Вивчали візерунки подільського краю: вінничан та гостей міста безкоштовно навчали писанкарству

Вивчали візерунки подільського краю: вінничан та гостей міста безкоштовно навчали писанкарству

Вивчали візерунки подільського краю: вінничан та гостей міста безкоштовно навчали писанкарству
Писанки / Суспільне Вінниця

Напередодні Великодня в обласному центрі культури "Щедрик" провели майстер-клас із писанкарства для вінничан та гостей міста. Учасники вивчали візерунки, які притаманні подільському краю та вчилися виводити їх писачком.

"Кожен регіон має свої особливості у прикладному мистецтві. І наша писанка має свої відмінності. Вона пишеться широкою лінією. Має свою кольорову гамму: жовтий, червоний, зелений та чорний. Для нашого регіону чорний колір – це колір чорнозему, багатства, це дорогий колір. Особливо важко дістати барвники цього кольору, – розповіла Наталія Синтемон, директорка обласного центру культури "Щедрик".

Загалом традиція писанкарства налічує тисячу років, вона дохристиянська. Символіка у нас язичницька. Жінки наші вважали, що в писанку, як і в молитву, не можна вносити ніяких змін, тому користувалися тільки відомими символами. Писанки, зазвичай, пишуть з гарними побажаннями, на добробут, щоб родилося, плодилося та все було добре".

Майстер-клас із писанкарства для вінничан та переселенців проводить майстриня народної творчості Людмила Філінська. Каже, що писати писанку потрібно з хорошими думками.

"Писали раніше для жінок, для дітей, для хлопців, для родини. Закладали певні символи. Все це робилося для добробуту, життя, здоров'я. Ось такий голjвний месендж писанки. Це як побажання, яке передається на роки. В залежності від того, яка має бути писанка – яскрава чи ні, стільки разів і потрібно її опускати у барвник від жовтого до чорного. Коли всі барвники наклали, то виймаємо її, промокнули, висушили", – пояснила Людмила Філінська.

даша писанки
Фото: Суспільне Вінниця

Писанки у "Щедрику" писали 10 жінок. Серед них і Анастасія Котляр. Суспільному розповіла, що великоднє яйце розписує не вперше. Сьогодні створила писанку для своєї родини. Обирає символи, які означають здоров’я та добробут.

"Тут зображене листя. Це символ мудрості, життя, здоров'я. Я дуже хочу, щоб в майбутньому році вся моя сім'я була здорова, тому почала яйце саме з такого орнаменту. Спочатку замалювала те, що хотіла, щоб залишалося білим. В мене тут є лінії, це означає землю. Поєднати землю і листя вважається гарним знаком. Потім замальовувала те, що хотіла жовтим. В цей процес завжди вкладаєш багато емоцій та енергії", – розповіла Анастасія Котляр.

даша писанки
Фото: Суспільне Вінниця

Тривав майстер-клас із писанкарства дві години. Кожна з учасниць розписала по два великодніх яйця. Одні забрали їх із собою додому, інші – залишили в обласному центрі культури "Щедрик" для поповнення колекції подільських писанок.

Читайте також

  • Жителі громади на Вінниччині напекли сім тисяч пасок для оборонців
  • У Вінниці зацвіла алея сакур

Вибір редакції

На початок