В Україні зріс рівень оптимізму — опитування Центру Разумкова

В Україні зріс рівень оптимізму — опитування Центру Разумкова

Опитування
24 серпня 2022 року, День Незалежності України, Київ, Хрещатик
24 серпня 2022 року, День Незалежності України, Київ, Хрещатик, фото: Getty Images

61% опитаних соціологами Центру Разумкова респондентів вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі. Водночас 21% опитаних  зазначили, що події розвиваються в неправильному напрямі. Такі дані опитування, проведеного з 22 лютого по 1 березня 2023 року, оприлюднив Центр Разумкова у середу, 15 березня.

У вересні–жовтні 2022 року ці показники становили відповідно 51% і 28%, а наприкінці 2021 року (напередодні повномасштабної агресії Росії) — відповідно 20% і 65,5%. Тобто тоді майже дві третини опитаних вважали, що країна рухається у неправильному напрямі.

Згідно з даними соціологів, наразі зріс і рівень оптимізму українців:

  • 49% українців вірять, що Україна здатна подолати наявні проблеми та труднощі протягом найближчих кількох років,
  • 36% вважають, що Україна зможе подолати проблеми у більш віддаленій перспективі,
  • і лише 3% — що Україна не здатна подолати наявні проблеми (решта — не визначилися).
  • У вересні-жовтні 2022 року ці показники становили відповідно 41%, 43% і 5%, а наприкінці 2021 року — відповідно 18%, 54% і 18%.

Самооцінка психологічного стану

Також респондентам запропонували оцінити власний психологічний стан на 24 лютого 2022 року (на початок повномасштабної війни) за шкалою від 0 до 10.  Де 0 означає максимальний рівень спокою, упевненості, а 10 відповідає максимальному рівню паніки, страху, невпевненості. Станом на 24 лютого минулого року респонденти його оцінили в середньому 6,8 балами (46,5% оцінили балами від 8 до 10, що відповідають високому рівню паніки, страху, невпевненості).

Оцінюючи власний психологічний стан на час опитування, респонденти його оцінили в середньому 5,1 балами. При цьому частка тих, хто оцінив його балами від 8 до 10, зменшилася порівняно з початком війни з 46,5% до 16%. Це свідчить про істотне покращення психологічного стану порівняно з початком війни, зазначили у Центрі Разумкова.

Частка тих, хто негативно оцінив власний психологічний стан на час опитування (балами від 8 до 10), вища серед жителів Східного (30%) та Південного (23%) регіонів, тоді як у Західному регіоні вона становить 16%, у Центральному — 9%. Серед чоловіків — 11%, серед жінок — 21%.

Читайте також: ЗСУ, волонтери, президент: кому найбільше довіряють українці

Опитування проводилося соціологічною службою Центру Разумкова з 22 лютого по 1 березня 2023 року в рамках проєкту Програми MATRA, що фінансується Посольством Королівства Нідерландів в Україні.

Опитування методом face-to-face проводилося у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях та місті Києві (у Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях — лише на тих територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії).

Опитано 2020 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Разом з тим, додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідкими російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.

Читайте також

Російський Су-27 збив безпілотник США над Чорним морем, Польща невдовзі передасть Україні МІГ-29. 385 день війни. Онлайн

На початок