Джоан Роулінг, Салман Рушді та ще 150 знаменитостей виступили проти онлайн-цькування

Джоан Роулінг, Салман Рушді та ще 150 знаменитостей виступили проти онлайн-цькування

Джоан Роулінг, Салман Рушді та ще 150 знаменитостей виступили проти онлайн-цькування
. АР

Понад 150 відомих письменників, журналістів та інших знаменитостей підписали відкритий лист через публічне цькування знаменитостей за непопулярні погляди.

Серед підписантів - автори, які самі зіткнулися з публічним шеймінгом через свої погляди. Так, Джоан Роулінг звинуватили у трансофобії за її твіти про те, що трансгендерні жінки не можуть вважатися справжніми жінками, авторку книги "Оповідь служниці" Маргарет Етвуд у 2016 році розкритикували за те, що вона вимагала пояснень причини звільнення канадського письменника Стівена Галлоуея з університету після того, як його звинуватили у сексуальних домаганнях, а Салман Рушді все ще змушений переховуватися від ісламських фанатиків за свої "Сатанинські вірші".

"Вільний обмін інформацією та ідеями як джерело життєвої сили ліберального суспільства з кожним днем стає все більше обмежується. У той час як ми звикли очікувати цього від правих радикалів, в нашій культурі все більше поширюється цензура: нетерпимість до протилежних поглядів, мода на публічну ганьбу та остракізм, а також тенденція розчиняти складні політичні питання в сліпій моральній впевненості. Ми підтримуємо цінність здорової і навіть їдкою дискусії з усіх боків. Але зараз дуже часто можна почути заклики до швидкої та суворої розправи у відповідь на ймовірні злочини думки та слова", - йдеться у листі, опублікованому у Harper’s Magazine.

Як відзначають автори тексту, на фоні активної боротьби за расову та соціальну рівність, у суспільстві з'явився набір моральних установок та політичних вимог, які звужують можливості проведення відкритих дискусій, замінюючи її ідеологією.

"Якими б не були аргументи навколо кожного конкретного інциденту, результатом стало неухильне звуження меж того, що можна сказати без загрози розправи. Ми вже розплачуємося за все більше небажання письменників, художників і журналістів ризикувати засобами для існування не тільки в разі, якщо їхні думки розходяться з думкою суспільства, але навіть якщо вони не проявляють достатньої старанності в згоді з думкою суспільства", - наголошується у листі.

Автори також відзначили, що мають зберегти за собою право на помилки та незгоду.

"Ми відмовляємося від помилкового вибору між справедливістю і свободою, які не можуть існувати один без одного. Як письменники нам потрібна культура, яка залишає нам місце для експериментів, ризикування та навіть помилок. Нам потрібно зберегти можливість добросовісної незгоди без важких професійних наслідків. Якщо ми не будемо захищати те, від чого залежить наша робота, ми не повинні очікувати, що громадськість або держава захищатимуть її за нас", - йдеться у листі.

Серед підписантів також журналіст Фарід Закарія, лінгвіст та письменник Ноам Чомскі, феміністка Глорія Стайнем та шахіст Гаррі Каспаров, кілька професорів університетів Ліги Плюща.

Що відомо

  • Британську письменницю Джоан Роулінг не вперше звинувачують у трансфобії (негативна реакція на прояви трансгендерності, а також соціальні явища, що з нею пов'язані). Наприкінці 2019 року Роулінг підтримала активістку і дослідницю Майю Форстейтер - її робочий контракт не продовжили через твіти про те, що трансгендерні жінки не можуть вважатися справжніми жінками.
  • Британський актор Деніел Редкліфф, який грав головну роль у франшизі “Гаррі Поттер”, розкритикував авторку серії романів, письменницю Джоан Роулінг за її висловлювання про людей, які змінюють стать
На початок