Запорізька військовослужбовиця Леся Лаврєнова на позивний Лань — трансгендерна дівчина. Вона здійснила трансгендерний перехід два роки тому, зробивши відповідну операцію. 24 лютого 2022 року, коли почалося повномасштабне вторгнення, Лань одразу пішла захищати країну, бо мала бойовий досвід: протягом 2015 - 2016 років воювала на Донбасі.
Про своє нинішнє військове життя та ставлення суспільства, —військовослужбовиця розповіла Суспільному.
Запорізькій військовій Лесі Лаврєновій 26 років. Вона розповідає: ще в підлітковому віці зрозуміла, що має інші потреби, на відміну від однолітків. Та саме на трансгендерний перехід довго не могла наважитися.
Операцію зі зміни статі Лесі зробили в Харкові, а на голосових зв'язках — у Києві. Каже, що результатом дуже задоволена:
"Був страх сильний. Коли ти вже лежиш на канапі, та знаєш, що зараз вже буде наркоз ,— дикий страх... Але я використала свою техніку, яку ще опанувала з Донбасу: ти можеш зараз понервувати, рахуєш до 5, тобто 5 секунд ти нервуєш, рахуєш до 5, і на 5-тій секунді кажеш собі: “Все”.

Про свої відчуття та бажання Леся нікому не розповідала, окрім батьків, та вони її не підтримали. Нині вона має складні стосунки з рідними, а деякі друзі відвернулися:
“Я тримала це в собі, бо про таке в Запоріжжі краще не говорити, думаю. Це ж очевидно. Я старалася взагалі нікому нічого не казати, бо соромно було. Від мене багато друзів відмовилися... Неприємно було."

З початком повномасштабного вторгнення військовослужбовиця на позивний Лань несла службу на Запорізькому напрямку, а потім її відправили на Донбас. Побратимам та посестрам не розказувала про свою гендерну ідентифікацію, оскільки боялася осуду:
“В армії важкувато з цим, тому, зрозуміло, я ніколи нічого нікому не розповідала, але, я думаю, за моїм зовнішнім виглядом, такому досить жіночому, можна було б здогадатися”.
Та згодом, своїй бригаді, Леся розповіла, що вона трансгендерна дівчина, але потім про це пошкодувала:
“Спочатку до мене ставлення було дуже хороше, а після того як я зробила камінг-аут,— почалися реальні проблеми. Так розумію, що люди подумали, що я якось їх використовую, що весь час їх обманювала. Але багато було й тих, хто казав: “Яка різниця, вона розуміється і все ”.
Після цього Лань перевели до іншої бригади, де вона була медикинею.

“Фізично було важко, соціально було теж нелегко. Як мені сказала одна військова: “Якщо ти чоловік на фронті, то тебе автоматично поважають, а якщо ти дівчина, то тобі треба завоювати, а завоювати дуже важко”.
Попри негативний досвід, Леся готова бути відкритою. Каже: це в першу чергу захищає її права. Нині Леся щаслива, має родину, за якою дуже сумує. Торік 14 лютого їй освідчилася небінарна особа. Разом з нею вони виховують доньку від її попереднього шлюбу та будують плани на майбутнє.
Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber