Президенти України, Чехії та Словаччини зустрілися у Києві. Про що говорили

Президенти України, Чехії та Словаччини зустрілися у Києві. Про що говорили

Президенти України, Чехії, Словаччини Володимир Зеленський, Петр Павел, Зузана Чапутова
. Президенти України, Чехії та Словаччини Володимир Зеленський, Петр Павел і Зузана Чапутова 28 квітня 2023 року у Києві. Фото: ОПУ

Як зупинити Росію та притягнути агресора до відповідальності обговорили у п’ятницю, 28 квітня, у Києві президенти України, Чехії та Словаччини Володимир Зеленський, Петр Павел і Зузана Чапутова.

Про це український президент повідомив на спільній пресконференції глав держав, передає кореспондентка Суспільного.

“Сьогодні ми говорили, передусім, як зупинити таку державу, яка приносить одні трагедії, як сьогоднішня, державу-терориста, і притягти до справедливої відповідальності всіх російських терористів та вбивць. Це наше головне завдання у Європі, у  вільному світі”, — сказав Зеленський.

Він наголосив, що Росія повинна програти у цій війні, а її керівництво повинне бути засуджене за  злочини агресії та геноцид — щоб іншим народам не довелося проходити через те, що російський терор приніс українцям.

“Я хочу подякувати словацькому та чеському народам, подякувати лідерам, що ми разом захищаємо життя та свободу наших людей. Кожна надана Україні допомога, кожна надана Україні система ППО, кожен військовий літак, кожна гармата, кожна одиниця бронетехники, якими ми захищаємось від російської агресії — це врятовані життя українців та українок”, — сказав президент України.

Зеленський додав, що глави держав також обговорили потребу посилення Євросоюзу і НАТО завдяки інтеграції з Україною. Зокрема, обговорили підготовку до Вільнюського саміту Альянсу.

“Ми очікуємо амбітних рішень, які змінять європейську безпеку”, — сказав президент.

За його словами, вже цього року потрібно започаткувати переговори про вступ України до ЄС.

“Ми робимо все для цього. Я сподіваюся, що разом з Єврокомісією буде знайдено рішення, яке дозволить усунути всі штучні обмеження для руху української продукції. Росія блокує наші експортні лінії та шляхи на морі, тому не може бути так, щоб наші партнери блокували їх на суші”, — сказав Зеленський.

Зеленський також сказав, що цінує рішення Чехії щодо патронату відновлення Дніпропетровщини. Окремо з президенткою Словаччини, за його словами, обговорили питання співпраці на Чернігівщині.

Що сказали президенти Словаччини та Чехії

Президентка Словаччини Зузана Чапутова наголосила на всебічній підтримці України з боку Словаччини.

“Нас чекає саміт у Вільнюсі, це будуть дуже інтенсивні дебати. Ми знаємо, що Україна зараз живе в період війни. Важливо буде досягнути якихось конкретніших результатів, важливою є підтримка і конкретна допомога”, — сказала Чапутова.

Президент Чехії Петр Павел заявив, що Україна заслужила членство в НАТО та ЄС.

“Ми прибули до України разом з президенткою Словаччини, ми з колегами привезли українському уряду новини про те, що ми будемо на їхньому боці. Абсолютно зрозуміло, що членство у НАТО та ЄС Україна заслужила. Також я привіз із собою запевнення що наша співпраця буде продовжуватися і поглиблюватися”, — сказав Павел.

Він пояснив, що співпраця буде стосуватися не лише військової допомоги. Вона буде мати різні форми — у тому числі у напрямках розвитку комерції.

“Наші приватні суб'єкти зацікавлені у тому, щоб співпрацювати з Україною. Є 6 ключових проєктів з Україною, які можемо швидко реалізувати. Є підготовлені 5 проєктів, які стосуються відбудови України у 5 ключових областях. Ми готові запропонувати нашу підтримку та співпрацю у сфері енергетики, транспортної інфраструктури та житлового господарства”, — сказав президент Чехії.

За його словами, Чехія прагне посилити присутність і поглибити співпрацю в Україні. Для цього буде делеговано двох представників, які будуть працювати у місті Дніпро. Там планують відкрити генеральне консульство, щоб полегшити реалізувати проєкти взаємної співпраці.

Президенти України, Чехії та Словаччини підписали спільну декларацію

Також лідери України, Чехії та Словаччини підписали спільну декларацію, повідомляє пресслужба президента. У ній сторони, зокрема, підтверджують взаємну зацікавленість у просуванні та подальшому поглибленні взаємної співпраці й партнерства у таких сферах, як економіка, торгівля, енергетика чи інфраструктура, дослідження та наука.

Також у документі засуджуються спроби Російської Федерації силою змінити міжнародно визнані кордони, що загрожує як основам миру та стабільності у Європі, так і міжнародній безпеці, чому необхідно протистояти колективно та глобально.

Крім того, сторони наголошують, що Україна має виключне право визначати умови майбутніх мирних переговорів для досягнення тривалого та справедливого миру для прийдешніх поколінь. Вони висловлюють свою підтримку формули миру президента Володимира Зеленського у зв’язку з Глобальним самітом миру, який має бути скликаний, щойно складуться необхідні умови.

Читайте також

Нічний ракетний удар по Дніпру та Умані, ПАРЄ визнала геноцидом депортацію українських дітей. 429 день війни. Онлайн

На початок