Стало відомо, хто став учасником нової української експедиції в Антарктиду

Стало відомо, хто став учасником нової української експедиції в Антарктиду

Станція "Академік Вернадський" Антарктида
Станція "Академік Вернадський" в Антарктиді. Фото: Національний антарктичний науковий центр

Конкурсна комісія відібрала до основного складу 14 учасників для 28 української експедиції в Антарктиду. Про це повідомляє Національний антарктичний науковий центр.

"Вторгнення РФ не має зупинити українську науку, зокрема, продовження неперервних досліджень на станції "Академік Вернадський" в Антарктиді. Деякі ряди вимірювань тут тривають з 1947 року, є найдовшими на континенті і мають надзвичайну цінність для світової науки", — йдеться у повідомленні.

Тому НАНЦ готується до ротації зимівників 27 української антарктичної експедиції, які майже рік працюють на станції. Їх має замінити команда 28 УАЕ (2023-2024 рр.), склад якої вже затверджено.

Серед 14 учасників – 9 вчених (по 3 на кожен напрям – геофізика, метеорологія, біологія) та 5 представників команди життєзабезпечення: лікар, кухар, дизеліст, механік і сисадмін.

"У 28-й УАЕ порівну досвідчених полярників і новачків. Таке співвідношення сприяє ефективній передачі досвіду зимування: проведення цілорічних наукових досліджень та забезпечення функціонування станції", — зазначили у НАНЦ.

Читайте також: Полярники показали "рожевий" сніг навколо станції Академік Вернадський

Очолює експедицію один з найдосвіченіших українських полярників, для якого це буде рекордна десята зимівля, – геофізик Богдан Гаврилюк. Він був керівником 26-ї УАЕ, яка після успішного виконання всіх завдань повернулася в Україну навесні 2022 року.

"Прибувши додому, Богдан одразу став на захист України, вступивши до лав Прикордонної служби. Дотепер він виконував завдання на півночі України, зокрема в Чернігівській області, а зараз повертається до не менш важливої місії – цілий рік забезпечувати роботу станції "Академік Вернадський", — повідомили в центрі.

Ще одна особливість 28-ї УАЕ полягає в тому, що вперше в історії українських експедицій одразу троє учасників залишаються зимувати на другий рік.

Хто став учасником експедиції

Богдан Гаврилюк – 1972 р.н., Радіоастрономічний інститут НАН України, м. Харків, геофізик (десята зимівля). Керівник експедиції.

Біологи

 • Сергій Глотов – 1986 р.н., Державний природознавчий музей НАН України, м. Львів (друга зимівля);
 • Вадим Ткаченко – 1992 р.н., Приазовський національний природний парк, м. Мелітополь, Запорізька обл. (друга зимівля);
 • Тарас Перетятко – 1981 р.н., Львівський національний університет ім. Івана Франка, м. Львів (перша зимівля).

Метеорологи

 • Олександр Полудень – 1986 р.н., Український гідрометеорологічний центр, м. Київ (п’ята зимівля);
 • Дмитро Кричун – 1978 р.н., Авіаційна метеорологічна станція цивільна "Кропивницький", м. Кропивницький (перша зимівля);
 • Сергій Разумний – 1988 р.н., Центральна геофізична обсерваторія ім. Бориса Срезневського, м. Вишгород (Київська обл.) (четверта зимівля).

Геофізики

 • Андрій Сопін – 1982 р.н., Радіоастрономічний інститут НАН України, м. Харків (четверта зимівля);
 • Андрій Олефір – 1996 р.н., Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського", м. Київ (перша зимівля).

Команда життєзабезпечення

 • лікар Дмитро Мартиненко – 1990 р.н., м. Київ (перша зимівля);
 • кухар Андрій Бобров – 1988 р.н., Київська область (перша зимівля);
 • системний механік Олександр Милашевський – 1983 р.н., м. Чернігів (друга зимівля);
 • дизеліст Сергій Попрієнко – 1973 р.н., м. Кривий Ріг (перша зимівля);
 • системний адміністратор Сергій Салло – 1988 р.н., м. Кропивницький (перша зимівля).

Українська полярна станція Академік Вернадський

Академік Вернадський — єдина українська антарктична станція. Розташована на мисі Марина острова Галіндез за 7 км від західного узбережжя Антарктичного півострова. Вона працює постійно і є метеорологічною та географічною обсерваторією. Головне призначення станції — проведення наукових досліджень в Антарктиді. Для виконання цього завдання підпорядковано всю життєдіяльність станції та Національного антарктичного наукового центру.

Вона була заснована в 1947 році як британська станція Фарадей. У лютому 1996 року Велика Британія передала її Україні. Станцію перейменували на честь видатного українського вченого, академіка Володимира Вернадського, першого президента Національної академії наук України.

Читайте також

Українські полярники показали закоханих пінгвінів

Криголам "Ноосфера" прибув до антарктичної станції Академік Вернадський

На початок