"Почнемо з президентів". Як НАЗК моніторитиме спосіб життя топ-чиновників

"Почнемо з президентів". Як НАЗК моніторитиме спосіб життя топ-чиновників

Ексклюзивно
"Почнемо з президентів". Як НАЗК моніторитиме спосіб життя топ-чиновників УНІАН

Національне агентство з питань запобігання корупції розпочне моніторинг способу життя високопосадовців із президентів, членів уряду та їхніх заступників. Потім перевірятимуть суддів вищих судів і народних депутатів.

Про це в ефірі Українського радіо розповів заступник голови агентства Роман Сухоставець. За його словами, перевіряти спосіб життя посадовців співробітникам НАЗК дозволяє Закон про запобігання корупції.

"Сам моніторинг стосуватиметься питань змісту декларації чиновників. І, якщо буде встановлено, що доходи суб’єкта декларування або членів його родини не відповідають способу життя, стилю життя або набутому майну, то НАЗК має право розпочинати моніторинг". Якщо ті, хто перевіряють, встановлять "факти придбання майна, яке не відповідає задекларованим статкам, або приховане користування майном", то є підстави “направити саме цю декларацію на проведення повної перевірки", - розповів Сухоставець.

Чимало матеріалів для таких перевірок містяться у журналістських розслідуваннях.

"Ми розуміємо, що журналісти мають перспективний якісний матеріал, тому ми, запускаючи процедури моніторингу способу життя, окрім інших матеріалів, таких як звернення правоохоронців, розраховували на якісні журналістські розслідування. Минулого тижня ми провели ми підсилили відділ моніторингу трьома журналістками, які будуть нам дуже допомагати", — додав заступник голови НАЗК.

Цього року декларації подало близько 900 тисяч посадових осіб, але Національне агентство з питань запобігання корупції має намір зосередитися на топ-чиновниках. Сухоставець каже, що нині перевірятимуться статки двох президентів, але не сказав, кого саме.

"Відповідно до закону, ми можемо визначити черговість проведення перевірки декларацій, і ми це зробили. Ми почнемо з перевірки президентів, потім — уряд, заступники уряду, судді вищих судів і народні депутати. Окрім цього, ми звертаємо увагу на ті звернення, які надходять від громадян, журналістів, правоохоронних органів”, - зазначив Сухоставець .

Він також пояснив нюанси цього процесу.

"Уповноважені особи Національного агентства здійснюють моніторинг, вони звертаються до самого суб’єкта декларування за поясненням. Вони перевіряють інформацію, яка міститься в декларації, наявну інформацію у Нацагентства, відомостях, що знаходяться в державних реєстрах. Ми не приховуємо цю інформацію. І врешті-решт, уповноважена особа буде складати довідку про або виявлення певних обставин, не виявлення", - пояснив заступник голови НАЗК.

Сухоставець каже, що моніторинг розпочали на початку травня. У переліку, які визначили для перевірки, є близько 10 тисяч прізвищ. Моніторинг триватиме 120 днів. Проте він запевнив, що НАЗК найближчим часом буде готове оприлюднити результати.

Що відомо

  • 6 липня Національне агентство з питань запобігання корупції повідомило, що розпочинає застосовувати моніторинг способу життя.
  • Під час моніторингу способу життя НАЗК перевірятиме: користування об’єктами, які не вказані в декларації; відомості щодо отриманих подарунків; придбання об’єктів, вартість яких перевищує задекларовані активи.
  • У НАЗК додали, що моніторинг здійснюватимуть на підставі журналістських розслідувань, інших повідомлень у медіа, інформації від громадян, організацій та з інших відкритих джерел.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди