"Героєм себе не вважаю" – льотчик-винищувач KARAYA про контрнаступ в небі

"Героєм себе не вважаю" – льотчик-винищувач KARAYA про контрнаступ в небі

"Героєм себе не вважаю" – льотчик-винищувач KARAYA про контрнаступ в небі
На фото Вадим Ворошилов. Джерело: Суспільне

Для того, щоб ефективно боротися з російською армією в небі і на землі, Україні потрібна хоча б одна ескадрилья винищувачів F-16 – це мінімум 12 повітряних суден. Про це Суспільному розповів майор Повітряних Сил Збройних Сил України, льотчик 2 класу Вадим Ворошилов з позивним "Karaya".

"Будь-який літак з РФ, котрий перетне український кордон, буде збиватися ППО"

Як розповідає пілот винищувача, українське небо є повністю закритим від пілотованої російської авіації.

"Це означає, що будь-який літак з РФ, котрий перетне український кордон, одразу буде збиватися засобами протиповітряної оборони. Стосовно ракет та безпілотників, то нині більшу частину з них збивають сили ППО, але, на жаль, не всі".

"Нам потрібно ЗРК Patriot та літаки F-16"

Щоб закрити українське небо повністю від ворожої авіації, за словами пілота, нам потрібні ЗРК Patriot та літаки F-16, оскільки найефективніше вони працюють разом, як єдине ціле.

"Поки що наявні ЗРК Patriot дають нам змогу збивати балістичні ракети. Це дійсно найкращий комплекс у світі. Він дає можливість, якої у нас не було і, звісно, переваги в радіусі дії. Це дуже важливо для нас. Коли з'являться Ф-16, це буде працювати ще краще у комплексі.

Аби отримати перевагу над російською авіацією, яка переважає українську за кількістю, необхідно мати більш високотехнологічні багатофункціональні літаки, як-от винищувачі F-16. До прикладу, вони можуть одночасно працювати по різних цілях, знищувати цілі поза дією ворожої російської ППО, одночасно ліквідовувати дві системи ППО і 4 танки, а також можуть нести різні типи ракет. Окрім цього таких літаків виготовлено в світі достатньо багато і Україна зможе їх підтримувати та обслуговувати технічно.

Щодо вартості, то найновіша модернізація літака F-16 орієнтовно вартує, як каже Ворошилов, від 50-70 мільйонів доларів.

"На сьогодні політичного рішення про передачу Україні винищувачів F-16 немає. Це означає, що поки що українські пілоти ще не проходять навчання, щоб опанувати нові повітряні судна. Термін такого навчання нині скоротився з півроку до менше шести місяців. На жаль, поки ми втрачаємо дорогоцінний час, найкращих фахівців і маємо можливість вести лише оборонні бойові дії".

"На окупованих територіях РФ має свою ППО"

"Ворожа авіація працює до лінії бойового зіткнення. В них досить серйозна ППО. Їхня ворожа винищувальна авіація не входить в зону дії наземних комплексів. Він, на комфортній висоті п'ять-шість тисяч метрів, може виявляти і виконувати дії на інші повітряні цілі. Ми можемо бачити лише на сімдесят кілометрів. Атаку по ворогу можемо виконувати в два рази менше, ніж ворог по нам. Тому в зоні ураження маємо працювати в зоні наземних комплексів. На жаль, ми маємо втрати, ми можемо вести дії оборонного характеру".

"Російські пілоти свідомо бомблять цивільні об'єкти"

"Рішення на виконання завжди приймає командир екіпажу. Далі, якщо розглядати їх приклад, як тоталітарної держави, звісно, там бояться відмовитись від польоту. Це не прибирає фактор людяності, бойове застосування бойового озброєння не досить сильно відрізняється з принципами застосування у Другу Світову. Бомба має політ в район цілі не керований, тому вони б змогли умисну помилку зробити, якби хотіли, щоб дана бомба впала поза населеним пунктом. Вони не могли не знати, що це за цілі, за населений пункт. Вони роблять це свідомо. Вони мають бути після закінчення війни й після нашої Перемоги засудженими".

карая
Фото: Вадим Ворошилов

Аварія літака над Вінницею

"Працював на Півдні України, на Херсонському напрямку, вранці знищив там три повітряні цілі, далі на Південному напрямку, ближче до вечора команда готовність в повітря. Напривили у Вінницю, тут відпрацював. Під час знищення однієї повітряної цілі, уламаком був пошкоджений літак, що призвело до руйнування повітряного судна і пожежі в літаку. Одразу вибух, зруйнований "ліхтар", подальша пожежа. Звісно через сильний потік повітря притисло голову до підголівника. Далі розпочалась пожежа в кабіні. Добре, що я був в комбінезоні, що не горить.

Кожен льотчик не хоче виконувати катапультування, хоча це й шанс вижити. Шанс вижити 50 на 50. Система аварійного покидання за 1,3 секунди на 186 метрів відносно повітряного судна. Досить чітко пам'ятаю, як виконав дії підготовчі, далі полум'я розгоралось., ручка катапультування по центру. Я вирішив однією рукою тримати ручку, щоб хоч якось стабілізувати політ до моменту, поки не покинув літак. Долі секунди бачу, як відходить кабіна, далі літак палає і, напевно, я втратив свідомість.

"Героєм себе не вважаю"
Фото: Вадим Ворошилов

Приземлення було максимально жорстке. У нас в заголівнику знаходиться сам парашут, деякими елементами осколків він був пошкоджений, він не порвався, але вертикальна швидкість була більшою. Я приземлився, подзвонив командиру, включив аварійну GPS, подивився, в якому районі я знаходжусь, далі мій телефон вимкнувся, а я зрозумів, що завеликий район для пошуку. Немає як довго чекати евакуації. Тому, дістав бинт, зупинив кровотечу, зорієнтувався і пішов напрямку населеного пункту Турбів.

"Героєм себе не вважаю"
Фото: Вадим Ворошилов

Якраз вийшли люди, я до них підійшов, представився, показав документи і попросив від них встановити зв'язок. Вони мене дуже добре зустріли, дали телефон. Спочатку нікому не телефонував, вже вранці зателефонував дружині, коли надали медичну допомогу".

"Героєм себе не вважаю"

карая
Фото: Вадим Ворошилов

"Відповідальність за звання відчуваю, героєм себе не вважаю. Адже велечезна кількість людей, які поклали своє життя задля збреження це перші Герої, це ті, хто гідний цього звання. Коли вручали нагороду мені, це дуже приємно, але це більше для моєї мами, не для мене".

Вартість навчання пілота

"Якщо говорити про підготовку одного бойового пілота, то держава на одного льотчика орієнтовно витрачає від 10 мільйонів доларів (з семирічним навчанням включно). Дорого вартує також костюм та спорядження пілота. Для прикладу шолом ще радянського зразка обійдеться в 400 тисяч гривень, протиперевантажувальний костюм 100 тисяч гривень, розвантажувальна система з наповненням ("розгрузка") коштує від 150 тисяч до 200 тисяч гривень, киснева маска 100 тисяч гривень, "поплавки" 50 тисяч гривень".

Забобони пілотів

Серед льотчиків, як розповів Вадим Ворошилов, існують забобони, наприклад, не можна фотографуватися перед вильотом, літаків ототожнюють з живими істотами, а бойовим суднам навіть дають імена, як от "Ластівка" чи "Кицюня".

"Після першого повноцінного польоту пілота, після приземлення його підкидають. Потім п'ятою точкою б'ють в борт літака. Кількість разів залежить від бортового номеру".

Майбутнє української авіації після Перемоги України

"Сучасні винищувачі, я впевнений, що ми їх отримаємо ще й до перемоги, вони нам потрібні зараз, а не колись. Адже поки ми їх чекаємо, втрачаємо наших пілотів. Це будуть сучасні винищувачі, сучасні комплекси ППО і одна з найпотужніших авіацій світу".

Вибір редакції

На початок