НАБУ оголосило підозру ексміністру Омеляну. Він заявив про процесуальні порушення

НАБУ оголосило підозру ексміністру Омеляну. Він заявив про процесуальні порушення

Ексклюзивно
НАБУ оголосило підозру ексміністру Омеляну. Він заявив про процесуальні порушення

Детективи Національного антикорупційного бюро повідомили про підозру колишньому міністру інфраструктури Володимиру Омеляну у вчиненні незаконних дій, через які державний бюджет недоотримав 30,5 млн грн.

Як ідеться на сайті НАБУ, дії Омеляна кваліфіковані за ч. 2 статті 211 ККУ — "видання службовою особою нормативно-правового акту, що зменшує надходження бюджету всупереч закону, якщо предметом таких дій були бюджетні кошти в особливо великих розмірах".

За інформацією слідства, Омелян у грудні 2017 року видав наказ про зменшення усіх портових зборів (крім маякового) на 20%. Водночас один із цих зборів — адміністративний — є дохідною частиною державного бюджету. Тож змінити його розмір міг лише парламент, а не міністр. Також Міністерство фінансів виступало проти зменшення усіх портових зборів. У відомстві наголошували, що зменшення саме адмінзбору призведе до недоотримання доходів у державний бюджет. Про що Мінфін інформував міністра інфраструктури неодноразово.

"У підсумку рішення експосадовця про зменшення портового (адміністративного) збору призвело до ненадходження до державного бюджету у 2018 році 30,4 млн грн: з очікуваних 203,5 млн грн отримано 173,1 млн грн. Згодом Міністерство інфраструктури визнало, що наказ про зменшення зборів не досяг поставленої мети", — йдеться у повідомленні НАБУ.

Омелян у коментарі Суспільному сказав, що його запросили до НАБУ на допит у якості свідка, але намагалися вручити підозру. Справу проти себе він вважає безглуздою, оскільки рішення про зниження портових тарифів на 20% прийняв уряд, а не він особисто.

"Про це було всім відомо. Бізнес показав результат, наростив вантажопотік України. За такою логікою, як порушило цю справу НАБУ, це означає, що будь-які знижки, які були в нашій державі, чи то в оподаткуванні, чи знижені кредитних ставок — кримінальний злочин, бо це зменшує доходи до бюджету", — сказав він.

За словами Омеляна, під час вручення з боку детектива були процесуальні порушення, його дії адвокати будуть оскаржувати. Омелян уточнив, що 23 червня має відбутися черговий допит, після нього він планує дати брифінг для журналістів. Він також додав, що загалом проти нього ведеться три чи чотири справи.

9 квітня 2020 року Вищий антикорупційний суд зобов’язав НАБУ зареєструвати кримінальне провадження проти Омеляна через доведення до банкрутства Бердянського порту. Таке рішення ВАКС ухвалив у відповідь на скаргу громадської організації "Бердянський антикорупційний центр". За версією заявника, Омелян, його заступник, держсекретар Мінінфраструктури й топпосадовці чинного складу Міністерства інфраструктури довели "Бердянський морський торговельний порт" до банкрутства через зловживання владою, службовими підробками, грубим порушенням законодавства про працю та невиконанням судового рішення.

Що відомо

  • 13 вересня 2018 року НАБУ повідомило Омеляну про підозру в незаконному збагаченні та декларуванні неправдивої інформації. Омелян заперечив висунуті проти нього звинувачення.
  • Наступного дня суд відмовився обрати для Омеляна запобіжний захід у вигляді застави у 5 мільйонів гривень та відпустив його на поруки. 22 лютого 2019 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура передала в суд звинувачення Омеляна в незаконному збагаченні.

На початок