Піар на COVID-19: як за бюджетні кошти Одеська юридична академія закупила апарати ШВЛ

Піар на COVID-19: як за бюджетні кошти Одеська юридична академія закупила апарати ШВЛ

Піар на COVID-19: як за бюджетні кошти Одеська юридична академія закупила апарати ШВЛ UA:Одеса

Одеська юридична академія з початку пандемії витратила на боротьбу з Covid-19 п'ять мільйонів гривень, такі дані можна знайти в системі публічних закупівель “Прозорро”.

Навіщо юридичному вишу медичні меблі та апарати ШВЛ та до чого тут вибори читайте в розслідуванні Суспільного Одеси.

Клініка університету під COVID-19

Наприкінці квітня 2020 року, в розпал пандемії, колишній народний депутат із 20-річним стажем, президент державного вишу Юридична академія й приватного Міжнародного гуманітарного університету і одночасно голова Української морської партії Сергій Ківалов також заявив про боротьбу з COVID19.

Він разом з однопартійцями відвідав університетську клініку, створену на базі приватного вищого навчального закладу “Міжнародний гуманітарний університет”.

Там політик пройшов експрестест на COVID19, закликав всіх одеситів проходити безкоштовне тестування в університетській клініці.

Оснащення для клініки Міжнародного гуманітарного університету придбали за кошти державного бюджету. Суспільне встановило цей факт виходячи з переліку закупленого згідно даних системи “Прозорро”. Зокрема двох апаратів ШВЛ, і того, що є в цій клініці - так само, окрім медичних меблів, - два апарати ШВЛ. Звісно, їх могли купити і за кошти благодійників.

Однак, як вдалося встановити Суспільному закуплене використовується в приватному виші. Також безкоштовне тестування на COVID-19 та послуги клініки використали в політичній рекламі “Української морської партії” Сергія Ківалова.

Піар на COVID-19: як Одеська юридична академія закупила тести, ШВЛUA:Одеса

Піар на COVID-19: як Одеська юридична академія закупила тести, ШВЛ

Політична реклама або боротьба з пандемією?

“Ми закупили за свої кошти тести (експрестести на виявлення антитіл до COVID19 — прим.ред.). Ми не витрачали бюджетні кошти. Ми придбали їх у виробників. І ось вони знаходяться в Одесі”, - запевняв Сергій Ківалов, знаходячись в університетській клініці Міжнародного гуманітарного університету.

Для проведення аналізів, які Ківалов пообіцяв для одеситів безкоштовно, лікарями використовуються засоби індивідуального захисту, респіратори й дезінфектори. Всього було закуплено 10 тисяч тестів.

“Я хочу звернутися до всіх одеситів ще раз. Ви маєте право безкоштовно в студентській клініці Міжнародного гуманітарного університету пройти експрес-тест на наявність антитіл в організмі. Я підкреслюю: все це робиться безкоштовно”, - наголосив тоді екснардеп.

Крім того, в Одесі навесні з’явились білборди з запрошенням пройти тестування на COVID19 у клініці Міжнародного гуманітарного університету за ініціативи Української морської партії. Їх розмістили в місті, зокрема на вулиці Армійській.

Таку рекламу можна було побачити в Одесі навесні та вліткуСуспільне

Таку рекламу можна було побачити в Одесі навесні та влітку

Окрім тестування, у клініці вищого навчального закладу також обладнано палати для лікування хворих коронавірусною інфекцією. Зокрема, є палати інтенсивної терапії, які облаштовані спецобладнанням і меблями, а також системою для подачі кисню. Під апарати штучної вентиляції легенів. До початку пандемії на місці палат була велика аудиторія, яку переобладнали.

І хоча клініка для діагностики й лікування COVID19 створена на базі приватного навчального закладу, як заявила на той час депутатка одеської міської ради від Української морської партії Світлана Осауленко, це спільний проєкт Національного університету “Одеська юридична академія” з політичною силою, лідером якої є Сергій Ківалов.

Вочевидь, спільний тому, що з березня Юракадемія почала за бюджетні кошти закуповувати товари з приміткою COVID19. Зокрема, придбано апарати штучної вентиляції легенів, медичні меблі й засоби індивідуального захисту.

Як розказала Суспільному менеджерка проєктів одеської обласної організації “Комітет виборців України” Анастасія Матвієнко, політичні партії мають право себе рекламувати. Це не заборонено законодавством. Утім партії зобов'язані звітувати щодо походження цих коштів, і щодо витрат. Ці звіти партії мають подавати кожний квартал в позавиборчий період, в ході виборів та після них, розповіла Матвієнко.

"Важливо, що політичні партії повинні звітувати як про грошові внески, так і про внески, які вони отримали у формі товарів, робіт, або послуг. Розміщення реклами політичної партії, яка оплачена іншим суб’єктом, можна розцінювати в якості такого внеску. Якщо ж партія якимось чином самостійно витрачалась на закупівлю товарів, робіт або послуг, це також має бути відображено в звіті партії”, - зазначає менеджерка КВУ.

Якщо подивитися попередні звіти Української морської партії, то, наприклад, за весь четвертий квартал 2019 року одеський осередок цієї політичної сили офіційно витратив лише 580 гривень. За законом, у звіті має бути відображена інформація як по грошових, так і по негрошових видатках.

Піар на COVID-19: як Одеська юридична академія закупила тести, ШВЛскріншот

Піар на COVID-19: як Одеська юридична академія закупила тести, ШВЛ

Крім того, партія Ківалова в не подала фінансовий звіт за перший квартал поточного року, хоча на той час уже завершилось півріччя.

За бюджетні кошти

Якщо перевірити закупівлі НУ “Одеська юридична академія”, яка фінансується коштами бюджету через Міністерство освіти, то з початку карантину державний вищий навчальний заклад закупив ряд товарів з приміткою COVID19. Тобто, за спрощеною процедурою, яку затвердив Кабінет міністрів України для прискорення закупівель, потрібних для боротьби із пандемією.

Наприклад, 24 березня 2020 року Юракадемія закупила 500 штук дезінфікуючих засобів для інструментів, оброблення рук для запобігання поширенню COVID19. На ці цілі з бюджету направлено 975 тисяч гривень.

Того ж дня за спрощеною процедурою Юридична академія придбала три тисячі противірусних респіраторів. З бюджету на це було виділено 897 тисяч гривень.

Піар на COVID-19: як за бюджетні кошти Одеська юридична академія закупила апарати ШВЛСуспільне

Піар на COVID-19: як за бюджетні кошти Одеська юридична академія закупила апарати ШВЛ

Пізніше за бюджетні кошти державний виш для боротьби з коронавірусною інфекцією придбав медичні меблі та обладнання на суму майже 190 тисяч гривень.

У квітні заклад провів ще дві закупівлі начебто для боротьби з COVID19 — п’ять тисяч штук спиртовмісного антисептику для рук за 645 тисяч гривень і на півмільйона гривень респіраторів.

У липні закупівлі для боротьби з коронавірусною інфекцією продовжились — юридична академія придбала дезінфікуючий засіб за 390 тисяч гривень і на 100 тисяч бюджетних гривень респіраторів.

Крім того, НУ “Одеська юридична академія” придбав два апарати штучної вентиляції легенів по 690 тисяч бюджетних гривень кожний.

У сукупності боротьба з коронавірусною хворобою в Юридичній академії обійшлась бюджету майже в п'ять мільйонів гривень. При цьому під виглядом спільного проєкту від НУ “Одеська юридична академія” й Української морської партії використовуються придбані товари й обладнання у клініці Міжнародного гуманітарного університету, який є приватним.

Те, що ШВЛи закупили саме через бюджет, і встановили в МГУ, підтвердив проректор НУ “Одеської юридичної академії” Вадим Підгородинський.

На запитання Суспільного чому придбані за бюджетний кошт апарати використовуються в приватному виші, він в телефонній розмові уточнив, що є угода між НУ “ОНЮА” та МГУ по створенню цієї клініки.

“У Міжнародному гуманітарному університеті є спеціалісти, фахівці. Там створений факультет. Є лікарі. І є угода між Національним університетом «Юридична академія» і Міжнародним гуманітарним університетом по створенню цієї клініки. Ми залучили фахівців. І лікуються там громадяни Одеси, закуплені не лише ШВЛ, тести. Безоплатно надається допомога. Скажіть будь ласка, яка ще установа робить такі соціальні проєкти?”, - наголосив він.

До речі, саме Вадим Подгородинський підписував договори на придбання медичного обладнання за бюджетні кошти. Як повідомив проректор-депутат, станом на початок вересня ніхто у клініці Міжнародного гуманітарного університету до апаратів ШВЛ не був підключений.

Прокоментувати ситуацію ми попросили виконавчого директора ГО «Антикорупційний штаб», Сергія Миткалика.

"Закупівлі, здійснені державним університетом, рахуються за кошти державного бюджету. Не можна передавати майно комусь третьому чи іншому університету. Це є пряме порушення закону. Особа, яка розпоряджається цим майном, є службовою особою. Це можна кваліфікувати й як 191 статтю Карного кодексу України, тобто привласнення, заволодіння, розтрата бюджетних коштів. Або ж стаття 364 КК України - зловживання службовим становищем. Якщо університет будь-яку річ купує за бюджетні кошти, то робить це з якоюсь ціллю. Коли ж університет купує, але не використовує, то це неефективне використання коштів. Цілком імовірно, що в даному випадку керівництво університету діяло на свою користь. В цьому прослідковується корупційний ризик", - розказав Сергій Миткалик.

Членкиня правління ГО "Центр протидії корупції" Олена Щербан також вважає, що коли державний університет купує медичні вироби, техніку або будь-що для приватної клініки - це є корупція.

"Тут може мати місце як корупційні злочини у вигляді розкрадання коштів, так і нецільове використання бюджетних коштів. Більше того, така схема, коли медичне обладнання або інші матеріали купуються державними установами за рахунок бюджетів різних рівнів, а потім використовуються в приватних закладах або у державних, і з пацієнтів стягують кошти у кишені працівників - стандартна, на жаль, практика в Україні», - розказала Олена Щербан.

Окрім того, Ківалов та депутати його партії використовують всесвітню пандемію задля політичної реклами, розміщуючи в центрі Одеси білборди та сітілайти з пропозицією безкоштовно пройти тест на ковід, розмістивши поруч на плакатах логотип МГУ та Морської партії Сергія Ківалова.

Піар на COVID-19: як за бюджетні кошти Одеська юридична академія закупила апарати ШВЛскріншот

Піар на COVID-19: як за бюджетні кошти Одеська юридична академія закупила апарати ШВЛ

При цьому, згідно статті 31 Закону України "Про освіту", розповсюдження реклами політичних партій у закладах освіти прямо заборонено. Як і залучення до цього процесу працівників закладів.

“Освіта має бути повністю відмежована від політичної діяльності. Це передбачено законом «Про вищу освіту». Тому зовнішня реклама, в якій поруч згадується вищій навчальний заклад, а також політична партія протирічить принципу незалежності діяльності закладу вищої освіти від політичних партій”, - підкреслила менеджерка проєктів одеської обласної організації “Комітет виборців України” Анастасія Матвієнко.

Примітно також, що висвітлення допомоги в боротьбі з коронавірусом від лідера Української морської партії Сергія Ківалова зокрема розміщено на телеканалі “Репортер”. Канал наприкінці квітня виграв тендер НУ “Одеська юридична академія” на послуги щодо виготовлення та розміщення в телевізійному ефірі циклу інформаційних передач. Закупівля склала майже три мільйони бюджетних гривень.

ТОВ інформаційний канал "Репортер" офіційно належить Наталі Могил, яка є дружиною судді Верховного суду України Сергія Могила. У 2017 році, коли він тільки подавався на посаду судді Верховного суду, в декларації про родинні зв’язки Могил указав Сергія Ківалова як рідного дядьку. Про це тоді повідомило видання “Просуд”.

Конкуренцію в тендері на розміщення інформаційних передач за бюджетні кошти телеканалу “Репортер” склало ТОВ “Моя Одеса”. Адже, і “Репортер”, і ТОВ “Моя Одеса” мають одну юридичну адресу — Зоопаркова, 25. А власницею компанії “Моя Одеса” вказана Наталя Опара, яка одночасно працює прессекретаркою Ківалова. Принаймні підписується вона як керівниця пресслужби.

«Коли тендер на інформаційні послуги виграє компанія, де власниками є родичі керівника замовника, – це щонайменше конфлікт інтересів. Та навіть в даному випадку має ознаки змови», - сказала Суспільному членкиня правління ГО "Центр протидії корупції" Олена Щербан. Зазначимо, що це також є порушенням Закону України “Про публічні закупівлі”.

Слід зазначити, що телеканал «Репортер» не вперше отримує бюджетні кошти від НУ «Одеська юридична академія». Як свідчать дані порталу Clarity-project, починаючи з 2017 року, канал підписав угод з вишем на суму більше 5,7 мільйонів бюджетних гривень. Окрім трьох контрактів з Одеської обласною радою на суму 94 тисячі гривень, Юридична академія є головним бюджетним замовником контенту на телеканалі.

Хто отримав бюджетні гроші

Угоди на постачання товарів для боротьби з COVID19 НУ "Одеська юридична академія" підписала, нагадаємо, за спрощеною процедурою.

Дезінфікуючі засоби й противірусні респіратори на загальну суму 1,9 мільйонів бюджетних гривень у виш постачає ТОВ “Мартлет ойл”. Ця фірма часто отримує бюджетні підряди, а спеціалізується вона, в першу чергу, на оптовій торгівлі залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього.

Спиртовий антисептик і респіратори Юридична академія закупила у фірми “Порто паліо”. Закупівлі перевищили 1,1 мільйонів бюджетних гривень. При цьому зареєстрована ця компанія на Кирила Осипова, прізвище, ім’я та по-батькові якого повністю збігається із засновником ТОВ “Мартлет ойл”.

Піар на COVID-19: як за бюджетні кошти Одеська юридична академія закупила апарати ШВЛUA:Одеса

Піар на COVID-19: як за бюджетні кошти Одеська юридична академія закупила апарати ШВЛ

Апарати штучної вентиляції легенів Одеська юридична академія замовила у підприємців, які не спеціалізуються на торгівлі медичним обладнанням.

Обидва апарати закуплені в фізичних осіб-підприємців — Ігоря Шихова та Людмили Удовиченко. Ці ФОПи зареєстровані в Києві й Київській області нещодавно - у 2019 році. Обидва ФОПи мають однакові види економічної діяльності, які пов’язані із торгівлею через пошту й інтернет.

У Міністерстві освіти і науки України (МОН) визнали закупівлю товарів з приміткою COVID19 – маски, безконтактні термометри, антисептики. Вони, за інформацією Міністерства, використовуються у гуртожитках і навчальних корпусах.

Хоча, нагадаємо, навчальний процес у закладі, як і у всій країні, з березня до вересня призупинили. Щодо апаратів штучної вентиляції легенів і медичних меблів, які також були закуплені НУ «Одеська юридична академія» за бюджетні кошти, в МОН нічого не відповіли.

Ми також направили запити щодо закупівлі цих товарів і використання їх у клініці приватного вишу як безпосередньо до НУ “Одеська юридична академія”, так і до почесного президента закладу Сергія Ківалова, але відповіді досі не отримали. Хоча час, визначений законом на це, сплив.

У вищому навчальному закладі всупереч закону інформацію не надають.

Також ми зв’язались із прессекретаркою Сергія Ківалова Наталією Опарою, щоб отримати коментар політика. На час виходу матеріалу на наші запити не відповіли.

Відмовилась коментувати, який внесок у спільний проєкт боротьби з COVID-19 Морської партії Ківалова й Міжнародного гуманітарного університету надав державний вищий навчальний заклад НУ «Одеська юридична академія» й депутатка Світлана Осауленко:

«Збоку Юридичної академії треба питати в Юридичної академії. Я можу відповідати в цьому трикутнику (Українська морська партія – Міжнародний гуманітарний університет – НУ «Одеська юридична академія» - ред.) тільки за Морську партію».

Яка ситуація з апаратами штучної вентиляції легень?

З початку пандемії, станом на 24 вересня в Одеській області у 12 тисяч 308 мешканців лабораторно підтвердили коронавірусні хворобу COVID-19, повідомили Суспільному в пресслужбі ОДА.

Спільним наказом департаментів охорони здоров’я Одеської ОДА та міської ради від 23/26 березня, визначено 16 лікарень першої хвилі для надання медичної допомоги хворим з підозрою та підтвердженою коронавірусною хворобою. Завантаженість лікарень становить 58,9%, зазначили в ОДА.

В обласній адміністрації на запит Суспільного повідомили, що враховуючи досвід надання медичної допомоги тяжким та критичним пацієнтам з COVID-19 у відділеннях інтенсивної терапії, головне своєчасне проведення оксигенотерапії та проведення штучної вентиляції легень при необхідності.

В ОДА підрахували, що в середньому проведення штучної вентиляції необхідно 6-7 пацієнтам на добу, такий показник станом на вересень.

Для цих потреб в регіоні доступні 184 апарати штучної вентиляції легень для лікарень першої хвилі та 104 для лікарень другої та третьої хвиль. Вони доступні для цілодобової медичної допомоги, запевнили в ОДА.

В пресслужбі ОДА уточнили, що для забезпечення якісного, безперервного та своєчасного надання медичної допомоги, у тому числі інтенсивної терапії, пацієнтам з важким та ускладненим перебігом коронавірусної хвороби (COVID-19) необхідно 45 апаратів ШВЛ високого класу.

Також там запевнили, що налагоджена взаємодія з приватними клініками. Так, на початку пандемії одна з таких лікарень тимчасово надала більш якісний та потужний апарат для вентиляції легень важкохворого з міста Подільськ. Пізніше в лікарню закупили необхідні апарати, випадків нестачі апаратів не зафіксували, розповіли в пресслужбі ОДА.

Міська рада Одеси витратила на апарати ШВЛ майже 37 мільйонів гривень, 26 штук закупили за кошти міського бюджету, 18 - за кошти благодійників, зазначили в мерії.

Авторка - Олена Чернишова

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди