Комісія ООН дослідила депортацію українських дітей в РФ. Які висновки

Комісія ООН дослідила депортацію українських дітей в РФ. Які висновки

Пресконференція Незалежної міжнародної слідчої комісії ООН щодо України, 16 березня 2023 р
Пресконференція Незалежної міжнародної слідчої комісії ООН щодо України, 16 березня 2023 р. Фото: скрін відео з сайту ООН

Незалежна міжнародна слідча комісія ООН щодо України задокументувала, що російські офіційні особи вжили правових і політичних заходів щодо українських дітей, депортованих до Російської Федерації. Таким чином були порушені права цих дітей. Про це повідомили учасники Комісії на пресконференції Ради з прав людини ООН, коментуючи ситуацію з примусовими переміщеннями дітей між Україною та Російською Федерацією.

Йдеться про громадянство та влаштування в сім'ю, заходи, які можуть мати певний вплив на особистість дитини.

“Такі заходи порушують права дитини на збереження своєї індивідуальності, включаючи національність, ім’я та сімейні стосунки без незаконного втручання, як це визнається міжнародним правом гуманітарним правом, правами людини”, — сказала представниця Комісії Жасминка Джумхур.

У Комісії також заявили, що цифри щодо переміщених дітей, надані сторонами, дуже різняться.

“Точна кількість (депортованих дітей — ред.) людей невідома, тому що ми маємо різну інформацію від держав-сторін: від Російської Федерації та від України. Але також офіційна інформація з української сторони — близько 16 500 зареєстрованих випадків”, — сказала Джумхур.

Вона додала, що є кілька ситуацій, через які діти підлягають депортації до Російської Федерації.

“По-перше, діти з закладів (дитбудинків — ред.], по-друге, діти батьків, які загинули під час конфлікту, і, по-третє, діти, чиї батьки були ув’язнені у фільтраційних таборах. Ми говоримо про три категорії дітей, які вилучаються без волі, а також без згоди батьків чи опікунів”, — сказала Джумхур.

Також Комісія знаходить випадки переселення дітей з тимчасово окупованої території України до Російської Федерації за згодою батьків, оскільки їх запросили провести певний час у літніх таборах. І вони все ще там.

“Те, що ми під час нашої місії визнали проблемою, це встановлення контактів і те, що батьків змушують їхати через всю країну, через Російську Федерацію, щоб забрати дітей, і це дійсно серйозна проблема. Тому що певний період часу вплине на особистість дітей і контакти з батьками та іншими родичами”, — сказала представниця Комісії ООН.

Що відомо про роботу Незалежної міжнародної слідчої комісії ООН

Голова Ради ООН з прав людини Федеріко Вільєгас 30 березня 2022 року оголосив про створення Комісії для розслідування воєнних злочинів, скоєних під час вторгнення Росії в Україну.

Комісію створили відповідно до резолюції Ради з прав людини від 4 березня 2022 року. Вона мала “збирати, узагальнювати та аналізувати докази порушень та зловживань, включаючи їхній гендерний аспект, та систематично реєструвати і зберігати всю інформацію, документацію та докази, зокрема інтерв'ю, свідчення свідків та матеріали судової експертизи, відповідно до стандартів міжнародного права, з урахуванням будь-яких майбутніх судових розглядів”.

Комісія мала відзвітувати про свою роботу у вересні 2022 року, підготувати письмову доповідь до березня 2023 року та відзвітувати перед Генеральною Асамблею ООН.

Головою комісії став Ерік Месе з Норвегії. Це колишній суддя Європейського суду з прав людини, колишній президент Міжнародного кримінального трибуналу по Руанді та колишній суддя Верховного суду Норвегії. Також до складу Комісії увійшли Жасминка Джумхур із Боснії та Герцеговини й Пабло де Грейффа з Колумбії.

Читайте також

Підсумки "Рамштайну": дев'ять країн нададуть Україні танки Leopard, а Норвегія — системи NASAMS. 386 день війни. Онлайн

На початок