Рада хоче створити музей у замку Даховських на Черкащині

Рада хоче створити музей у замку Даховських на Черкащині

Рада хоче створити музей у замку Даховських на Черкащині

На базі ландшафтно-архітектурного комплексу у селі Леськове Монастирищенського району, що охоплює 88, 8 га створять державний ландшафтно-парковий музей Історії Українського Війська – таке рішення ухвалила Верховна Рада України 14 липня.

Верховна рада ухвалила звернення до Кабінету міністрів щодо необхідності збереження ландшафтно-архітектурного комплексу "Садиба Даховських" та створення на його базі державного ландшафтно-паркового музею Історії українського війська.

Нині комплекс перебуває на балансі Міністерства оборони. На його базі й пропонують створити єдиний в Україні державний ландшафтно-парковий музей Історії українського війська, забезпечити його ресурсами для повноцінного функціонування як цілісного військово-патріотичного комплексу.

За інформацією, передбачається передати з балансу квартирно-експлуатаційного відділу міста Біла Церква Міністерства оборони державному ландшафтно-парковому музею Історії українського війська на праві оперативного управління 41 будівлю та земельну ділянку площею 88,8 га, які входять до складу "Садиби Даховських".

Замок Даховських, що на Черкащині стане музеєм

Архівна світлина Андрія Кравця

Що відомо

Палац збудований у 1850-х роках в неоготичному стилі. На початку 19 сторіччя у селі Леськовому (сучасний Монастирищенський район), жив польський магнат Маріан Даховський. Чотири покоління творили в селі розкішний маєток, який не втратив цінності й у наші дні. Маріан Даховський збудував на березі річки Конелки двоповерховий будинок із флігелем для садівника. Наступне покоління – Олександр і Гонората – скупили землі навколишніх сіл і накопичили кошти для будівництва. Їхні сини Казимир і Карл збудували першу частину замку, посадили парк, обнесли садибу цегляним муром. Шляхтич Тадеуш Даховський переїхав у Леськове й збудував другу частину замку – круглі, чотирикутні й шестикутні вежі.

Замок Даховських, що на Черкащині стане музеєм

Фото Сніжани Калюжної

На першому й третьому поверхах було по 8 великих залів для ігор, балів, прийому гостей. На 2-ому – 9 залів та ванна. Східний вхід був парадним. Перед ним стояли бетонні вази для квітів, а поруч – будиночок для прислуги. Сам пан Тадеуш був людиною поміркованою, вів тверезий спосіб життя і пропагував його серед селян. Для цього він збудував у селі безкоштовну чайну, де пригощали чаєм із цукерками та печивом.

Тадеуш Даховський захоплювався всім англійським, тож не тільки парк розбив у класичному англійському стилі, а й захоплювався кіньми – більше сотні англійських скакунів мав. Він був спортсменом-жокеєм, виборював призові місця на змаганнях у Європі. За інформацією, всередині ж замку, коли нащадки Даховського змушені були тікати за кордон від більшовиків, залишилися венеціанські люстри, каміни, картини, багаті меблі, статуетки римських патриціїв та гладіаторів і безліч книг польською, англійською, німецькою та французькою мовами.

Замок Даховських, що на Черкащині стане музеєм

Фото Сніжани Калюжної

Відомо, що знаменитий польський дослідник Роман Афтаназі писав після Жовтневого перевороту: "Скоріше за все, після 1917 року від маєтку в Леськовому не лишилося навіть руїн". Однак він помилився – замок уцілів, тому що у місцевих селян, що поважали своїх панів Даховських, не було й думки зруйнувати їхнє родинне гніздо.

Замок Даховських, що на Черкащині стане музеєм

Фото Сніжани Калюжної

Розповідають, що в 20-х роках минулого століття, в часи петлюрівської Директорії, один із Даховських приїздив до палацу з Варшави і мріяв перевезти до замку сім’ю. Та не судилося… Із 1934 року тут був піонерський табір, потім диспансер для психічно хворих, для хворих на туберкульоз, пізніше – військовий санаторій, склад військових медикаментів, а згодом – військовий склад. У радянський період садиба набула статусу режимного об'єкта, – її передали радянським військовим, – і була виключена з переліку пам’яток архітектури.

Замок Даховських, що на Черкащині стане музеєм

Колаж із фото Сніжани Калюжної

Нині, садиба у занедбаному стані, однак збереглися і сам палац, і комплекс споруд, і дерева колишнього англійського парку.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди