Перейти до основного змісту
Витік газу. Як виявити і що робити в разі отруєння

Витік газу. Як виявити і що робити в разі отруєння

Що сталося

Зранку 21 червня у десятиповерховому будинку в Дарницькому районі Києва стався вибух, унаслідок якого було зруйновано міжповерхові перекриття з четвертого по восьмий поверх.

Натепер рятувальники знайшли трьох загиблих, і, щонайменше, ще трьох людей продовжують шукати під завалами. На місці інциденту розгорнутий оперативний штаб – працюють надзвичайники, розбирають завали, встановлюють конструкції, щоб усунути загрозу обвалу інших поверхів.

З будинку, де стався вибух, а також з прилеглих будинків, евакуювали людей.

Відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 270 Кримінального кодексу України (порушення правил безпеки при поводженні з газом, що призвело до тяжких наслідків, загибелі та травмування людей). Мешканці будинку розповіли Суспільному, що протягом 14-16 червня їм змінювали газові лічильники. Також вони стверджують, що запах газу було чутно у квартирах протягом кількох днів.

Витік газу – дуже небезпечна ситуація, яка загрожує отруєнням або навіть вибухом. Згадуючи вислів "Попереджений – означає озброєний", розповідаємо про симптоми отруєння чадним газом, про те, як виявити витік і що робити, аби не допустити аварії.

Чим небезпечний чадний газ

Чадний газ (монооксид вуглецю, СО) утворюється при неповному згорянні вуглецю, що міститься в маслі, нафті, деревині, вугіллі, природному газі та інших органічних речовинах. Таке трапляється, коли в повітрі бракує кисню. Наприклад, в замкнених просторах: салоні автомобіля, гаражі, підвалі, кімнаті або будинку із зачиненими вікнами та дверима.

Коли в повітрі накопичується СО, легені починають використовувати його замість відсутнього кисню. Чадний газ потрапляє в кров, і еритроцити розносять його по всьому організму. Мозок, серце та інші життєво важливі органи починають страждати від гіпоксії та відмирають.

Іноді від першого вдиху до смерті минає 1-3 хвилини. Причому, жертва навіть не встигає зрозуміти, що з нею відбувається. Річ у тім, що в монооксиду вуглецю – "тихого вбивці" – немає смаку, кольору та запаху. Для полегшення можливості визначення витоку газу в нього додають трохи одоранту – речовини, що має різкий неприємний запах (гнилої капусти, прілого сіна, тухлих яєць). Є і більш технологічний варіант: можна купити газоаналізатор; найпростіші переносні або стаціонарні моделі коштують близько тисячі гривень.

Звичайними джерелами СО, що призводять до отруєння, є домашні вогневі плити, незадовільна вентиляція в автомобілях, газонагрівач, печі, водонагрівачі, дров'яні/вугільні печі та гасниці. Навіть вдихання тютюнового диму насичує кров СО, але недостатньо, щоб спричинити отруєння.

Що робити при підозрі на витік газу

У разі підозри щодо витоку газу телефонуйте за номером 104 з мобільного, і вас автоматично з'єднають з аварійною газовою службою району, в якому ви перебуваєте. Відкрийте усі двері та вікна, вимкніть газові прилади, перекрийте вентилем подачу газу та вийдіть із приміщення до приїзду фахівців.

Якщо немає можливості викликати аварійну службу з мобільного, телефонуйте зі стаціонарного телефону, який знаходиться в безпечному місці – поза зоною можливого витоку газу. Також аварійну службу треба викликати, якщо знизився тиск газу, раптово зник газ в домі або квартирі, чи якщо ви помітили, що в роботу газових мереж втручаються сторонні особи.

Усі аварійні виклики виконуються цілодобово і безкоштовно для заявників (служба фінансується з тарифу на розподіл газу). За Правилами безпеки систем газопостачання від 15.05.2015 №285, при виникненні аварійної ситуації бригада АДС виїжджає до місця аварії не пізніше, ніж через 5 хвилин після отримання виклику, і прибуває не пізніше, ніж через 40 хвилин.

Існує давній, простий, але дієвий спосіб перевірки труб і з'єднань на наявність пошкоджень. Необхідно будь-яким пензликом нанести мильний розчин на підозрілу ділянку та уважно за ним поспостерігати. Якщо ви помітили появу бульбашок, слід терміново звертатися до газової служби.

Симптоми отруєння чадним газом і перша допомога

Отруєння чадним газом (СО) викликає гострий розвиток психоневрологічних симптомів, які можуть розвиватися протягом тижня.

Коли СО тільки потрапляє в кров, симптоми досить складно усвідомити відразу та відокремити від, наприклад, простуди. Одне за одним з'являються:

  • запаморочення;
  • головний біль;
  • пульсація в скронях;
  • шум у вухах;
  • слабкість;
  • погіршення координації.

Якщо концентрація чадного газу в крові продовжує збільшуватися, з'являються:

  • нудота;
  • задишка;
  • відчуття тиску в грудях;
  • аритмія (пульс раптом стає нерівномірним);
  • сплутаність свідомості;
  • переднепритомний стан і втрата свідомості.

При отруєнні чадним газом обов'язково зверніться до лікаря за кваліфікованою допомогою. Але є кілька речей, які ви можете зробити самостійно до приїзду медиків.

1. Забезпечте надходження свіжого повітря

Потерпілий повинен якомога швидше опинитися на свіжому повітрі. Йому бажано прилягти на спину. Обов'язково розстібніть комір і ремінь, щоб полегшити дихання, і відразу ж викликайте швидку допомогу.

2. Скорегуйте позу

Якщо потерпілий знепритомнів, треба надати його тілу безпечне положення – на правому боці спиною вгору, із зігнутими лівою рукою і ногою. Це знизить тиск на грудну клітку та дихальні шляхи, а також виключить імовірність западання язика в гортань.

3. Зробіть штучне дихання і непрямий масаж серця

Нахиліться до рота потерпілого щокою і постарайтеся відчути його дихання. Заразом зверніть увагу, чи рухається грудна клітка. Почекайте 10 секунд – за цей час людина повинна вдихнути мінімум двічі. Якщо рідше, починайте робити штучне дихання і непрямий масаж серця. Серцево-легеневу реанімацію треба продовжувати доти, доки людина не почне дихати самостійно або не прибудуть медики. Є дуже простий спосіб навчитися робити непрямий масаж серця. Для цього радимо півторахвилинний навчальний ролик з британським актором Вінсом Воном (це той, що з фільмів Гая Річі) під пісню "Staying Alive" диско-легенди Bee Gees.

Як запобігти отруєнню чадним газом

Використовуйте справне устаткування. Засмічений димохід, тріщини в кладці печей або вихлопної труби автомобіля можуть привести до того, що в повітря потрапить чадний газ і спровокує отруєння. Якщо у вас в будинку є камін або піч, стежте за їх цілісністю, чистіть трубу і димар щороку. Газова компанія повинна перевіряти технічне обслуговування внутрішніх газопроводів і приладів, які використовують газ, не рідше ніж раз на три роки.

В Україні з 1 травня 2019 року обслуговування внутрішньобудинкових газових систем здійснюється тільки на підставі укладених договорів. Власники або орендарі житла повинні самостійно вибрати компанію, яка буде здійснювати технічне обслуговування газових приладів і внутрішньобудинкових мереж. Право на проведення таких робіт мають спеціалізовані організації, які отримали державний дозвіл на їх виконання.

Відсутність регулярного технічного обслуговування може призвести до непередбачуваних аварійних ситуацій. Вартість послуг з технічного обслуговування залежить від протяжності газопроводу, наявності вимикальної арматури, кількості газових приладів та переліку робіт при технічному обслуговуванні. На сьогодні ринкова вартість технічного обслуговування по Україні в середньому може складати близько 10-13 грн з розрахунку на одну квартиру в місяць.

Користуйтеся газовими приладами за призначенням. Не намагайтеся прогріти приміщення за допомогою плити або духовки. Туристичні портативні пальники запалюйте тільки на відкритому повітрі. Дотримуйтесь здорового глузду і будьте обережні.

Подбайте про вентиляцію. Не вмикайте прилади, які працюють на органічному паливі (генератори, двигуни автомобілів, газові плити, духовки та водонагрівачі, печі й каміни) у непровітрюваних приміщеннях, як-от підвал, гараж, кімната із зачиненими вікнами. Наприклад, прогрівати авто потрібно тільки просто неба.

Топ дня
Вибір редакції
На початок