Під час карантину у Черкасах почастішали випадки домашнього насильства над дітьми

Під час карантину у Черкасах почастішали випадки домашнього насильства над дітьми

У зв’язку із карантинними обмеженнями у Черкасах почастішали випадки домашнього насильства над дітьми, таку думку висловили фахівець управління превентивної діяльності Нацполіції області Олександр Лисенко та практикуюча психологиня Вікторія Бондаренко.

У Черкасах зросла кількість дітей, які зазнали домашнього насильства, про це повідомляє служба у справах дітей ЧМР. Якщо протягом півріччя минулого року кількість звернень становила 29, то цьогоріч за пів року до служби надійшло 35 повідомлень про порушення прав дітей. Про це в етері Українського радіо Рось у програмі "Радіодень" розповіла спеціалістка відділу захисту прав дітей служби у справах дітей ЧМР Ніна Сень.

На думку спеціалістки, негативна динаміка пов'язана із карантинними обмеженнями. Через те, що на деякий час були закриті навчальні заклади та підприємства, діти й батьки більше часу перебували удома. Із цією думкою погоджується і практикуюча психологиня Вікторія Бондаренко. З її слів, обмеження – це суттєвий стресовий фактор, і не завжди батьки вміють упоратися зі своїм емоційним напруженням. Як результат – "зриваються" на дітях.

Вітчизняне законодавство поділяє домашнє насильство над дітьми на такі види:

  • фізичне насильство (ляпаси, удари, дьоргання, щипання, сіпання, штовхання та інші дії, пов'язані з фізичним тиском на дитину);
  • психологічне насильство (ігнорування дитини, неприділення їй належної уваги, ізоляція від спілкування з іншими, шантаж, приниження тощо);
  • економічне насильство (незабезпечення дітей основними засобами існування, псування дитячих речей тощо);
  • сексуальне насильство (безпосередній статевий контакт з дітьмм, неналежне доторкання до статевих органів дитини, прояви нездорової ніжності, розбещення, заклик до раннього інтимного дорослішання, використання дітей в порноіндустрії тощо).

Фахівець управління превентивної діяльності Нацполіції області Олександр Лисенко зазначив, що згідно зі статтею 1 Закону України про запобігання та протидію домашньому насильству, діти, проти яких безпосередньо не чинили насильство, але які бачили факти насилля щодо інших, є також жертвами психологічного насильства.

Що можуть зробити діти, які зазнали домашнього насильства, або людям, яким відомі факти насильства над дітьми.

  • звертатися за допомогою до закладів освіти, соціальних працівників, закладів охорони здоров'я;
  • телефонувати на гарячу лінію поліції 102;
  • звертатися до центру вторинної правової допомоги, до суду чи прокуратури, уповноважені органи з питань пробації;
  • інформувати центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, притулки для дітей та інші державні органи чи органи місцевого самоврядування.

Психологиня розповіла, що головне, у боротьбі із домашнім насильством – не мовчати, а говорити! Насилля не є нормою, так не має бути!

Відповідно до останніх змін, внесених до українського законодавства 11 січня 2019 року, кривдник нестиме відповідальність відповідно до статті 91-1 Кримінального кодексу України. До осіб, які вчинили домашнє насильство можуть застосовуватися обмежувальні заходи. Зокрема можуть заборонити перебувати в місці спільного проживання з людиною, яка постраждала від домашнього насильства; обмежити спілкування з дитиною; заборонити наближатися до неї та вести будь-яку комунікацію. Також кривдника можуть направити на проходження виправного навчання до закладів пробації.

Іван Лила, Олена Захарова

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди