перших днів війни, оскільки там переховувалися люди, він не зачинявся фактично ніколи. Тому перешкод для потрапляння не було", — сказав Олег Шугалевич, який не зміг пояснити, чому вхідні двері були замкненими.
Другий підозрюваний — заступник директора поліклініки з технічної частини Василю Десику. Суд також залишив під цілодобовим домашнім арештом на 2 місці. Він, як і керівник медзакладу, не визнає своє вини.
"Василь Десик, будучи заступником директора з технічної частини не проконтролював своїх співробітників, а саме сторожа, який під час повітряної тривоги не відчинив двері та не впустив людей", — заявила сторона обвинувачення.
Згідно з наказами Десик повинен контролювати сторожа та відкриття дверей під час тривоги, вважають прокурори. Для Десика вони також просили 2 місці цілодобового домашнього арешту. На думку слідства, заступник директора може переховуватись, впливати на неопитаних підлеглих, свідків та знищити докази.
Адвокат Десика заперечив такі обвинувачення:
"За посадовою інструкцією, яку прокурор чомусь не долучає до матеріалів, зазначено, що він (Василь Десик — ред.) контролює стан ліфтів, контролює підлеглих працівників, щодо охорони праці та протипожежного захисту. Але в будівлі немає бомбосховищ, а є тимчасове укриття, яке вдень має бути постійно відкрите, а вночі оскільки персоналу немає, за це відповідальний охоронець", — заявив захисник Десика.
Він додав, що відповідно до плану будівлі, вхід до укриття пролягає через головний вхід та вестибюль поліклініки.
"Укриття працювало з 24 лютого 2022 року. Воно було відкрито в цілодобовому режимі. Люди приносили туди речі, облаштовували там місця. Саме укриття це просто коридор у підвалі, бо підвал це інженерні комунікації: вентиляція, насоси, теплопункт, бойлери нагріву, лічильники, куди доступ усіх охочих неможливий. Там є аварійні виходи, які використовувалися для аварійних робіт: прориву труб або іншого. Але цей вихід для технічного обслуговування. Ключі були у вільному доступі. Чому охоронець не виконав обов'язок в даний момент — я пояснити не можу. Він мав це виконати, як робив це до того і нічого б такого не сталося", — зазначив підозрюваний Десик.
Третій підозрюваний — охоронець поліклініки Вадим Мошкін. Суд обрав запобіжний захід тримання під вартою на 2 місяці без права на заставу. Чоловік визнав свою вину.
Прокуратура звинувачує Мошкіна у тому, що той завідомо не відкрив двері поліклініки та не впустив людей. Йому загрожує до 8 років позбавлення волі. Серед ризиків сторона обвинувачення називала переховування та вплив на інших свідків та просила тримання під вартою на 2 місяці без права на заставу.
Адвокат охоронця, Віктор Шевчук, якого надала держава, спростував ризики та наголосив, що Мошкін провину визнав.
"Пролунала тривога, я взяв ключі, тоді ще нікого не було. Я відкрив двері до укриття, ввімкнув світло. Почали люди стукати. Я пішов по коридору відкривати вхідні двері, тільки дійшов до реєстратури і мене збило з ніг. Спочатку збило мене, потім скло полетіло згори. Часу, тоді як пролунала тривога, було дуже мало минуло. Я думаю ну хвилин 5-8 максимум. Після цього я пішов людям допомагати, тягнув перекис водню, бинти. Я нікуди не тікав, чекав представників поліції. Та і куди я втечу, мені нікуди ховатися", — сказав охоронець.
Четверта підозрювана — заступниця голови Деснянської районної адміністрації Ірина Алексеєнко. Її підозрюють у службовій недбалості та залишенні в небезпеці, що спричинила смерть людей.
Сама ж жінка заперечувала провину. Вона стверджувала, що контроль за станом укриттів не входив до її обов'язків. Жінка додала, її на поруки хотіли взяти Богдан Яременко, депутат від Слуги і троє депутатів Київради.
Що відомо про проблеми з доступом укриттів у столиці
Уночі 1 червня Росія завдала ракетного удару по Києву. Внаслідок цього у Деснянському районі столиці загинули три людини: 9-річна дівчинка, її 34-річна мама і 33-річна жінка. Чоловік однієї з загиблих та жителі району стверджують, що укриття, де хотіли сховатися від обстрілу люди, було зачинене.
Мер Києва Віталій Кличко ініціював тимчасове відсторонення від виконання обов'язків посадовців Деснянського району через загибель людей унаслідок атаки РФ уночі 1 червня. Мова про голову Деснянської райдержадміністрації Дмитра Ратнікова і керівника медзакладу, де надійшли скарги на роботу укриття.
Правоохоронці затримали трьох посадовців та охоронця медзакладу у справі про закрите укриття у Києві. Згодом їм оголосили підозри.