Чи повернеться до Кушугума комунальна лікарня? Що відомо

Чи повернеться до Кушугума комунальна лікарня? Що відомо

Чи повернеться до Кушугума комунальна лікарня? Що відомо
Кушугумський медичний центр. Фото: Суспільне Запоріжжя

У березні 2023 року суд повернув Кушугумській громаді Запорізької області будівлю та майно комунального медзакладу вартістю понад 46 мільйонів гривень. Комунальне підприємство не працює з початку 2022 року. Відтоді ж на базі Кушугумської лікарні функціонує лише ТОВ "Медичний центр "Добромед", який продовжує працювати й дотепер.

Яка ситуація із наданням медичних послуг жителям громади наразі — дізнавалося Суспільне.

ТОВ "Кушугумський медичний центр "Добромед" нині обслуговує близько 8 тисяч людей,— розповідає виконувачка обов’язків директора медичного центру Тетяна Ткачук. Людей, з якими укладені декларації, у центрі приймають безоплатно, призначають лікування, роблять щеплення та загальні аналізи:

"Ми можемо надати людям направлення на безоплатну діагностику в будь-якій лікарні, бо це буде вторинна сімейна медицина. Оскільки в нас обслуговування тільки по "первинці".

Кушугумська комунальна лікарня: чи повернуть закладу майно вартістю понад 46 млн грн
Виконувачка обов'язків директора ТОВ "Кушугумський медичний центр "Добромед" Тетяна Ткачук. Фото: Суспільне Запоріжжя

Раніше Суспільне повідомляло, що на початку січня 2021 року філія Запорізької районної лікарні була передана у власність місцевої громади на баланс Кушугумської селищної ради, а із серпня 2021 року у приміщенні лікарні почали працювати дві медичних установи — комунальне підприємство первинної ланки та товариство з обмеженою відповідальністю "Кушугумський медичний центр"Добромед" (ТОВ "КМЦ "Добромед"— надалі).

Проте з 11 січня 2022 року персонал Кушугумської лікарні майже всім складом перейшов до медичного центру “Добромед”, тож нині в будівлі працює тільки ТОВ "КМЦ "Добромед".

Кушугумська комунальна лікарня: чи повернуть майно закладу вартістю понад 46 млн. грн
Кушугумуська лікарня, Колаж Суспільного. Фото: Суспільне Запоріжжя

27 квітня 2021 року ТОВ "КМЦ "Добромед"створила Кушугумська селищна рада разом із ТОВ "Дрімнет".

У преамбулі рішення Кушугумської селищної ради про створення ТОВ "КМЦ "Добромед" та надання йому в управління зазначається:

"[Створення "Добромед" - ред.] Зумовлено суспільно важливим значенням, пов`язаним із наданням медичних послуг населенню Кушугумської територіальної громади, у тому числі збереження безоплатної вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги на території громади".

Натомість Тетяна Ткачук повідомила, що в медзакладі ТОВ "КМЦ "Добромед" є послуги лікаря-травматолога, лікаря-стоматолога, невропатолога та хірурга, проте вони платні:

"Ми подавали документи на укладення договору на вторинну медицину. Але, оскільки військовий стан, договори ці не укладаються. І це дуже погано впливає на обслуговування за програмою вторинної ланки".

Кушугумська комунальна лікарня: чи повернуть майно закладу вартістю понад 46 млн. грн
Прийом пацієнтів у Кушугумському медичному центрі, 30.03.2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

Депутат Запорізької обласної ради Дмитро Майстро Суспільному повідомив, що до нього звертаються місцеві мешканці зі скаргами щодо оплати медичних послуг. Зокрема, люди розповідають, що доводиться платити за ті, які в пакеті НСЗУ вказані як безоплатні:

"Дуже часто аналізи, які входять у пакет безоплатної медичної допомоги, повинні платно здавати. Чомусь флюорографія теж платна, хоча рентген є".

Кушугумська комунальна лікарня: чи повернуть майно комунального закладу вартістю понад 46 млн. грн
Депутат Запорізької обласної ради Дмитро Майстро. Фото: Суспільне Запоріжжя

Депутат вважає, що Кушугумська селищна рада має поновити роботу комунальної лікарні, тому й подав відповідне звернення до обласної прокуратури:

"14 березня цього року ухвалою Господарського суду визнано незаконним договір, укладений між Кушугумською селищною радою та ТОВ "Кушугумський медичний центр". В іншій частині позивних вимог суд закрив провадження, оскільки селищна рада, розуміючи, що рішення приймалися незаконно, швиденько... скасувала їх сама і надала відповідні документи... та просили суд закрити справу в тій частині, оскільки немає предмета спору".

Кушугумська комунальна лікарня: чи повернуть закладу майно вартістю понад 46 млн грн
Скриншот з рішення Господарського суду №908/3315/21 від 14.03.2023. Скриншот з сайту державного реєстру судових рішень

Згідно з матеріалами справи № 908/3315/21, Кушугумська селищна рада та ТОВ "Кушугумський медичний центр" під час судового розгляду дійсно зверталися з клопотаннями про закриття провадження у справі за відсутністю предмета спору. Обгрунтування клопотання посилалося на рішення позачерговій сесії Кушугумської селищної ради від 2 жовтня 2022 року:

  • "Про надання згоди на розірвання договору управління майном від 12.05.2021 укладеного між Кушугумською селищною радою та ТОВ "КМЦ";
  • "Про внесення змін до рішення Кушугумської селищної ради від 01.04.2021 № 15 "Про врегулювання питань оренди нерухомого майна Кушугумської селищної ради"
Кушугумська комунальна лікарня: чи повернуть закладу майно вартістю понад 46 млн грн
Скриншот з рішення Господарського суду №908/3315/21 від 14.03.2023. Скриншот з сайту державного реєстру судових рішень

Дмитро Майстро зауважує, що важливо зрозуміти:

"Ключове, що зробила селищна рада: вона забрала у людей можливість отримання медичних послуг в комунальній установі, тож люди не мають права вибору".

Також за інформацією посадовця, Кушугумська селищна рада ще в лютому, тобто до винесення судом рішення, уклала новий договір з ТОВ "КМЦ "Добромед", тому приватний медичний заклад продовжує там функціонувати.

Голова Кушугумської громади Володимир Сосуновський підтвердив Суспільному, що дійсно шостого лютого Кушугумська селищна рада уклала новий договір щодо оренди «Кушугумського медичного центру», де залишається власником будівлі та має її утримувати. Подробиць щодо умов договору він не повідомив

"Ми створили [у 2021 році - ред.] товариство, яке нам дало право не фінансувати цю лікарню. А це тоді було майже 8 мільйонів. Сьогодні, з перерахунком мінімальних заробітних плат і комунальних послуг, це майже 12 мільйонів. Це 35% бюджету. Ми б не змогли його “тягнути”. Тому співвласник створеного товариства медичної установи сьогодні займається у повному обсязі наданням комунальних послуг, заробітною плати та співпрацює з охороною здоров’я", розповів Володимир Сосуновський.

Кушугумська комунальна лікарня: чи повернуть майно комунального закладу вартістю понад 46 млн. грн
Голова Кушугумської селищної ради Володимир Сосуновський. Фото: Суспільне Запоріжжя

Дмитро Майстро зауважує: знову звертатиметься до прокуратури щодо нового договору оренди та його правомірності.

Що відомо

  • На початку січня 2021 року у процесі реформи децентралізації та медичної реформи філія Запорізької районної лікарні була передана у власність місцевої громади на баланс Кушугумської селищної ради;
  • 27 квітня 2021 року Кушугумська селищна рада надала згоду бути співзасновником та створити ТОВ "Кушугумській медичний центр" разом з ТОВ "Дрімнет"(що згідно зі статутними документами спеціалізується на проводовому електрозв'язку).
  • 25 травня 2021 голова постійної комісії з питань місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою Запорізької облради Дмитро Майстро повідомив Суспільному, що новоствореному "Кушугумській медичний центр" передали в управління на 20 років триповерхову будівлю та обладнання. Ці дані також оприлюднені в рішенні Господарського суду по справі № 908/3315/21;
  • Із серпня 2021 року у приміщенні лікарні почали працювати дві медичних установи: комунальне підприємство первинної ланки та товариство з обмеженою відповідальністю “Кушугумський медичний центр";
  • 11 січня 2022 року персонал Кушугумської лікарні, майже всім складом перейшов до медичного центру “Добромед”, який працює в цій комунальній установі, згідно з "Законом про державне приватне партнерство", про це повідомив голова селищної ради Володимир Сосуновський.
  • У січні 2022 року депутат Запорізької обласної ради Дмитро Майстро повідомив Суспільному, що подав звернення до прокуратури Запорізької області, яка звернулася до суду, адже вбачає ознаки порушень законодавства та інтересів мешканців громади щодо скасування протиправних рішень і повернення майна з управління приватної структури у власність і розпорядження селищною радою.
  • 14 березня Господарський суд ухвалив рішення, згідно з яким по справі № 908/3315/21 від 14.03.2023, визнав недійсним договір управління комунальним майном. Будівлю та медичне обладнання фактично повернуто територіальній громаді.
  • Під час створення сюжету, 27 березня 2023 року, стало відомо, що шостого лютого Кушугумська селищна рада дійсно уклала новий договір щодо оренди Кушугумського медичного центру, де залишається власником будівлі та має її утримувати.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

Вибір редакції

На початок