Роботи на замінованих полях: чи можна самостійно обстежити землю та обробляти її

Роботи на замінованих полях: чи можна самостійно обстежити землю та обробляти її

Роботи на замінованих полях: чи можна самостійно обстежити землю та обробляти її
Машина для розмінування Armtrac 400 на демонстраційному полігоні в Харкові, 27 жовтня 2022 року, фото: УНІАН

Якщо поле не обстежували на замінованість, обробляти його не можна. Усього на Харківщині потрібно обстежити та розмінувати близько 570 тисяч га — це більше однієї шостої території області.

Кількість земель, які необхідно обстежити може збільшуватися в залежності від деокупації регіону, розповів Суспільне Харків заступник начальника Харківської обласної військової адміністрації Євген Іванов.

"Створений план гуманітарного розмінування Харківщини, створена карта обстеження земель, які потребують розмінування. Ми рухатимемось відповідно до цього плану й почнемо розмінування за допомогою в тому числі приватних іноземних компаній, яких буде велика кількість вже в цьому році", — каже Іванов.

Сільгосп роботи на замінованих полях: чи можна самостійно обстежити землю та обробляти її
Міни, які виявили військові на півночі Харківської області. Фото: facebook.com/ngu.east

Знешкодженням вибухонебезпечних предметів мають займатися сапери, які довго здобувають знання для роботи; навчати фермерів розмінування за два-три місяці — небезпечно, вважає заступник очільника ОВА.

Нині ДСНС завершує навчання сотні фахівців для роботи у піротехнічних розрахунках.

Пріоритет — критична інфраструктура

На деокупованих територіях розмінування сільгосп земель не проводилося, розповідає Суспільне Харків директор обласного департаменту цивільного захисту Іван Сокол.

"У першу чергу сили та засоби розмінування направлені на об’єкти критичної інфраструктури та відновлення життєдіяльності у регіоні", — говорить Сокол.

"За мінімальними розрахунками, для того, щоб розмінувати тільки деокуповані території, де зайшла нога ворога, то потрібно, щоб щодня працювали близько 125 тисяч саперів — тоді ми зможемо розмінувати за рік".

За словами директора департаменту, згідно із заходами безпеки, один сапер не може розмінувати більше ніж 10 м² на день.

Сільгосп роботи на замінованих полях: чи можна самостійно обстежити землю та обробляти її
Сапер працює у селі Яковенкове. 15 вересня 2022 року. Фото: Суспільне Харків

"На цей час у нас близько 30 саперних розрахунків, які працюють з розмінуванням критичної інфраструктури щодня. Щоб відновити усі побиті бойовими діями лінії електропередач, нам потрібно пройти понад 10 тисяч кілометрів. Уявіть цю цифру: 10 тисяч кілометрів нам потрібно пройти, щоб дати можливість енергетикам відновити побиту під час бойових дій лінію електропередач", — каже Сокол.

Заборона на самостійне обстеження земель

Попри те, що оглядати та розміновувати самостійно небезпечно, аграрії продовжують це робити: "Я не уявляю, як себе потім відчувати, якщо не дай боже за твоєю вказівкою, або за наказом, не дай боже загине людина, або отримає якісь ушкодження від вибуху. Я розумію, що це гроші. Моя думка така: краще зберегти життя та здоров’я, аніж йти на ризик свій, своїх близьких людей або людей, які на тебе працюють".

Сільгосп роботи на замінованих полях: чи можна самостійно обстежити землю та обробляти її
Харківщина, снаряди, що лишили по собі окупанти в Ізюмі та Балаклії, вересень 2022 року. Фото: ДСНС Харківщини

У регіоні працюють над механізмом заборони на самостійне обстеження і розмінування території, розповідає Іван Сокол.

"Дуже багато представників сільського господарства вже готові туди заходити. Шановні, послухайте: навіть якщо ви проведете розмінування у 20-кілометровій зоні, ви засіяєте там, ніхто ж не дає гарантію, що ворог не замінує цю територію дистанційно. Є засоби для дистанційного мінування на 50 кілометрів. Вони замінують, зійде пшениця, будь-яка культура зійде — і засоби замінування вже не буде видно", — говорить директор департаменту.

Що відомо

  • Поліція просить жителів Харкова та області бути обережними та не наближатися до незнайомих предметів. У разі виявлення таких предметів треба викликати ДСНС за номером 101 або дзвонити на лінію 102.
  • У частині Харківської області заборонять відвідувати кладовища через мінну небезпеку.

Читайте також

Мінна небезпека: куди не варто ходити у Харкові

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

Вибір редакції

На початок