На Сумщині знайшли кістяну підвіску скіфських часів. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

На Сумщині знайшли кістяну підвіску скіфських часів. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

На Сумщині знайшли кістяну підвіску скіфських часів. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Село Зарічне, розташоване на правому березі Ворскли, засноване в 17 столітті. Його околиці цікаві археологам, бо тут виявили поселення скіфських часів. У зерновій ямі на глибині близько метру знайшли прикрасу, датовану 11-12 століттям. Знахідку дістав з землі Віталій.

"Це саме підвіска, а не накладка, бо вона виконана з двох сторін. У ній є отвори для фіксування підвіски. Ми бачимо утертість від того, що підвіска обтиралась під час носіння. Можливо, так людина втратила її в зерновій ямі. Кістяні речі – гарна знахідка, їх не так легко знайти, як кераміку та металеві речі, які можна визначити з допомогою детектора. Кістяні речі знаходяться тільки руками і очима, тому вони дуже цінуються", - каже археолог.

Група археологів та краєзнавців почала працювати тут 22 червня. Розкопують оборонні конструкції першого посаду – 10-13 століття. Для цього заклали траншею.

"У нижній частині траншеї ми вийшли на пляму від оборонного рову і маємо за мету знайти конструкції від вїздної брами або навіть від мосту. Крім того, ми працюємо в другій сатині посаду, де в минулому році було знайдено жіноче поховання ХІІ ст. Хочемо дослідити цю частину, щоб прослідкувати топографічну планову структуру: як в просторі, так і в часі як змінювалося це поселення", - сказав молодший науковий співробітник Інституту археології академії наук Віталій Жигола.

Юрій Ситий з Чернігова займається археологією 40 років. На Сумщину приїхав вперше.

"Досить цікава памятка надзвичайно гарної збереженості, цікавий культурний шар, різночасовий. Тут можна вирішувати багато наукових проблем. Можна досліджувати ранній залізний вік, перед державний період, розквіт давньоруської держави 12-13 століття. Також тут є матеріали другої половини 13 ст., коли монгольська навала вже прокотилася Руссю, але якісь залишки населення ще жили на цьому комплексі", - каже археолог.

У розкопках беруть участь і студенти та працівники Тростянецького музею.

"Минулого року мені не довелося тут побувати, але цього року мені пощастило, як працівник свого музейного закладу тут присутня і допомагаю. Найцінніше – це наша вчорашня кістяна знахідка. Кераміка в основному є, кісточки", - каже співробітниця музейно-виставкового центру "Тростянецький" Яна Козакевич.

Працювати на цій місцевості археологи почали ще минулого року. Цьогоріч планують провести тут близько двох тижнів. Усі знахідки передають спочатку в Сумський краєзнавчий музей, потім вони повернуться до Тростянці. У майбутньому ж в селі Зарічне планують створити музейно-виставковий комплекс скіфської та старословянської культури.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди