На Сумщині релігійні громади не можуть укладати договори — немає держреєстратора

На Сумщині релігійні громади не можуть укладати договори — немає держреєстратора

На Сумщині релігійні громади не можуть укладати договори — немає держреєстратора
Фото: Суспільне Суми

Релігійні громади Сумщини зараз не можуть зареєструвати себе як юридичні особи, в області відсутній відповідний чиновник, який має це робити. Попередня реєстраторка після початку повномасштабної війни розрахувалася і виїхала за кордон, а нового фахівця не можуть знайти. В чому причини — дізнавалися кореспонденти Суспільного.

В Сумській області відсутній чиновник, який має реєструвати релігійні організації, говорить член громадської ради при Сумській облдержадміністрації Юрій Кондратенко.

“Відсутній державний реєстратор, який повинен здійснювати відповідні реєстраційні дії, що пов’язані з видачею відповідних реєстраційних документів при переході з інших громад: Московського патріархату або з ліквідованого Київського патріархату. Тобто, фактично статути реєструються, але відповідних реєстраційних документів не видають, тому організації залишаються в реєстрах тих громад, де вони перебували до цього”, - говорить член громадської ради про Сумській ОДА Юрій Кондратенко.

церква Суми
Фото: Суспільне Суми

Якщо дані не заносяться до Єдиного державного реєстру, це перешкоджає релігійним громадам укладати договори на комунальні послуги, оренду і таке інше, каже Юрій Кондратенко. Також це не дає можливості узаконити перехід громади, наприклад, з Московського патріархату – до Православної церкви України, зазначає керуючий Сумською єпархією ПЦУ владика Мефодій.

“Сьогодні іде перехід. Вже по Україні перейшло понад 3 000 громад, в нашій області понад 30 перейшло громад і, при тому, дуже серйозні пастирі перейшли, високоосвічені перейшли і кожен день переходять”, - пояснює керуючий Сумською єпархією ПЦУ Мефодій.

церква Суми
Фото: Суспільне Суми

Головний спеціаліст Сумської облдержадміністрації по зв’язках з релігійними організаціями Олексій Усенко говорить, що під час війни не можливо знайти такого фахівця.

“Згідно ПКМУ від 06.03.2022 року реєстратором юридичних осіб, фізичних осіб підприємців і громадських формувань може бути людина яка, на момент вторгнення була, працювала в цьому реєстрі і була в трудових відносинах з суб’єктом державної реєстрації. Тобто, ця людина повинна була працювати в Єдиному державному реєстрі", - каже головний спеціаліст Сумської ОДА Олексій Усенко.

церква Суми
Фото: Суспільне Суми

Міністерство юстиції, каже Олексій Усенко, зараз не навчає держреєстраторів.

“На момент вторгнення країни-агресора у нас після цього звільнився працівник і ми знайшли іншу людину, вона подала документи на проведення тестування, щоб взяти іншу людину. На жаль, на даний час обмежена можливість проведення цих тестувань. Міністерство юстиції не проводило ці тестування з моменту вторгнення Російської Федерації на територію України”, - пояснює головний спеціаліст Сумської ОДА Олексій Усенко.

Але Юрій Кондратенко каже, що написав запит до Мін'юсту про причини відсутності в Сумській області держреєстратора релігійних громад і отримав відповідь.

"На електронний запит 15 квітня 2023 року я отримав відповідь де зазначено, що обласна військова адміністрація не зверталася з відповідним запитом для того, щоб їх представник проходив тестування”, - говорить член громадської ради при Сумській ОДА Юрій Кондратенко.

На думку Олексія Усенка, держава обмежила доступ чиновників до Єдиного державного реєстру для того, щоб фахівці з окупованих територій не могли вносити неправдиві відомості до баз даних.

Що відомо

  • 26 квітня у Сумах відбулося засідання сесії Сумської міськради. На ньому депутати голосували за проєкти рішень щодо позбавлення УПЦ права користуватися землями громади.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Вибір редакції

На початок