Росія незаконно вивезла 2161 українську дитину-сироту — Верещук

Росія незаконно вивезла 2161 українську дитину-сироту — Верещук

Ексклюзивно
Росія незаконно вивезла 2161 українську дитину-сироту — Верещук
. Віцепрем'єрка Ірина Верещук. Фото: Мінреінтеграції

Росія незаконно вивезла на свою територію 2161 українську дитину-сироту, при цьому загальна кількість дітей, яких вивезли з України в РФ, може становити близько 150 тисяч.

Про це в ексклюзивному інтерв'ю Українському радіо повідомила віцепрем'єр-міністерка, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук.

"Коли ми говоримо про РФ, то лише українських сиріт — тих, що у нас є в реєстрі — 2161 дитина, що незаконно вивезла Росія", – зазначила посадовиця.

За її словами, йдеться саме про дітей-сиріт. При цьому кількість незаконно вивезених до Росії всіх українських дітей, у тому числі тих, кого депортували разом із батьками, може сягати 150 тисяч, про що в коментарі "Укрінформу" повідомив 17 лютого уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець. Він уточнив, що офіційно верифікованих Україною дітей на території держави-агресора залишається 16 207, однак насправді ця кількість є набагато більшою. Як припускає Лубінець, вона сягає приблизно саме 150 тисяч. Росія наводить цифру у 733 тисячі українських дітей, яких вона утримує на своїй території. На думку Лубінця, ця цифра перебільшена.

Коаліція неурядових організацій "Україна. П‘ята ранку", що документує воєнні злочини росіян, підготувала в лютому цього року аналітичний звіт про депортацію українських громадян як широкомасштабну та систематичну практику, яку застосовує РФ на тимчасово зайнятих нею територіях України. За даними правозахисників, депортованих до РФ українських дітей умовно можна розділити на кілька категорій:

  • діти, які були вивезені на територію РФ із законними представниками (батьками, близькими родичами, опікунами тощо);
  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які мали відповідний статус до початку повномасштабного вторгнення;
  • діти з інвалідністю, які мають законних представників та станом на 24 лютого 2022 року перебували в закладах цілодобового нагляду;
  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які набули цього статусу у зв’язку з діями РФ: батьки таких дітей були вбиті, або не пройшли "фільтраційні табори" чи були розлучені з дітьми через відсутність документів, що підтверджують батьківство.

При цьому Росія використовує примусово депортованих українських дітей для антиукраїнської пропаганди.

Повернення дітей із РФ в Україну — вкрай складний і довготривалий процес. Передусім це пов’язано з тим, що після так званої "паспортизації" та усиновлення (віддання під опіку) українських дітей фактично встановити дані цих дітей неможливо (росіяни умисно змінюють і знищують їхні персональні дані, щоб їх неможливо було встановити). В Україні дані про переміщення дітей фіксує Національне інформаційне бюро, за даними якого, в Україну були повернуті 96 депортованих дітей.

Читайте також

Санкції проти російських букмекерів, УПЦ МП просять виїхати з Києво-Печерської Лаври. 381 день війни. Онлайн

На початок