Борги з зарплатні зросли на 21%: економіка Запорізької області під час карантину

Борги з зарплатні зросли на 21%: економіка Запорізької області під час карантину

Борги з зарплатні зросли на 21%: економіка Запорізької області під час карантину

Коронавірусна криза стала випробуванням для бізнесу всієї України. Про те, як Запорізький бізнес переживає карантин, розповіли Костянтин Денисов, кандидат економічних наук, викладач ЗНУ та Андрій Куц, віцепрезидент Запорізької торгово-промислової палати в етері програми "Тема Дня" на Суспільному.

Діяльність торгово-промислової палати і підтримка бізнесу

За період карантину було дуже багато звернень до Запорізької Торгово-промислової палатиТоргово-промислова палата України - недержавна неприбуткова самоврядна організація, яка на добровільних засадах об`єднує юридичних осіб та громадян України, зареєстрованих як підприємці, а також їх об`єднання. Палати надають практичну допомогу у проведенні торговельно-економічних операцій, сприяють розвитку експорту товарів та послуг, надають широкий спектр професійних послуг, у тому числі, консультаційних з питань зовнішньої торгівлі та оцінки ринків, проводять незалежну експертизу товарів, здійснюють оцінку майна, активів, надають послуги з штрихового кодування товарів, патентно-ліцензійні послуги, оформляють документацію з метою забезпечення захисту прав на інтелектуальну власність тощо. (ТПП) стосовно карантинних обмежень та того, як працювати в рамках цих обмежень. 17 березня 2020 року, за ініціативою ТПП України, до Верховної Ради був внесений і підтриманий законопроєкт про визнання карантину форс-мажорною обставиноюОбставини непереборної сили. Сертифікат про настання форс-мажорних обставин може стати підставою для звільнення від відповідальності за невиконання зобов'язань за договором..

Зважаючи на те, що багатьом бізнесам довелося закрити свої магазини і торговельні точки, після визнання такого форс-мажору, за словами Андрія Куца, було зареєстровано тисячі звернень. Це були звернення, в основному, від малих підприємств, котрим потрібна була допомога та роз'яснення щодо отримання сертифікату про настання форс-мажору. Понад 80% звернень було від малого бізнесу, стосовно оренди, і близько 20% - звернення промислових підприємств, стосовно постачання обладнання з-за кордону, або імпорту промислового обладнання і сировини до України.

Борги по зарплаті виросли на 21%: економіка Запорізької області під час карантину

Андрій Куц, віце-президент Запорізької Торгово-промислової палати

"Допомагали навіть порадою, адже сертифікат про форс-мажор це останній етап, щоб врегулювати відносини між орендарем і орендодавцем. Тому ми намагалися розповісти бізнесу, що вони можуть врегулювати відносини і без сертифікату. Але, якщо орендодавець вимагав такого сертифікату, ми розглядали і видавали. Такі сертифікати будуть видаватися безкоштовно", - каже Андрій Куц

Було, і наразі є, багато звернень стосовно форс-мажору в зовнішньоекономічній діяльності, адже постраждав бізнес, котрий має взаємовідносини з іноземними гравцями. Були випадки, коли підприємці не могли виїхати за кордон, щоб налагодити виробництво, тоді їм видавали сертифікат, котрий звільняє від штрафних санкцій.

Карантин та проблеми малого й середнього бізнесу

Як зазначає Костянтин Денисов, значна кількість звернень до ТПП від малого та середнього бізнесу - це закономірно, адже такі підприємства складають 80% від усіх зареєстрованих у Запорізькій області, і саме такі бізнеси постраждали найбільше. З початку року борги з зарплатні зросли на 21%. Лідери зі збільшення заборгованостей – це сфера послуг, а саме, малий та середній бізнес. Також постраждала легка промисловість:

"Легка промисловість "обвалилася" на 43%, це саме середні підприємства. Карантин зупинив роботу підприємств готельно-ресторанного господарства. Вони майже всі перейшли в онлайн-доставку, але це не врятувало ситуацію. І навіть сьогодні, коли відкриваються ці заклади, не вдалося поки що відновити обсяги роботи. Найбільша проблема - це проблема з орендою і сплатою земельного податку. Пільги ж діяли для Запоріжжя лише один місяць".

Борги по зарплаті виросли на 21%: економіка Запорізької області під час карантину

Костянтин Денисов, кандидат економічних наук, викладач ЗНУ

На думку Костянтина Денисова, у 2015 році в Запоріжжі ухвалили економічно необґрунтований земельний податок. У деяких районах міста оренда земельних ділянок дорожча, ніж на Хрещатику, що також негативно відобразилося на платоспроможності підприємців, позбавлених прибутку під час карантину.

Запорізька область у звітах податківців

Згідно з даними Державної податкової служби (ДПС), з січня по травень 2020 року запорізькі платники податків спрямували до державного бюджету 3 мільярди 224 мільйони гривень (без даних великих підприємств, зареєстрованих у Запорізькому управлінні Офісу ВПП ДПС). Рівень надходжень перевищив торішній на 162 мільйони, або на 5,3 відсотка

Борги по зарплаті виросли на 21%: економіка Запорізької області під час карантину

Дані Державної податкової служби

Податкові платежі до місцевих бюджетів Запорізької області склали 3 мільярди 653 мільйони гривень (не враховуючи показники великих підприємств із обліку в Запорізькому управлінні Офісу ВПП ДПС). Порівняно з січнем- травнем 2019 року запорізькі платники податків збільшили відрахування до скарбниць громад майже на 45 мільйонів

Борги по зарплаті виросли на 21%: економіка Запорізької області під час карантину

Дані Державної податкової служби

Окрім того, від підприємств і підприємців регіону надійшло 3 мільярди 455 мільйонів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування

Коментуючи дані ДПС, Костянтин Денисов зазначив, що вказане зростання показників порівняно з минулим роком, може бути пов'язане з тим, що частина податків "прив’язана" до інфляції й мінімальної заробітної платні, а оскільки вони зростають, то суто арифметично, суми сплачених податків зростають також:

"А інша хронічна проблема в українського бізнесу – авансове стягнення податків, сплата податків наперед. За підсумками 2019 року рахункова палата України оприлюднила, що український бізнес переплатив 49 млрд гривень податків наперед. Цілком можливо, що ці платежі наперед закладені в цих цифрах. Якщо у нас, за даними Держстату, ВВП зменшився майже на 1,5% а сплата податків росте – цілком можливо, що ті фактори, які я назвав і вплинули на те, що суто арифметично цифри зросли."

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди