Україна потребує 20 батарей ЗРК Patriot для захисту від російських ракет. Про це президент України Володимир Зеленський сказав в інтерв’ю журналістам The Associated Press. І навіть цього може бути недостатньо, "оскільки жодна країна в світі не була атакована такою кількістю балістичних ракет", пояснив Зеленський.
“Протягом більшої частини війни українські військові отримували від західних країн боєприпаси та озброєння на мільярди доларів. Зеленський привітав цю допомогу, але сказав, що частина обіцяного озброєння ще не була доставлена”, — йдеться у матеріалі.
"У нас є чудові рішення щодо "Патріотів", але ми не маємо їх по-справжньому", — сказав Зеленський, говорячи про систему протиповітряної оборони американського виробництва.
З січня українські солдати навчалися у США, як користуватися системою Patriot, але вона ще не розгорнута в Україні.
Зеленський також додав, що одна європейська країна надіслала Україні ще одну систему протиповітряної оборони, але вона не спрацювала, і "довелося міняти її знову і знову". Він не назвав країну, пише АР.
Президент також нагадав про потребу України у винищувачах. Він заявивши, що "у нас досі нічого немає, коли йдеться про сучасні військові літаки".
“Польща і Словаччина вирішили передати Україні винищувачі радянських часів, але жодна західна країна досі не погодилася надати сучасні бойові літаки через побоювання, що це може призвести до ескалації конфлікту і втягнути їх у нього ще глибше”, — пише АР.
Як працюють ЗРК Patriot
Зенітні ракетні комплекси Patriot в США почали розробляти 40 років тому. Перший раз Patriot використали в боях на початку 1990-х, під час війни в Перській затоці.
Батарея ЗРК Patriot складається з радара, пункту управління й пускових установок (до восьми), кожна з яких має по чотири ракети. Ціна однієї батареї близько мільярда доларів.
Характеристики радіолокаційної станції системи:
- максимальна висота перехоплення цілі — 24 кілометри;
- максимальна дальність перехоплення — 80 кілометрів;
- мінімальна — три кілометри.
Вражає цілі ЗРК Patriot керованими ракетами "земля — повітря". Максимальна дальність ураження коливається від 40 до 160 км залежно від типу ракети. Одночасно Patriot може знищувати вісім цілей та здатен збивати не лише літаки та крилаті ракети, але й балістичні.
Чому Україна просила про ЗРК Patriot
"Інформація про передачу Україні систем Patriot — надзвичайно важлива новина. Починаючи від лютого ми на весь світ зверталися з проханням закрити небо над Україною. Нарешті нас почули. Цей комплекс здатний закрити чималу територію України, захистити зі 100% ефективністю. Звичайно, нам таких комплексів потрібно багато, але це перший крок", — говорить полковник ЗСУ, речник Генерального штабу Збройних Сил України (2014-2017) Владислав Селезньов.
Про потребу в зенітно-ракетних комплексах Patriot, українська влада почала говорити навіть раніше — ще за рік до повномасштабного вторгнення Росії. Тоді, у квітні 2021-го, голова Офісу президента Андрій Єрмак закликав Сполучені Штати розмістити ці системи в Україні.
В перші місяці повномасштабного вторгнення президент, урядовці, чиновники щодня закликали союзників закрити небо над Україною, в тому числі й передав ЗСУ комплекси Patriot.
Передостанній раз мова про ці системи зайшла наприкінці листопада, коли після чергового російського обстрілу України одна з ракет впала у польському Пшеводуві. Тоді Берлін запропонував надати ЗРК Patriot Польщі. Прем'єр-міністр країни Матеуш Моравецький закликав спрямувати системи в Україну, Німеччина пропозицію відхилила, проте все ж передасть ці комплекси Польщі. Їх розмістять на кордоні з Україною — з польського боку.
"Я намагався переконати міністра оборони Німеччини, що ефективніше використовувати батареї Patriot на заході України. Оскільки з боку Німеччини немає бажання, ми говорили про розташування цих наборів у Польщі у Люблінському воєводстві. Найважливіше, що німецька сторона погодилася, що саме польське командування буде приймати рішення про застосування цієї зброї", — говорить Маріуш Блащак, міністр оборони Польщі.
Проте тепер комплекси Patriot Україні передають США.
Читайте також
Українські військові прибули в США для тренувань із комплексами Patriot — ЗМІ
Блінкен підтвердив передачу Україні систем ППО Patriot. Що ще отримають війська
У США завершуються навчання українців на Patriot — Пентагон