Останні жертви окупаційного режиму: як нацисти розстріляли людей перед вигнанням з Одеси

Останні жертви окупаційного режиму: як нацисти розстріляли людей перед вигнанням з Одеси

Ексклюзивно
Останні жертви окупаційного режиму: як нацисти розстріляли людей перед вигнанням з Одеси
Одеса під час окупації. Джерело: odessa.online

Під час румунської та німецької окупації Одеси, яка розпочалася під час Другої світової війни та тривала 907 днів, в Одесі загинули щонайменше 35–40 тисяч євреїв, які були розстріляні, спалені живцем та повішені на вулицях міста.

Що відомо про вбивство останніх жертв окупаційного режиму Суспільному в ефірі "Українського радіо Одеса" розповів історик та краєзнавець Олександр Сурилов.

Напередодні завершення румунської окупації під час Другої світової війни в Одесі розстріляли цивільних, здебільшого – представників єврейської спільноти. За словами історика та краєзнавця Олександра Сурилова, сталося це 8 квітня 1944 року після підриву партизанами особняка Стороженко, який слугував вузлом зв’язку окупантів.

Як розповідає історик, розстріл провели в Аркадійській балці — нині це територія парка Перемоги в Одесі, який у період Другої світової був околицею міста й називався Голопузівкою. Там розташовувалися штольні, звідки видобували будівельний камінь-вапняк. Досі посеред парку височіє курган над братською могилою розстріляних.

За словами Олександра Сурилова, дуже важко підрахувати кількість жертв через насипаний курган над ровами, де розстрілювали людей, а також через наявність шурф. Опитування живих свідків говорять про те, що розправи над місцевими жителями Одеси відбувалися протягом всієї окупації: документи та паспорти людей знаходили у шурфах до початку 50-х років, поки їх не засипали.

Останні жертви окупаційного режиму: як нацисти розстріляли людей перед вигнанням з Одеси
Курган в Парку перемоги в Одесі. Фото: pomnim.od.ua

Колишні штольні були зручними для окупантів, адже були далеко від центра міста, а розправу можна було провести без свідків. Крім того, це місце було поруч із тюрмою та місцями утримання заручників, яких у місті було багато:

"Школа на Соборній площі була одним із таких таборів, де тримали заручників під час окупації, над якими розправлялися після чергової вилазки партизанів. Там було розстріляно не менш як 400 людей".

У фільмі "Трагедія Аркадійської балки" Олександр Сурилов розповів, що тіла загиблих знайшли в середині 1950-х років, коли на місці розстрілу почали будувати дім для офіцерів гарнізону:

"Вже приступили до початкового циклу робіт й почали копати котлован під майбутній фундамент. І тут будівельників чекала страшна знахідка. Під шаром землі на глибині близько метра вони знайшли залежні людських кісток. Що це за рештки та кому вони належали спочатку визначити не вдалося".

Що відомо про окупацію Одеси

Вранці 17 жовтня 1941 року окупаційні війська зайняли Одесу. 69 днів військ Окремої Приморської армії і Чорноморського флоту обороняли місто, проте його змогли захопити після відходу військ. Як свідчать історичні дані, першими жертвами стали червоноармійці та моряки, які прикривали відхід військ, і лишилися покинутими.

Під час окупації в Одесі перебували німецькі та румунські війська. У місті тривали винищення євреїв: людей зганяли у тюрми, створювали гетто. Після початку окупації чоловіки очищали одеський аеродром від мін: частина людей підривалася, частину розстрілювали та скидали в шахти.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Вибір редакції

На початок