Протести в Ізраїлі: Нетаньягу заявив про відстрочку судової реформи. Що відомо

Протести в Ізраїлі: Нетаньягу заявив про відстрочку судової реформи. Що відомо

Оновлено
Протести в Ізраїлі: Нетаньягу заявив про відстрочку судової реформи. Що відомо
Ізраїльська поліція використовує водомети, щоб розігнати демонстрантів, які блокували шосе під час протесту проти планів уряду прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньяху переглянути судову систему в Тель-Авіві 27 березня 2023 р.Фото: Associated Press

Глава уряду Ізраїлю Біньямін Нетаньягу виступив з публічним зверненням до нації та оголосив про відстрочку судової реформи, яка викликала масові протести по всій країні. Люди почали виходити на вулиці через можливе ухвалення судової реформи і ухвалення Кнесетом низки законопроєктів, які за оцінками аналітиків, дозволи б уряду повністю контролювати судову систему і скасовувати судові рішення.

У понеділок увечері Біньямін Нетаньягу оголосив, що відкладає ініціативу уряду щодо реформування судової системи, яка викликала розбіжності. У телевізійній заяві Нетаньяху сказав, що усвідомлює зростання напруженості в ізраїльському суспільстві, але стверджує, що існує "екстремістська меншість", яка "розриває Ізраїль на частини".

Нетаньяху сказав, що він наказав взяти "тайм-аут" щодо суперечливого законодавства до закінчення перерв у Кнесеті, щоб "дати реальну можливість для справжнього діалогу".

"З одним я не хочу погодитися — є меншість екстремістів, які готові розірвати нашу країну на шматки… проводжаючи нас до громадянської війни та закликаючи до відмови від служби в армії, що є жахливим злочином", — сказав Нетаньягу.

Як пише Reuters, партнер по правій коаліції, міністр безпеки Ітамар Бен-Гвір, заявив, що погодився на відтермінування в обмін на зобов'язання представити законопроєкт на наступній сесії парламенту.

Противники плану посилення контролю парламенту над судовими процесами називають його загрозою демократії і мобілізували величезні акції протесту проти нього, нагадує Reuters. Прихильники закону, в тому числі ультраправі футбольні фанати, пообіцяли зустрічні демонстрації.

Раніше глава уряду закликав протестувальників вести себе "відповідально".

"Я закликаю всіх демонстрантів в Єрусалимі, як з правого, так і з лівого боку, поводитися відповідально і не діяти насильницько. Ми братні люди", — написав Нетаньягу в Твіттері.

Звільнення міністра оборони Йоава Галланта

Увечері 25 березня Галлант закликав прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньяху зупинити судову реформу на достатній термін, щоб глибше обговорити її з опонентами для досягнення компромісу.

Нетаньягу заявив Галланту, що він втратив довіру до міністра оборони після того, як той нібито діяв за спиною уряду.

Після звільнення Галлант заявив, що "безпека держави Ізраїль завжди була і буде місією мого життя". Нетаньяху відповів, що "кожен повинен протистояти непокорі".

"Ми зіткнулися з явною та безпосередньою небезпекою для безпеки Ізраїлю. Цього вечора Нетаньяху поставив політику і себе вище безпеки", – заявив колишній міністр оборони члена парламенту Бенні Ганц у відповідь на звільнення Галланта.

Протести в Ізраїлі

За інформацією ЗМІ, на вулиці ізраїльських міст вийшли десятки тисяч людей.

В Єрусалимі протестувальникам вдалося прорватися до резиденції прем'єр-міністра. Там відбулися сутички учасників акції з поліцією. Поліція вступила у бійку з демонстрантами, застосувавши для розгону натовпу водомети.

Тель-Авіві поліція застосувала силу для розгону масового протесту. Вони використовували водомети. Демонстранти заблокували центральну вулицю міста приблизно на 5 годин. Десятки кінних офіцерів, які супроводжували важкі автомобілі та водомети, розігнали масову акцію протесту в Тель-Авіві.

Перед тим, як застосувати силу, поліція вела переговори з протестувальниками, більшість із яких зійшли з дороги добровільно. Після відходу демонстрантів комунальні служби розпочали прибирання сміття та вогнище з проїзної частини.

Під час нічних протестів поліція затримала 44 людини. 32 були заарештовані в Тель-Авіві, 9 на перехресті Каркур і 3 в Єрусалимі.

Президент Ізраїлю відреагував на протести у країні

Іцхак Герцоґ закликав уряд негайно зупинити процес ухвалення судової реформи.

"Заради єдності народу Ізраїлю, заради відповідальності я закликаю вас негайно припинити законодавчий процес. Я закликаю керівників усіх фракцій Кнесету, як коаліції, так і опозиції, поставити громадян країни понад усе та діяти відповідально та сміливо без подальших зволікань. Зараз же схаменіться! Це не політичний момент, це момент лідерства та відповідальності", — написав він у Twitter.

Водночас вранці 27 березня комітет з Конституції, закону та правосуддя Кнесету схвалив проєкт закону про призначення суддів для остаточного голосування.

Очікувана заява Нетаньягу

Очікується, що прем’єр-міністр Біньямін Нетаньягу оголосить про припинення спірної судової реформи. Однак ультраправі партії в його коаліції погрожують розпустити уряд, якщо він призупинить судову реформу.

Страйки в Ізраїлі

Найбільша профспілка країни Histadrut оголосила про "історичний" страйк. Голова цієї профспілки закликав Нетаньягу зупинити реформу судової системи.

Відразу після цього голова профспілки працівників аеропорту Бен-Гуріон оголошує про негайне припинення вильотів.

"Я наказав негайно припинити зльоти в аеропорту", ​​— сказав Пінхас Ідан.

Про страйк оголосили і медичні профспілки. Тепер медики надаватимуть лише екстрену допомогу.

Голова Федерації місцевих органів влади Хаїм Бібас оголосив, що муніципалітети та місцеві ради приєднаються до загального страйку.

27 березня потяги переповнені протестувальниками. Деякі з яких сказали, що їхні компанії дали їм вихідний для протесту в Єрусалимі на тлі незапланованого загальнонаціонального страйку, щойно скликаного найбільшою профспілкою Ізраїлю.

Мандрівники також збентежені, оскільки не впевнені, що зможуть вилетіти з країни.

З оголошенням загального страйку підприємства та місцева влада починають оголошувати про припинення діяльності. Закриваються денні табори та дитсадки.

Великі торгові центри закриють свої двері з полудня, а Azrieli Group повідомляє, що її центри не відкриються завтра.

Мережа McDonald's в Ізраїлі оголосила про приєднання до страйку та з полудня закрила свої відділення по всій країні.

Ізраїльські дипломатичні представництва по всьому світу оголосили страйк на тлі протестів проти судової реформи.

Що відомо про судову реформу в Ізраїлі

4 січня 2023 року уряд прем'єра Біньяміна Нетаньяху представив судову реформу. Вона викликала найбільшу політичну кризу в Ізраїлі. Критики заявили, що реформа обмежить повноваження Верховного Суду щодо законів і рішень уряду, а також надасть уряду контроль над відбором суддів.

Після цього в країні почалися протести, 12 березня відбулася наймасштабніша акція, в якій взяли участь близько 500 тисяч осіб.

20 лютого парламент Ізраїлю схвалив законопроєкт у першому читанні.

Очікується, що цього тижня уряд Нетаньяху проведе парламентське голосування щодо центрального елементу реформи — закону, який надасть керівній коаліції останнє слово при призначенні всіх суддів. Крім того, влада планує наділити парламент правом скасовувати рішення Верховного суду за допомогою простої більшості та обмежити судовий перегляд законів. Критики кажуть, що ця реформа усуне систему стримувань та противаг в ізраїльській демократії.

Вибір редакції

На початок