Конфлікт між Міністерством оборони Росії та фінансистом групи "Вагнер" Євгеном Пригожиним, ймовірно, досяг своєї кульмінації на тлі битви за Бахмут і Пригожина можуть використати як "цапа-відбувайла" за провали РФ на війні. Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни.
"Міноборони РФ, зокрема міністр Сергій Шойгу та начальник Генштабу ЗС РФ Валерій Герасимов, ймовірно, користуються нагодою, щоб навмисно витратити в Бахмуті як елітні сили "Вагнера", так і засуджених, щоб послабити Пригожина та зруйнувати його амбіції щодо більшого впливу", — йдеться у звіті.
За словами аналітиків, Міноборони РФ все більше обмежувало можливість Пригожина вербувати засуджених і отримувати боєприпаси, що змусило Пригожина публічно визнати свою залежність від МО Росії.
"Пригожин, наприклад, публічно скаржився, що надіслав лист і намагався відправити свого представника – ймовірно, до Шойгу та Герасимова – з терміновою вимогою про боєприпаси, але представнику не дозволили подати свої скарги", — зазначили в інституті.
Як зазначається у звіті, Пригожин зміг збільшити свою ПВК на 40 тисяч засуджених, яка, ймовірно, отримала дозвіл Кремля вербувати у в’язниці у 2022 році, але втратила цей дозвіл і доступ до кадрового резерву на початку 2023 року.
"Пригожин погрожував вивести війська Вагнера з Бахмута та натякнув, що російське МО використало Вагнера, щоб взяти на себе тягар інтенсивної виснажливої міської війни, щоб захопити Бахмут, щоб зберегти російські звичайні сили. Ці погрози та скарги свідчать про те, що Пригожин усвідомлює всю серйозність свого конфлікту з МО РФ", — йдеться у звіті.
На думку аналітиків, ймовірно, російське військове керівництво намагається помститися Пригожину за конфлікт, який він ініціював у травні 2022 року. Пригожин з травня 2022 року вів дифамаційну кампанію проти російського Міноборони та військового командування. Також власник "Вагнера" вмовив Путіна надати його приватній армії доступ до боєприпасів Міноборони і дозволити вербувати ув'язнених.
"Путін надав Пригожину доступ до цих ресурсів, оскільки він, ймовірно, дедалі більше розчаровувався в російському військовому командуванні, яке не змогло захопити Київ і фактично розтратило резерви, не досягнувши відчутного результату. Ймовірно, Путін сприйняв заклики командування до мобілізації як загрозу стабільності свого режиму та довірився Пригожину, сили якого вже допомогли захопити Попасну, Сєвєродонецьк і Лисичанськ у Луганській області", — зазначили в ISW.
В Інституті припускають, що рішення Путіна стати на бік Пригожина, розлютило Шойгу та Герасимова, яким тоді було доручено ділитися обмеженою кількістю обладнання та боєприпасів з найманцями "Вагнера".
"Пригожин переоцінив залежність Путіна від сил "Вагнера" та спробував замінити російське військове та політичне керівництво фігурами, пов’язаними з "Вагнером". Він намагався встановити афілійованих з ПВК військових посадових осіб частково для забезпечення більшого доступу до складів боєприпасів і бюджету російського МО", — йдеться у звіті.
На думку аналітиків, військово-політичні амбіції Пригожина, ймовірно, насторожили Путіна в жовтні. Вже у січні 20223 року Путін остаточно дозволив МО Росії повернути контроль над Бахмутським напрямком, оскільки ПВК "Вагнер" не змогла досягти обіцяної перемоги над Бахмутом до кінця 2022 року.
В ISW зазначили, що Путін шукає "цапів-відбувайлів", на яких зможе покласти провину за російські провали у війні проти України і Пригожин може стати одним з них
"Путін, ймовірно, використає великі втрати "Вагнера", повідомлення про низький моральний дух і воєнні злочини, щоб відволікти увагу від гірших проблем у російських збройних силах", — йдеться у звіті.
На думку аналітиків, велика частина російського та західного висвітлення боїв навколо Бахмута вже зосереджена в основному на великих втратах "Вагнера", що дозволяє МО РФ приховати або применшити інші втрати російської регулярної армії.
"Пригожин навряд чи зможе відновити прихильність Путіна в такій мірі, як це було в період з травня по жовтень 2022 року. Путін, швидше за все, ще не вирішив, чи пощадить він Пригожина, і доля Вагнера, швидше за все, залежить від здатності Пригожина переконати Кремль у своїй лояльності", — зазначили в ISW.
Читайте також
СБУ підтвердила особу загиблого героя України, Росія шукає країни, де придбати зброю. 383 день війни. Онлайн