Понад 90% громадян вірять у перемогу України — опитування

Понад 90% громадян вірять у перемогу України — опитування

Опитування
Прапор України на війні з Росією
Фото ілюстративне з Фейсбуку Генштаба ЗСУ

93% українців вірять у перемогу України у війні з Росією. Не вірять — 3,5% опитаних. Про це свідчать результати опитування “Громадська думка про війну, перемогу та гарантії безпеки”,  що проводилося соціологічною службою Центру Разумкова з 22 лютого по 1 березня 2023 року в рамках проекту Програми MATRA, що фінансується Посольством Королівства Нідерландів в Україні.

"Загалом 93% українців вірять у перемогу України у цій війні. З них 79,5% впевнені в цьому і 13,5% відповіли, що скоріше так, тобто вони швидше схиляються до цієї думки", — сказав директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко на пресконференції 31 березня.

Від серпня минулого року позиція українців щодо перемоги не змінилися. Переконані в перемозі України переважна більшість мешканців усіх макрорегіонів:

 • 83,5% жителів Східного регіону,
 • 91% жителів Півдня,
 • 96% жителів Західного і Центрального регіонів.
 • Не вірять у перемогу України:
 • 9% жителів Сходу,
 • 3% жителів Півдня,
 • 2,5% — Центрального регіону,
 • 1% жителів Заходу країни.

Серед тих, хто спілкується вдома переважно українською мовою, вірять у перемогу 95%, серед тих, хто спілкується російською — 87%. Серед тих, хто довіряє президенту України Володимиру Зеленському, вірять у перемогу 96%, серед тих, хто не довіряє — 78%.

Серед тих, хто вірить у перемогу України, 50% вважають, що ця перемога настане до кінця 2023 року, 26% — що вона відбудеться через 1–2 роки, 7% — через 3–5 років, 1% — не раніше ніж за 5 років, і 0,4% — що вона навряд чи настане за їх життя.

Що українці вважатимуть перемогою

Найчастіше українці розглядають як перемогу вигнання російських військ з усієї території України та відновленні кордонів станом на січень 2014 року (47% серед тих, хто вірить у перемогу України) або знищення російської армії та сприяння повстанню/розпаду всередині Росії (31%).

При цьому частка других порівняно з груднем минулого року зросла (тоді вона становила 22%), а частка перших стала меншою (у грудні вона становила 54%).

Менше стало також тих, хто задовольнявся б вигнанням російських військ з усієї території України, окрім окупованого Криму (частка таких зменшилася з 8% до 4%).

За даними останнього опитування, по 5% опитаних респондентів вважали б перемогою вигнання російських військ за лінію протистояння станом на 23 лютого 2022р., та припинення війни, навіть якщо російська армія втримається на територіях, окупованих після 24 лютого 2022 року

Сумарна частка тих, хто пов’язує перемогу з відновленням кордонів станом на січень 2014 року або знищенням російської армії та сприянням повстанню/розпаду всередині, становить переважну більшість у всіх регіонах:

 • 71% на Півдні,
 • 76% на Сході,
 • 75% у Центральному регіоні,
 • 86% у Західному.

Респондентам ставилося запитання, чи підтримають вони після перемоги України та деокупації її території повний розрив усіх стосунків з Російською Федерацією аж до цілковитої заборони на в’їзд росіян в Україну. Якщо у серпні минулого року таку заборону підтримали б 76%, а 14% не підтримали б, то за даними останнього опитування частка перших зросла до 82%, а частка других зменшилася до 9,5%.

Частка тих, хто підтримав би це, становить:

 • 94% у Західному регіоні,
 • 85% у Центральному регіоні,
 • 75% у Східному регіоні,
 • 56% у Південному регіоні.

Частка тих, хто виступає проти становить відповідно 3%, 9,5%, 14% і 18%. Підтримують повний розрив відносин з Росією 87% тих, хто вдома розмовляє українською мовою, і 69% тих, хто розмовляє російською, не підтримують — відповідно 7% і 17%.

Ставлення до можливості переговорів з Росією

У вересні–жовтні 2022р. 17% вважали, що переговори з Росією “це дієвий спосіб досягнення миру, яким слід скористатися вже зараз”, а 64% були не згодні з цим. У лютому-березні 2023р. частка тих, хто так вважає, стала ще меншою (13%), а тих, хто з цим не згоден, зросла до 72%.

Також менше стало тих, хто погоджується з судженням “переговори з Росією слід вести тільки після витіснення її військ на лінію протистояння станом на 23 лютого 2022 року” (зменшення з 21% до 18%), і з 60% до 65% стало більше тих, хто з цим не згоден. Зате більше стало тих, хто вважає, що “переговори з Росією слід вести тільки після витіснення (виведення) її військ на кордони станом на 1991 рік” (згодні відповідно 57,5% і 61%), не згодні відповідно 22% і 21%.

Із тим, що переговори з Росією можна починати вже зараз, дещо, частіше, ніж жителі інших регіонів, згодні жителі Півдня (26%, тоді як в інших регіонах — від 6% до 15%). У Південному регіоні відносна більшість (46%) виступає проти цього (в інших регіонах — абсолютна більшість — від 68% до 85%).

Так само жителі Півдня частіше, ніж жителі інших регіонів, погоджуються з тим, тим, що “переговори з Росією можна починати тільки після витіснення її військ на лінію протистояння станом на 23 лютого 2022 року” (28%, тоді як в інших регіонах — від 13% до 19%).

Ті, хто вважає, що “переговори з Росією слід вести тільки після витіснення (виведення) її військ на кордони станом на 1991 рік”, становлять більшість у всіх регіонах (від 56,5% на Півдні до 65% на Заході).

Опитування проводилося соціологічною службою Центру Разумкова з 22 лютого по 1 березня 2023 року в рамках проекту Програми MATRA, що фінансується Посольством Королівства Нідерландів в Україні. Оцінки та висновки авторів дослідження не слід розглядати як офіційну позицію Посольства.

Опитування методом face-to-face проводилося у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях та місті Києві (у Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях — лише на тих територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії).

Опитано 2020 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Разом з тим, додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.

Читайте також

Обстріл Запоріжжя та Харкова, бійці ЗСУ завершили навчання на ЗРК Patriot. 401 день війни. Онлайн

На початок