З початком весни на ринках та вулицях з'являються продавці червонокнижних первоцвітів, за продаж яких законом передбачений штраф у кілька тисяч гривень. У коментарі Суспільному заступник начальника відділу Державної екологічної інспекції Поліського округу Віктор Радушинський розповів, який штраф доведеться сплатити і в яких випадках продавців не штрафуватимуть.
Зранку восьмого березня кореспонденти Суспільного пішли на ринки Житомира та поспілкувалися з продавцями первоцвітів.
Продавчиня Галина каже: про те, що первоцвіти не можна продавати, купувати та рвати, вона не знала. Так само як і те, що вони занесені до Червоної книги, а за їх продаж можуть оштрафувати. Квіти, каже, вирощує вдома.

Продавчиня Надія теж говорить, що продає підсніжники, вирощені своїми руками.
"Це мої садові, домашні – у нас немає в лісі таких, – каже жінка. – Який же штраф? Це неправильно, адже я сама саджу їх і можу рвати".


Зі слів продавчині Наталії, вона знає, що не можна рвати проліски, занесені до Червоної книги, але наразі їй, каже, потрібні гроші, бо виховує п'ятьох дітей, тому й збирає та продає квіти.

Ще дві продавчині – Тамара та Тетяна – теж розповідають, що продають власні підсніжники.
"У мене приватний сектор – будь-хто може приїхати до мене і подивитися: у мене там ціла алея, це не лісові", – каже Тамара.

Тетяна дістає та показує кореспондентам Суспільного довідку з КВРЖЕПу: в ній підтверджено, що первоцвіти жінка продає із власної присадибної ділянки.
"Це наші домашні. Приїжджала ціла комісія з ЖЕКу і видала мені довідку: вирощує квіти на своїй ділянці біля дому – крокуси, підсніжники", – говорить жінка.



Така довідка справді дозволяє торгувати власними первоцвітами без ризику бути оштрафованим, поінформував журналістів Суспільного заступник начальника відділу Державної екологічної інспекції Поліського округу Віктор Радушинський.
"Я хотів би попередити громадян: якщо вони говорять, що це вони виростили квіти на присадибній ділянці чи на прибудинковій території, то для цього треба мати довідку з КВРЖЕПу, ОСББ чи сільської ради про те, що це дійсно ви самі на своїй земельній ділянці вирощуєте такі рослини. Тоді у державного інспектора навколишнього середовища не буде виникати питань", – говорить Віктор Радушинський.


У 2023 році інспектори провели два рейди на стихійних ринках, де продають рослини, занесені до Червоної книги: черемшу, крокуси, підсніжники.
"Їх дуже мало, тому, ми боремося з тим, щоб громадяни це не робили. За продаж таких об’єктів передбачена відповідальність: від 1700 гривень до 3555 гривень. Плюс до того – нараховуються збитки окремо за кожну рослину. Якщо взяти десяток, то це буде ще 650 гривень, тобто людина купила букет на тисячу гривень", – говорить еколог.
Що відомо
- Екологи Житомирщини розповідають наскільки шкідливою для екології є торгівля ранньоквітучими рослинами та нагадують: за знищення та продаж червонокнижних рослин і першоцвітів передбачена відповідальність.
Читайте також
- У Житомирі дівчина з вадами слуху робить об'ємні квіти з желе.
- Студентка Житомирського торговельно-економічного фахового коледжу Марта Опанащук створює реалістичні цукрові квіти.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: