Приватні детективи: чи потрібен закон, який регулює їхню діяльність

Приватні детективи: чи потрібен закон, який регулює їхню діяльність

Ексклюзивно
Приватні детективи: чи потрібен закон, який регулює їхню діяльність dpa.cv.ua

Приватні детективи давно працюють в Україні, але тепер парламентський комітет з питань правоохоронної діяльності рекомендує Верховній раді прийняти законопроєкт про легалізацію їхньої діяльності. Наскільки це актуально та що зміниться, в ефірі Українського радіо розповів керівник міжнародної асоціації розслідувачів та експертів з кризових ситуацій Ігор Цмінський.

"Уже близько десяти років, наскільки ми спостерігаємо за діяльністю наших органів влади з законодавчого регулювання детективної діяльності, завжди фігурують одні й ті самі фрази: "детективи поза законом", "детективів потрібно легалізувати", "детективів потрібно вивести з тіні, зі злочинної діяльності". Приватна детективна діяльність в Україні існує й існує абсолютно легально. Моєму агентству, яке зареєстроване в формі приватного детективного агентства, цьогріч уже десять років. Воно зареєстроване відповідно до усіх норм законодавства", – розповідає Ігор Цмінський.

Законопроєкт пропонує визначити різні критерії, в тому числі кваліфікаційні вимоги до приватних детективів, сферу приватної детективної діяльності, види детективних послуг, суб’єктів їх провадження, надання певних послуг, зберігання конфіденційної інформації та захист персональних даних тощо.

Документ також передбачає, що приватними детективами зможуть працювати лише люди з вищою юридичною освітою чи освітою за спеціальністю "правоохоронна діяльність". Згідно з цим, приватним детективом можуть бути юрист з трирічним стажем роботи, поліцейський, співробітник спецслужб, а кадровий розвідник з двадцятирічним стажем, військовий чи журналіст-розслідувач — не можуть.

Експерт додав, що у Великій Британії, наприклад, ніколи не було профільного закону для детективної діяльності. "На сьогодні ситуація в Британії абсолютно ідентична українській. Тобто законодавство країни, яке забезпечує будь-які види послуг — юридичні, консалтингові тощо, — дозволяє надавати такі ж послуги і приватним детективам", — каже Цмінський.

Експерт додав, що закон про приватну детективну діяльність потрібен і повинен конкретно прописувати кожен крок: "Приватна детективна діяльність трішки відрізняється від вирощування сільськогосподарських продуктів. Тут багато ризиків, небезпек пустити в діяльність шахраїв, корупціонерів".

За його словами, через це закон має детально конкретизувати всі дії та передбачену за них відповідальність.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди